100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem

2020-02-07 16:33 inf. pras. UMWP / petla-zulawska.pl
100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem
Autor: mat. pras. UMWP

W ramach obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 23 pomorskie gminy podpisały deklarację o wspólnym zakupie 100 łodzi żaglowych.

Zakup tak dużej liczby jednostek jest możliwy dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Łodzie będą służyły mieszkańcom regionu gównie do nauki żeglarstwa.

Województwo pomorskie od wielu lat realizuje szereg przedsięwzięć na rzecz rozwoju infrastruktury żeglarskiej i poprawy warunków nawigacyjnych na szlakach wodnych delty Wisły oraz Zatoki Gdańskiej. Działania te zostały zapoczątkowane projektem pn. „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej Etap I", który obejmował budowę i rozbudowę portów i przystani żeglarskich na szlakach wodnych delty Wisły i na Zalewie Wiślanym.

Kolejny etap działania pomorskiego samorządu obemuje kolejne projekty - „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej" i „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Dzięki temu wciąż powstaje nowoczesna infrastruktura żeglarska i kajakowa wraz z odpowiednim zapleczem socjalnym.

Projekt w który zaangażowały się aż 23 lokalne samorządy zakłada budowę stu jednakowych, nowoczesnych łodzi żaglowych, które sprostają bardzo szerokim wymaganiom. Pozwolą stawiać pierwsze kroki amatorom, zadowolą doświadczonych żeglarzy, posłużą zarówno do rekreacji jak i do sportowych regat. Poradzą sobie ze zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi zarówno na wodach śródlądowych, jak i na morzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.