Jak podróżowano w XIX wieku na pokładzie wielkich żaglowców

2016-12-15 12:02 Informacja prasowa
Dar Młodzieży
Autor: Robert Kubicki Żąglowiec "Dar Młodzieży" - zlot żaglowców Tall Ships Races 2016 w Lizbonie.

Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi – efekt rejsu na "Darze Młodzieży", podczas którego autor wystawy, pan Andrzej Górski, wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu, stosując archaiczną,  XIX wieczną technikę tzw. "mokrego kolodium".

Technika "mokrej płyty" dominowała w fotografii drugiej połowy XIX wieku. Gotowe czarno-białe fotogramy zachowują niepowtarzalną plastykę i urok artystycznych grafik – na wystawę złożyło się kilkanaście najlepszych. Wystawa połączona zostanie z warsztatami fotograficznymi, ukazującymi, w multimedialnej prezentacji,  tajniki XIX-wiecznej fotografii, z pokazem fotografowania i utrwalania zarejestrowanych obrazów.  

Praca fotografa na "Darze Młodzieży", operowanie 100-letnim, ciężkim aparatem w warunkach niestabilnego pokładu, fotografowanie nawet z masztów, dało niezwykły efekt. Przeniosło "Dar Młodzieży" w świat wielkich żaglowców XIX wieku.

Wystawa zrealizowana pod patronatem JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni, we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym – wernisaż oraz warsztaty fotograficzne – czwartek 15 grudnia, godz. 18.00 – galeria GCF (parter), Gdynia, Plac Grunwaldzki 2  – wstęp wolny.

***

"Jak podróżowano w XIX wieku - na pokładzie wielkich żaglowców" to projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Juliusza Verne’a

Jest to przedsięwzięcie zakładające dotarcie do miejsc, w których w stanie czynnym zachowały się najnowocześniejsze środki lokomocji XIX wieku: żaglowce, kolej żela-zna, parostatki, aerostaty. Zdjęcia są wykonywane 100 letnim drewnianym aparatem, w procesie mokrego kolodionu, który wymagał by tuż przed każdym zdjęciem płyta szklana została pokryta nitrocelulozową emulsją, uczulona na światło, a tuż po zdjęciu wywołana. Jak w przypadku XIX wiecznych fotografów - wymagało to  podróżowania z ciemnią.

***

"Dar Młodzieży" to jeden z największych statków żaglowych świata, zbudowany w 1982 roku, swoją konstrukcją nawiązuje do transoceanicznych jednostek, które na przełomie XIX i XX wieku woziły towary między Starym Kontynentem i Nowym Światem, czy Dalekim Wschodem. Ogromna powierzchnia żagli pozwalała im przebywać duże dy-stanse w możliwie krótkim czasie. Fregata Dar Młodzieży o długości 108 metrów, 3015 m2 powierzchni żagli, pełni rolę flagowego statku szkoleniowego Akademii Morskiej w Gdyni. W rejsy zabiera 130 praktykantów; raz do roku w ramach akcji: "Żeglarze na Darze" staż morski mogą odbywać osoby spoza Akademii. We wrześniu b.r. na trasie Goeteborg-Gdynia swój rejs z drewnianym aparatem i ważącym ponad 100kg zapasem szkła i chemii odbył autor zdjęć.

***

Andrzej Górski - instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od 6 lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012, dzięki stypendium MKiDzN,  zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym, zdjęcia były publikowane w  National Geographic Polska.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Andrzej Górski
Autor: Archiwum Żagli Andrzej Górski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.