Arktyczna wyprawa dookoła Svalbardu: wieści z "Joiun Us"

2019-08-17 19:21 inf. pras. wyprawy
Arktyczna wyprawa dookoła Svalbardu – wieści z pokładu s/y Join Us
Autor: mat. pras. wyprawy

W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 1230, po szesnastu dniach żeglugi oraz przepłynięciu 899 Mm, s/y "Join Us" z kapitanem Markiem Kapołką, jako pierwszy i jak na razie jedyny polski jacht w tym roku, zamknął pętlę, opływając Spitsbergen. Łatwo nie było – w szczególności biorąc sytuację lodową sprzed rejsu.

Liczyliśmy na to, iż cieśnina Hinlopentstetet będzie na tyle wolna od lodu, że przejście będzie możliwe. Nie mieliśmy jednak pewności czy uda nam się wejść w strefę wolną od lodu przy lodowcu Austfonna – przy zmiennym wietrze lód potrafi dojść do samego lądu Ziemi Północno-Wschodniej. Oba cele zostały zrealizowane. Kolejnym jachtom i załogom ruszającym naszym śladem, życzymy powodzenia.

Załoga cała, zdrowa i zadowolona planuje teraz żeglugę w stronę Pyramiden – opuszczonej osady górniczej. Niemniej przeprawa wokół Spitsbergenu nie należała do najłatwiejszych.

O wyprawie:

S/y "Join Us" żegluje po wodach Arktyki od kilku lat. Na rok 2019 wyznaczyliśmy sobie kilka celów:
• zimowa żegluga na północ Norwegii (luty, marzec, trasa Szczecin – Tromso)
• arktyczna żegluga połączona ze skiturami realizowana zarówno w północnej części Norwegii (kwiecień) jak i na Svalbardzie (średnia temperatura najzimniejszych tygodnii: -12stC)
• żegluga po Svalbardzie oraz dotarcie do lodowca Austfonna z opłynięciem Spitsbergenu oraz/ lub całego archipelagu Svalbard
• dotarcie jachtem do krańca terytorialnych wschodnich wód norweskich oraz lądowa wyprawa do Murmańska (10.2019).

Całe przedsięwzięcie jest realizowane przez dziesięciu kapitanów, w czasie ośmiu miesięcy, w tym aż 20 tygodni w żegludze na jachcie spędzi opiekun jednostki, kapitan Marek Kapołka.

Motto "Najpotężniejszą siłą na świecie jest zdeterminowany człowiek. Jedyną potężniejszą siłą jest grupa zdeterminowanych ludzi" pokazuje, iż wspólnie możemy żeglować w każdych warunkach. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wspaniałych osobowości tworzących załogi JoinUs.

Więcej: www.joinus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.