Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2020

2019-10-13 19:13 inf. pras. organizatorów
Polska Liga Żeglarska
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. PLŻ

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2019. Planowane są cztery rundy Ekstraklasy, cztery rundy 1. Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 17 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.

W zakończonym, najlepszym w historii i w ocenie uczestników sezonie Ligi wystartowało 21 zespołów z 20 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 dwudniowych rundach Ekstraklasy w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu oraz 4 jednodniowych rundach 1 Ligi w Sopocie i Szczecinie. Mistrzem Polski została załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Legią Warszawa i Jeziorach Yacht Club. Z 1. Ligi awansowały zespoły Yacht Club Gdańsk, YKP Gdynia i UKS Albatros Wolin.

W sezonie 2020 rywalizacja ponownie odbędzie się na dwóch poziomach rozgrywkowych – Ekstraklasy i 1. Ligi. W każdej lidze rozegrane zostaną 4 pełne dwudniowe rundy. W każdej lidze startować będzie 12 klubów. Każdy nowy klub może przystąpić do rywalizacji od 1. Ligi. Na sezon 2020 wolne są w niej 4 miejsca dla nowych klubów, dotychczasowi uczestnicy mają zapewniony udział.

– Udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy z czego jesteśmy bardzo dumni. Co ciekawe, mamy już wstępne dodatkowe zgłoszenia z kilku nowych klubów. Dlatego zaczynamy przygotowania i proces naboru już teraz. Mamy opracowany kalendarz i regulaminy – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator Ekstraklasy. – Są 4 wolne miejsca w 1. Lidze dla nowych klubów. Jeśli chętnych będzie więcej, wzorem tego sezonu w kwietniu zorganizujemy eliminacje, które wyłonią 4 najlepsze kluby.

Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat pozostanie na poziomie z tego sezonu czyli 6,4 tys. złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

– Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia. Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu – podsumowuje Cylupa.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. Cztery najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1. Ligi.

Kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2020:

Kwalifikacje do 1. Ligi:
18-19.04 Sopot

1 Liga:
30-31.05 Szczecin
11-12.07 Gdynia
8-9.08 Świnoujście
29-30.08 Sopot

Ekstraklasa:
6-7.06 Szczecin
18-19.07 Gdynia
15-16.08 Świnoujście
12-13.09 Sopot


Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty relacjonowane są na żywo z wody z użyciem kamer i komentarzem. Dodatkowo rywalizacje można śledzić na stronie www w systemie SAP Sailing Analitics. Są to jedyne regaty w Polsce, które oferują kibicom tak szerokie możliwości śledzenia rywalizacji.

Więcej szczegółów oraz regulamin są dostępne na stronie www.ligazeglarska.pl
Zgłoszenia można dokonać mailem na adres info@ligazeglarska.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.