63 Wstęga Zatoki Gdańskiej i kolejne rekordy

2014-10-05 1:18 archiwum Żagli

Kolejna edycja kultowej Błękitnej Wstęgi zapowiadała się początkowo bezwietrznie, ale z godzinnym opóźnieniem udało się wystartować. Potem było już tylko lepiej.

Błękitne niebo, słońce i wiatr. Z początku słabiutko i wymagająco dla sterników i trymerów żagli, potem powoli coraz więcej do niemal 3°B, z kolorowymi spinakerami i pełną prędkością, szczególnie dla kajtów i lekkich katamaranów.

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej to jedna z największych imprez pomorskiego środowiska żeglarskiego. Znowu w tym roku został pobity rekord frekwencji. Na liście startowej znalazły się 143 jachty i w sumie udział wzięło ponad 600 żeglarzy. Spotkałem nawet jednego żeglarza, który specjalnie na tą imprezę przyjechał ze Śląska, a byli i z Poznania. To najlepsze potwierdzenie słuszności formuły regat, które mają być przede wszystkim imprezą integrującą pomorskie środowisko żeglarskie.

Rekord frekwencji to nie jedyny rekord, który padł tego roku. Maks Żakowski na swoim kajcie pokonał trasę regat z Gdyni, koło molo w Sopocie, stawy podejściowej do Gdańska, boi w pobliżu toru podejściowego do Gdyni i mety naprzeciwko Oceaniarium w rewelacyjnym czasie 73 minut. Maks zdobył Błękitną Wstęgę już po raz drugi pod rząd.

Inni potrzebowali na pokonanie trasy regat nieco więcej. Jacht „Kaper Gdyński” Bogusława Brzuchalskiego potrzebował ponad 5 godzin i zdobył Czerwoną Latarnię dla ostatniego sklasyfikowanego zawodnika. Wśród jednokadłubowców najszybsza była „Blagodarnost 2” Sergeja Pavlenki z Kaliningradu, a najszybszym wielokadłubowcem był „Exploder 20” Wojciecha Kaliskiego. Pierwszą Damą regat została Agnieszka Grzymska. 

Pełna lista wyników w formacie pdf do ściągnięcia <<<TUTAJ>>>

Jednocześnie narodowa polska klasa Omega przeprowadziła Memoriał Juliusza Sieradzkiego, konstruktora tej klasy, na której żeglowali niemal wszyscy żeglarze.

Regaty otworzył i zamknął Komandor Yacht Klubu Stal, organizatora odbywającej się nieprzerwanie od 1952 roku Wstęgi, Kajetan Kilanowski. Gośćmi podczas rozdania nagród byli Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, Joanna Zielińska, pełnomocnik Prezydenta Gdyni, Andrzej Królikowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligii Morskiej i Rzecznej.

Po oficjalnym wręczeniu nagród i zamknięciu regat w hangarze Yacht Klubu Stal długo jeszcze trwała impreza integracyjna, gdzie można było nie tylko wspominać mijający sezon, i omawiać szczegóły taktyki z Błękitnej Wstęgi, ale i umówić się na kolejne przygody pod żaglami. Zobaczymy, czym zaskoczą nas organizatorzy  w przyszłym roku.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.