2008/8: Nadzieja jest matką…

2008-09-10 13:20 Waldemar Heflich

Odliczamy dni i godziny do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008. Największa impreza czterolecia skupi na sobie uwagę całego świata. Czy nasi wrócą z tarczą czy na tarczy? W długim oczekiwaniu na odpowiedź na to pytanie pomoże nam wiara i nadzieja.

Do rozpoczęcia Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie pozostał nieco ponad miesiąc.
Organizatorzy mają jednak nie lada problem z akwenem, na którym mają zostać rozegrane olimpijskie regaty. Wschodnie wybrzeże Chin zaatakowały algi, grubą warstwą pokrywając jedną trzecią akwenu, na którym mają się odbywać zawody żeglarskie. Pierwsze symptomy zbliżającego się nieszczęścia pojawiły się już w maju. W ciągu miesiąca algi zdołały pokryć warstwą podobną do unoszącego się na falach dywanu kilkukilometrowy odcinek u wybrzeży Qingdao. Pokrywa z alg jest tak duża, że unieruchomiła łodzie amerykańskich sportowców, które musiały zostać doholowane do brzegu przez rybackie kutry. Na akwenie olimpijskim do wyławiania alg zaangażowano 6000 żołnierzy. Pomaga im w tym około 10 000 mieszkańców miasta, a także 1200 kutrów rybackich, z których algi wyławiane są sieciami. Eksperci twierdzą, że niezwykły rozwój alg może być spowodowany zanieczyszczeniem powietrza. Trenujący w Qingdao zagraniczni sportowcy są sceptycznie nastawieni do obietnic organizatorów Igrzysk, że algi uda się całkowicie usunąć do czasu rozpoczęcia Olimpiady. Przez kilka dni trwającej po wiele godzin dziennie akcji z morza wyłowiono ponad 170 ton alg. Sytuacja wyglądała naprawdę groźnie. Władze Chin sprecyzowały ostateczny termin usunięcia alg z olimpijskiego akwenu. Ma to nastąpić do 15 lipca br. Ofiarni żołnierze, ochotnicy i władze Qingdao zapowiadają wykonanie zadania przed czasem... 

Igrzyska odbędą się w dniach 8 - 24 sierpnia. Transmisje z zawodów na wszystkich arenach i materiały związane z imprezą Telewizja Polska będzie zamieszczała na pięciu swoich antenach. Główne anteny (TVP 1 i TVP 2) pokażą występy Polaków, TVP Sport – rozgrywki grupowe, w TVP HD będą transmisje w wysokiej rozdzielczości, a w TVP Info – newsy z Pekinu. TVP 1 będzie transmitować olimpiadę w dwóch blokach: w godz. 3 – 6 i 12.15 – 17, a TVP 2 w jednym: w godz. 6 – 12.15. Regaty żeglarskie rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 7 rano czasu warszawskiego. W Dwójce pojawi się program ”Z olimpijskich aren” (od poniedziałku do soboty o 22, w niedziele o 19) będący podsumowaniem wydarzeń dnia. Jedynka wydłuży zaś do 10 minut serwis sportowy po głównym wydaniu ”Wiadomości”. Bez przerwy impreza ma być transmitowana w godz. 3 – 17 w kanałach TVP Sport i TVP HD. Później prezentowane będą tam bloki powtórkowe oraz retransmisje zawodów, których kanały nie pokazały na żywo. Oprócz 14 kanałów, którymi będą przesyłane materiały telewizyjne realizowane przez organizatorów igrzysk, TVP dysponuje też 15. kanałem – przekaże nim materiały, które sama zrealizowała (np. kwalifikacje). W Warszawie imprezę będzie obsługiwać 200 osób. TVP wysyła do Pekinu 45 osób (żeglarstwo komentować będą Waldemar Heflich i Tomasz Holc). „Żagle” reprezentować będzie szef naszego portalu internetowego www.zagle.com.pl Dariusz Urbanowicz. 

Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF opublikowała ostatni Ranking Klas Olimpijskich przed igrzyskami w Pekinie. Najmocniejszą nacją w klasyfikacji są Australijczycy, którzy zajmują w poszczególnych klasach - trzy pierwsze pozycje oraz jedną trzecią. Tuż, tuż za ekipą z antypodów są Hiszpanie, Polacy i Brytyjczycy, których po czterech reprezentantów jest w pierwszych trójkach rankingu. Podczas igrzysk w Atenach aż w siedmiu spośród jedenastu konkurencji triumfowali zawodnicy, którzy zajmowali pierwszą pozycję w ostatnim Rankingu ISAF przed regatami olimpijskimi. Wychodząc z tego założenia powinniśmy się szykować na dwa złote medale dla biało-czerwonych - Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego w klasie Star oraz Przemka Miarczyńskiego w klasie RS:X. Poza naszymi chłopakami na podium znalazłaby się także „czarodziejka wiatru” Zosia Klepacka, która zajmuje drugie miejsce w rankingu klasy RSX. Wśród panów medalowe miejsce zajmuje również Piotr Myszka, trzeci w rankingu RS:X. Niestety w igrzyskach może reprezentować nas tylko jeden zawodnik. A jak wyglądają pozycje pozostałych naszych zawodników, którzy wystartują w Qingdao? Katarzyna Szotyńska jest 4 w klasie Laser Radial, Maciej Grabowski - 46 w klasie Laser, Rafał Szukiel - 11 w klasie Finn, Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski - 25 w klasie 49er, Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński - 24 w klasie 470. Ranking, rankingiem, my wierzymy w wielkie umiejętności także Kasi i Maćka oraz ambicje oraz determinację pozostałych żeglarzy. Tak więc szans jest przynajmniej pięć!  

Czekamy na igrzyska, czekamy na dobrą postawę naszych żeglarzy, czekamy na medale. Mamy nadzieję, że wrócą z tarczą. Powszechnie wiadomo, że nadzieja to matka głupich. Jednak z doświadczeń olimpijskich wiadomo, że czasie igrzysk nadzieja jest matką dobrze przygotowanych!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.