Antarktyczne Laboratorium "Katharsis II": start wyjątkowego rejsu za dwa miesiące

2017-10-14 9:46 Zespół Projektu AntarcticCircle60S.pl
Katharsis II na Morzu Rossa
Autor: archiwum załogi "Katharsis II"

Planowany start wyprawy s/y "Katharsis II" - rejsu non-stop dookoła Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia S, powinien nastąpić już za niecałe dwa miesiące, około 20 grudnia 2017. Jednostka po remoncie masztu i olinowania oraz wyposażona w sporo nowej elektroniki, a także w nowe, specjalnie uszyte żagle odbyła serię rejsów treningowych na Oceanie Indyjskim. Jak przekazał kpt. Mariusz Koper – "jacht jeszcze nigdy nie był w tak dobrej formie. Jesteśmy gotowi do wyprawy".

Przybycie jednostki do Kapsztadu na miejsce startu powinno nastąpić w pierwszej połowie listopada. W pierwszych dniach grudnia br. w V&A Waterfront Marinie w Kapsztadzie spodziewani są już wszyscy uczestnicy wyprawy, w tym przechodząca intensywną rehabilitację po operacji raka piersi Hanna Leniec, drugi oficer "Katharsis II". Zmagania Hanny Leniec z chorobą i stworzenie przez nią autorskiej kampanii społecznej "Badajmy Się - Nie Dajmy Się", podczas której na bieżąco dokumentuje przebieg swojej choroby i rekonwalescencji, stały się inspiracją dla wielu młodych kobiet, w tym żeglarek, a obecny projekt s/y "Katharsis II" dookoła Antarktydy został przez kapitana Mariusza Kopra zadedykowany promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet.

Organizatorzy wyprawy od dłuższego czasu planowali, aby dodatkowo, oprócz aspektu czysto żeglarskiego udało się dołączyć aspekt naukowy. Wyprawa zakładająca żeglugę na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej stwarza szanse na przebadanie rejonów Oceanu Południowego, które nigdy do tej pory nie były odwiedzane przez naukowców. Dlatego załoga "Katharsis II", poza sportowymi ambicjami, obecnie postawiła sobie także zadania wygenerowania nowej wiedzy o unikalnym środowisku Oceanu Południowego. Badania będą prowadzone przy współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Na pokładzie "Katharsis II" przedstawicielem Instytutu będzie prrof. PAN, Piotr Kukliński.

Zdecydowano, że w trakcie rejsu załoga będzie uczestniczyć w międzynarodowym programie naukowym ARGO. Jego celem jest zbadanie zmian zachodzących w oceanie światowym, rozpoznanie zmienności klimatycznych w skali od miesięcy do dekady jak również stworzenie instrumentów pozwalających na przewidywanie procesów zachodzących pomiędzy oceanem a atmosferą. Badania te skupiają się na globalnych pomiarach zasolenia i temperatury wody z użyciem specjalistycznych boi pomiarowych.

Zespół "Katharsis II" będzie również uczestniczyć w autorskim projekcie naukowym Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. W ostatnich latach zanieczyszczenia spowodowane obecnością plastiku w oceanach przekraczają wszelkie normy. Plastik obecny jest zarówno w formie dużych kawałków (np. butelki PET) jak i w niezauważalnej dla oka ludzkiego mikrocząsteczek. Wszystkie te formy mają często negatywny wpływ na faunę i florę, ożywioną część naszej planety, a przez to pośrednio także na człowieka. Czy plastik dociera już do od reszty planety, do obszarów izolowanych przez sieć prądów morskich, rejonów wód wokół kontynentu Antarktydy? Planowane badania prowadzone z pokładu jachtu "Katharsis II" pomogą odpowiedzieć na to pytanie. Jak mówi koordynator naukowy eksperymentów prof. Piotr Kukliński – Mamy nadzieję, że nie odkryjemy obecności plastiku w tych wodach, ale trzeba to wiedzieć na pewno. Środowisko wokoło Antarktydy postrzegane jest jako jedno z ostatnich dziewiczych rejonów na Ziemi. Liczymy na to, że nasze badania prowadzone w trakcie rejsu pomogą zdobyć odpowiednią wiedzę i zwrócić uwagę na konieczność dalszej wzmożonej ochrony tego unikalnego zakątku świata.  

Zobacz: Antarktyczne Laboratorium Katharsis II (ALK2) - Odc. 1: "Porozumienie" ---> https://www.youtube.com/watch?v=y8WWcb-vSoc

REJS KATHARSIS II
Non-stop dookoła Antarktydy
wzdłuż i na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej
Start: połowa grudnia 2017, Kapsztad, RPA
Trasa: dookoła kontynentu Antarktydy non-stop w ok. 100 dni
Finał: Hobart, Australia
Strona: http://antarcticcircle60s.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.