Zapowiedź Korsar Euro Cup 2015

2015-06-24 12:02 Piotr Danowski
Korsarz/zdj
Autor: Archiwum Żagli

Już za tydzień, od środy 30 czerwca, Górki Zachodnie i Marina Galion przeżyją najazd Korsarzy z całego kontynentu. Wszystko to w związku z Mistrzostwami Korsar Euro Cup organizowanymi w tym roku przez Stowarzyszenie Polska Flota Klasy Korsarz (PFKK, korsar.pl) na Zatoce Gdańskiej.

Impreza odbywa się cyklicznie co 2 lata, do tej pory jedynie w krajach niemieckojęzycznych. Teraz po raz pierwszy w historii, PFKK święcąca okrągły jubileusz 10-lecia swojego istnienia, dostąpiła zaszczytu przygotowania regat na polskim akwenie. Ma to oczywiście związek z bardzo dynamicznym rozwojem klasy w Polsce (aktualnie zarejestrowanych jest ponad 40 jachtów, z czego więcej niż połowa w miarę regularnie bierze udział w regatach krajowych, a kilka załóg uczestniczyło już w imprezach zagranicznych).

Jachty klasy Korsarz są pięknymi konstrukcjami otwartopokładowymi, umożliwiającymi żeglugę z wykorzystaniem spinakera i trapezów do balastowania. Pływanie w ślizgu jest możliwe nawet dla tzw. "przeciętnego Kowalskiego", czyli osób, które zaczynają swoją karierę regatową dopiero w późnym wieku dojrzałym. Oryginalnie zaprojektowane jako niemiecka klasa narodowa w 1958 roku, święcą dalej swoje triumfy w Europie jako jedna z najpopularniejszych łódek rekreacyjno-regatowych dla dwuosobowych załóg. Stosunkowo niski koszt zakupu i utrzymania oraz brak większych modyfikacji w konstrukcji, zabezpieczony przez sztywne przepisy klasowe pozwalają na ściganie się łódek w różnym wieku. Szczególnie wyraźnie widać to w Polskiej Flocie, gdzie tutuł Mistrza Polski od dwóch lat należy do załogi POL 14, pływającej na jachcie z lat 70-tych.

Mistrzostwa Korsar Euro Cup 2015 (http://eurocup.nordcup.pl/) odbędą się w ramach tygodnia regatowego Nord Cup, który również obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. W imprezie zapowiedziało udział już ponad 50 załóg z Austrii, Niemiec i Polski, czyli tłok i adrenalina na starcie są niejako gwarantowane. Będzie też z pewnością okazja do dokładnego przyjrzenia się jachtom z różnych roczników, zaczynając od drewnianych konstrukcji z lat 60-tych, poprzez hybrydy z kadłubem epoksydowym, czy poliestrowym i drewnianymi pokładami, aż po najnowsze, pełnolaminatowe. Planowane jest przeprowadzenie 9 wyścigów w ciągu 3 dni, od 2 do 4 lipca. Tak szerokie okienko czasowe umożliwi rywalizację sportową niezależnie od kaprysów pogodowych Zatoki Gdańskiej.

Na jachtach klasy Korsarz pływają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, czyli standardem są załogi mieszane (często rodzinnie) lub wielopokoleniowe. W związku z taką różnorodnością ważnym punktem wszystkich korsarskich regat są także spotkania towarzyskie. Organizatorzy zadbali o przygotowanie licznych zajęć pozażeglarskich, tak żeby każdy mógł z Gdańska przywieźć miłe wspomnienia.

Wszystkich zainteresowanych kibicowaniem Korsarzom zapraszamy do Mariny Galion w Górkach Zachodnich. Będzie okazja dowiedzieć się więcej o jachtach, Polskiej Flocie Klasy Korsarz, a może nawet rozważyć dołączenie się... Czekamy!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.