400 laureatów popłynie "Darem Młodzieży" w Rejs Niepodległości
W sobotę 20 stycznia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się drugi i ostatni etap konkursu Rejs Niepodległości, zorganizowanego z okazji obchodzonej w 2018 roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Laureaci pierwszego etapu konkursu przybyli do Warszawy by napisać test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu "Morze w Biblii".
Po dwóch etapach, spośród prawie 600 młodych osób zostało wyłonionych 400 laureatów, którzy opłyną świat na różnych odcinkach przez takie porty jak: Lizbona, Teneryfa, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj i Panama. Ponadto Laureaci konkursu będą mieli okazję wziąć udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Jak mówili zgodnie uczestnicy konkursu, Rejs Niepodległości to dla nich szansa na przygodę życia, ale również niepowtarzalna okazja, by reprezentować Polskę na świecie na najpiękniejszym polskim żaglowcu.
– Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dobrym przyjęciem ludzi młodych i tak wielu młodych Ambasadorów chce opowiadać o Polsce na świecie i spotkać się z Papieżem Franciszkiem w Panamie. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić jak największej liczbie osób udział w tym niezwykłym wydarzeniu – powiedziała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu", która symbolicznie rozpocznie się 2 maja w Krakowie. 20 maja 2018 roku "Dar Młodzieży" rozpocznie rejs dookoła świata z macierzystego portu w Gdyni.