Żeglarski weekend w Nieporęcie

2009-07-01 23:49 Q
_
Autor: archiwum Żagli

W dniach 27/28 czerwca 2009 w Porcie Jachtowym Nieporęt odbyły się jedne z największych regat tego sezonu na Zegrzu – PGNiG Bezpiecznie nad wodą. Były to regaty o Puchar Prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, zaliczane do: Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Pucharu Polski klasy Delphia 24 One Design, Grand Prix Micro oraz Żeglarskiego Grand Prix Warszawy.

Dwa pełne dni regat przy wietrze i słońcu w Porcie Jachtowym Nieporęt. W międzyczasie na terenie parku i plaży Portu trwała impreza otwarcia ogólnopolskiego cyklu „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”.

W dniach 27/28 czerwca 2009 w Porcie Jachtowym Nieporęt odbyły się jedne z największych regat tego sezonu na Zegrzu – PGNiG  Bezpiecznie nad wodą. Były to regaty o Puchar Prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, zaliczane do: Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Pucharu Polski klasy Delphia 24 One Design, Grand Prix Micro oraz Żeglarskiego Grand Prix Warszawy.

Ogółem wystartowały 54 załogi w 10 klasach – Micro, Delphia 24 One Design, T1, T2 i T3, Laser Bahia, Żagle 500, Tango, Omega Sport, Omega Standard. Dzięki znaczącej obecności sponsorów i sprawnej organizacji wpisowe zostało ograniczone do minimum, a atrakcji na wodzie i na brzegu nie brakowało.

Port Jachtowy Nieporęt zmienił się nie do poznania. Zorganizowano liczne konkursy ekologiczne takie, jak np. wyszukiwanie śmieci na plaży na czas za pomocą wyszukiwaczy metalu, czy konkurs plastyczny, gdzie tworzono znakomite prace z wykorzystaniem śmieci (butelek, papierków, folii, kartonów itp.). W ramach kampanii zorganizowano pokazy ratownictwa z wykorzystaniem psów, oraz udzielania pierwszej pomocy we współpracy z wykwalifikowanymi ratownikami WOPR. Można też było potrenować wioślarstwo pod okiem naszych złotych olimpijczyków z Pekinu, a nawet zmierzyć się z nimi na zestawie ergonometrów wioślarskich podłączonych do dużego ekranu. Wieczory umilały koncerty szant i żeglarskich ballad.

Dzień pierwszy

Uroczyste otwarcie regat przebiegło wprawdzie przy umiarkowanej pogodzie, ale zaszczyciło je swoją obecnością wiele znamienitych postaci, w tym: Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, Prezes WOZŻ Jerzy Durejko, przedstawiciele sponsorów (PGNiG, BOŚ, HL), Kapelan żeglarzy z Węgorzewa, oraz polska złota czwórka podwójna z Pekinu - Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasilewski.

Aura sprzyjała żeglarzom – od pochmurnego otwarcia robiło się już powoli coraz słoneczniej, a wiatru nie brakowało przez cały weekend. Sprawna organizacja i dobre warunki umożliwiły rozegranie wszystkich zaplanowanych na pierwszy dzień wyścigów.

Regaty dziennikarzy

Po rozegraniu zaplanowanych na dzień pierwszy zmaganiach profesjonalistów, w szranki stanęli przedstawiciele mediów.  Zabawa była wyśmienita - drużyny złożone z profesjonalnego żeglarza (biorącego udział w Pucharze Polski) i dziennikarzy dzielnie walczyły o wygraną.

Bezkonkurencyjna okazała się drużyna PGNiG w składzie: Agata Jerzyk i Grzegorz Zyśk
(Środowisko), Władimir Blinkow  (Niezawisimaja Gazeta) ze znakomitym sternikiem Zbigniewem Kanią. Drugie miejsce zajęła drużyna ATTIS w składzie: Michał Zieliński (Stowarzyszenie Polskich Mediów), Tomasz Chudzik (www.zegrze.waw.pl) oraz  Artur Mościcki (TVP). Sternikiem tej drużyny był Tomasz Stańczyk. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna INDYGO w składzie: Hanna Dołęgowska i Tomasz Burnos (Polskie Radio EURO), oraz Mira Ignatowicz (Media&Marketing), ich sternikiem był Piotr Kowalewski.

O (i po) zachodzie słońca

Po sobotnich wyścigach żeglarze spłynęli na biesiadę, którą rozpoczął koncertem sam Porębski, a przy zachodzącym słońcu długo jeszcze grali Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Obok pokazu zdjęć z pierwszego dnia ścigania z zainteresowaniem odebrano pokaz możliwości systemu Velocitek – na dużym ekranie odtwarzane były kolejne wyścigi zarejestrowane wcześniej przez GPSy udostępnione przez jednego ze sponsorów. Filmiki można obejrzeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=0V2aTFWmkhI

Dzień drugi

Drugi dzień od rana zaczął się słońcem i nieco słabszym, co nie znaczy równiejszym, wiatrem. Sprawnie działająca komisja pod wodzą Krzysztofa Kowalskiego puściła pierwszy sygnał startu zgodnie z planem o 10:25, więc komplet wyścigów udało się rozegrać do 14:00. Ceremonia zakończenia regat przeprowadzona została na scenie głównej, a na koniec rozlosowano wartościowe nagrody od sponsorów.

W klasie Delphia 24 One Design bezkonkurencyjna okazała się załoga PGNiG ze sternikiem Zbigniewem Kanią, wygrywając  pięć z sześciu wyścigów.

"Pierwszego i drugiego dnia regat panowały podobne warunki wiatrowe. Wiatr wiał z różnych kierunków z siłą 2-3 Bft, bardzo nierówno, można powiedzieć "dziurawo". Trzeba było bardzo umiejętnie to wykorzystywać. Dodatkowym utrudnieniem była duża liczba jachtów na trasie.  Na każdym okrążeniu kolejność jachtów zmieniała się, walka byłą zacięta, a odległości między łódkami niewielkie." komentuje regaty Zbigniew Kania, sternik zwycięskiej załogi, wielokrotny mistrz świata i olimpijczyk i obrońca tytułu najlepszego sternika w klasie Delphia 24 One Design.

Zwycięzcą klasy Micro została załoga jachtu Iglotex ze sternikiem Łukaszem Ołtarzewskim, a klasy Tango załoga na jachcie Misja, na sterze Piotr Groszyk. W klasie Żagle 500 najlepsza okazała się załoga jachtu Cors ze sternikiem Piotrem Adamowiczem. W klasach T wygrali: Guzowski, Trześniewski i Sosnowicz. Szczegółowe wyniki na stronie www.portnieporet.pl

„Impreza zaczęła się jeszcze w piątek, kiedy tylko wszyscy zjechali i ustawili się w długiej kolejce do slipu. Nie pamiętam na Zegrzu tak dobrej atmosfery – slip działał do późnego wieczora i od samego rana, a ochrona nie przeszkadzała w przedłużających się spotkaniach. Dobrze, że wreszcie pod Warszawą jest miejsce przyjazne żeglarzom – może trochę się tu ożywi.” – powiedziała po regatach Ada Konarzewska z klasy Micro.

„Na regaty załapaliśmy się praktycznie z łapanki” – mówi Iwona Borkowska-Okońska, sterniczka zwycięskiej załogi w klasie Laser Bahia. „Na co dzień pływamy w tutejszym Klubie Lasera PJN, a nasze dzieci w sekcji sportowej w Spójni, więc przyjechaliśmy do Portu jak co tydzień. Na szczęście na tyle wcześnie, by jeszcze zorganizować opiekunkę, przebrać się i zdążyć na pierwszy start. Wygraliśmy wszystkie wyścigi, choć w jednym było naprawdę blisko – na metę weszliśmy o jedną długość przed rywalami. Super organizacja, świetna pogoda i bardzo miło wieczorem na brzegu.”

„Organizatorzy tej imprezy spisali się na medal” – komentuje Jarek Bazylko, prezes PPJK – „54 jachty, 10 klas, otwarcie i zamknięcie w różnych miejscach, wiele imprez i atrakcji towarzyszących – mam nadzieję, że to początek pozytywnego trendu, bo jeśli tak, to może żeglarze z całej Polski zaczną znowu przyjeżdżać nad Zegrze.”

Pełne wyniki regat wszystkich klas i opis imprezy na stronie www.portnieporet.pl

__________________________________________________________________________

„PGNiG Bezpiecznie nad wodą” to kampania ogólnopolska. Tylko na Mazowszu w 2008 roku policja odnotowała 88 przypadków utonięć. Z tego względu podwarszawski Nieporęt jest pierwszym przystankiem Kampanii. Regaty w Nieporęcie były pierwszymi regatami z cyklu regat "PGNiG Bezpiecznie nad wodą Delphia Cup". Następne odbędą się w Rynie w dniach 4-5 lipca dla jachtów klas Delphia 24 One Design i Żagle 500.

Więcej o kampanii na stronie www.pgnigbezpiecznienadwoda.pl

Port Jachtowy Nieporęt to miejsce otwarte na ludzi i nowe koncepcje, naturalny wybór dla wszystkich szukających wypoczynku i sportu w okolicach Warszawy. Tylko 29km od Pałacu Kultury leży przepiękny park i plaża. Na ponad 8ha znajduje się port na 220 jachtów z pełną infrastrukturą (dźwig, slip, wodna stacja benzynowa, warsztat, myjnia, tawerna, cash-back, szkolenia żeglarskie i motorowodne), oraz przepiękny teren parkowy, na którym znajdują się dwie restauracje, pole campingowe oraz najładniejsza plaża nad Zalewem - beach bar, strzeżone kąpielisko i baza sportów wodnych.
W myśl koncepcji zrównoważonego rozwoju, równolegle z rozwojem Portu dbamy o środowisko i aktywnie przyczyniamy się do poprawy czystości otoczenia oraz jakości wód Zalewu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.