50-lecie Bractwa Wybrzeża

2016-09-09 13:37 Jerzy Knabe
50-lecie Bractwa Wybrzeża
Autor: Jerzy Knabe Obchody 50-lecia Bractwa Wybrzeża.

Bractwo Polskie powstało w Chile podczas wyprawy na jachcie Śmiały w roku 1966. W dniach 2-5 września 2016 odbyły się obchody tej rocznicy na międzynarodowym Zafarrancho w Gdyni. Obchody te poświęcone były również pamięci założyciela i nestora Mesy Kaprów Polskich, kapitana Bolesława Kazimierza Kowalskiego, który miał w niej Cyfrę 1 i niestety nie doczekał 50-lecia. Zmarł dnia 2 września 2015 w wieku 87 lat. Przez 49 lat miał znaczący wpływ na działania Bractwa.

Na Zaf-50 złożyło się kilka spotkań w Gdyni i jej okolicach. W głównej bazie, w Domu Marynarza w Gdyni, w piątek wieczorem powitano uczestników przyjęciem w postaci drinków i zakąsek. Nazajutrz wszyscy z portu Chałupy popłynęli na Mewią Rewę w Zatoce Puckiej, żaglowymi Pomerankami, kaszubskimi łodziami rybackimi z XVIII wieku, które są rekonstruowane obecnie wyłącznie na Helu.

Od pewnego czasu Rewa stała się Suchą Rewą. Tam oczekiwała Braci palma, ławki i stoły, wielogatunkowe napoje oraz poczęstunek, składający się w głównej mierze z kaszubskich potraw rybnych. Nie zapomniano również o eko-toitojach… Szczęśliwie dopisała słoneczna pogoda.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, że takiego Zafarrancha to jeszcze nigdzie i nigdy nie było.

Nie był to jednak wyłącznie piknik. Na najwyższym maszcie, na pomerance KNIPDUL podniesiono wielką banderę Bractwa.

Na część oficjalna złożyło się uroczyste wręczenie inżynierowi Zygmuntowi Choreniowi najwyższego odznaczenia Bractwa, czyli Nagrody Chwały Mórz (w postaci pirackiego topora bojowego). Zasłużył na nią, jako konstruktor i twórca wielkiej floty statków żaglowych, pływających obecnie po morzach pod banderami wielu krajów. Ostatni z nich, okręt szkolny LE QUY DON był niedawno dostarczony do Vietnamu dla tamtejszej Marynarki Wojennej.

Drugą osobą uhonorowaną na bezludnej wyspie Sucha Rewa był inż. Aleksander Celarek, znany przedsiębiorca, działacz społeczny i żeglarski na Kaszubach. Oprócz wielu innych zasług jest on sprawcą odrodzenia licznej już floty drewnianych Pomeranek żeglujących po Zatoce Puckiej – i coraz dalej. Jest też rekonstruktorem wielu historycznych łodzi i statków. Jego nagrodą, ze strony Polskich Braci był Medal Bractwa Wybrzeża. Pobyt na Suchej Rewie był okraszony znakomitym koncertem męskiego chóru Zawisza Czarny.

Aleja Żeglarstwa Polskiego, w gdyńskim Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego powstała z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Inauguracja nastąpiła dnia 15 września 2012 roku tablicą Władysława Wagnera. A w niedzielę 4-go września 2016, w samo południe, ale już przy deszczowej pogodzie, odsłonięto tablicę poświęconą Bolesławowi K. Kowalskiemu. Jest ona już dziewiątym z kolei uhonorowaniem wielkich postaci polskiego żeglarstwa.  Obficie ilustrowane reportaże z tego niedzielnego wydarzenia znajdują się już w Internecie. Trójkątne kapelusze Braci są dobrze widoczne wśród licznie zgromadzonych działaczy, przyjaciół i towarzyszy rejsów „Oćca” Bolka Kowalskiego. Żona Kapitana Teresa, wraz z asystą, dokonała odsłonięcia tablicy i złożyła pod nią pierwsze kwiaty.

Kolejnym wydarzeniem, w programie międzynarodowego, jubileuszowego Zafarrancho Polskiego HERMANDAD DE LA COSTA, była wizyta w Muzeum Emigracji. Zwieńczeniem wszystkich spotkań był tradycyjny bankiet wydany w Domu Marynarza w niedzielny wieczór.

Bracia gremialnie złożyli podpisy pod listem otwartym do Prezydenta i Rady Miasta Gdańska apelującym o zainteresowanie i pomoc dla Klubu Morza ZEJMAN w jego nowej siedzibie w Bramie Nizinnej. Jego istnienie, działalność społeczno kulturalna i dalsza samowystarczalność bez żadnych dotacji, jest bardzo poważnie zagrożona. Zapowiadany i konieczny remont niestety nie uwzględnia dostosowania wnętrza do potrzeb sanitarnych obecnego i przyszłego użytkownika. Co więcej, wykonawca remontu żąda natychmiastowego usunięcia kompletnego wyposażenia i około 18 tysięcy gromadzonych przez poprzednie lata eksponatów muzealnych. Usunięcia od razu, z całego świeżo przeniesionego klubu! Bez pomocy ze strony miasta w tych sprawach - większość społecznego dobra ulegnie zniszczeniu poprzez ewakuację pod jesienne niebo…

Wśród przemówień, wymiany pamiątek, Zwrotów i Salw - głównym wydarzeniem niedzielnego spotkania było zaprzysiężenie siedmiu Jungów, którzy stali się nowymi Braćmi Wybrzeża w Polsce. Tym samym ostatnia nadana cyfra 155 określa liczbę wszystkich dotychczasowych Braci - aż po 50-ty rok istnienia Mesy Kaprów Polskich.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

50-lecie Bractwa Wybrzeża
Autor: Jerzy Knabe Obchody 50-lecia Bractwa Wybrzeża.
50-lecie Bractwa Wybrzeża
Autor: Jerzy Knabe Obchody 50-lecia Bractwa Wybrzeża.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.