XXVI MP Jachtów Kabinowych: wysoki poziom, dobra frekwencja

2019-08-21 14:00 Krzysztof Dziedzic
XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
Autor: Czesław Kalinowski

W niedzielę 18 sierpnia zakończyły się w Giżycku XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin oraz VI Memoriał Jacka Orlińskiego.

Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina Giżycko po raz siódmy gościli uczestników mistrzostw Polski. Na starcie stanęło 56 załóg, które rywalizowały w klasach: T-1, T-2, T-3 oraz Tango. W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin startowały także klasy Open oraz Katamaran. Na rozpoczęcie XXVI MPJK przybyli zaproszeni goście: Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, zastępca Burmistrza Miasta Giżycka Cezary Piórkowski, Starosta Powiatu Giżyckiego Mirosław Dariusz Drzażdżewski i Wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych Jarosław Bazylko.

W piątek po długim oczekiwaniu na wiatr udało się rozegrać jeden wyścig w klasach T-1, T-2, T-3 oraz dwa w klasach Tango, Open i Katamaran. W sobotę przeprowadzono po trzy wyścigi dla wszystkich klas – pierwszy wyłonił zwycięzców VI Memoriału Jacka Orlińskiego. Zostali nimi: T-1 – Tomasz Feret, T-2 – Piotr Matwiejczuk, T-3 – Arkadiusz Sendlewski, Tango – Kondrat Masłowski, Open – Robert Sobociński, Katamaran – Marcin Własiuk.

W niedzielę zewodnicy wyszli na wodę o godz. 10.30. Przy stałym wietrze odbyły się po dwa wyścigi dla klas T i trzy dla pozostałych. W sumie w ciągu trzech dni regat rozegrano sześć wyścigów dla klas T i osiem wyścigów dla Tango, Open i Katamaran.

XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
Autor: Czesław Kalinowski

Podobnie jak w poprzednich latach słońce dopisało, natomiast pogoda płatała figle. Szkoda tylko, że kolejny raz nie udało się rozegrać wyścigu w formule otwartej ze startu wspólnego. Kłopoty z wiatrem nie przeszkodziły oczywiście w wieczornej integracji przy smacznych frykasach z grilla przygotowanych przez organizatorów. Dodatkowych emocji dostarczyło losowanie nagród od sponsorów, którzy jak co roku nie zawiedli i hojnie wsparli imprezę. W sobotę wieczorem był jak zwykle smaczny kurczak po giżycku z grilla i zupa kapitańska przygotowana przez Darka Klimaszewskiego, która szybko znikała z kotła. W czasie regat, gdy żeglarze ścigali się na wodzie, koleżanki z biura regat zabawiały najmłodszych widzów na lądzie. Były kolorowanki, quizy, puszczanie latawców i inne zabawy, a do tego słodkie nagrody.

Na zakończenie regat, które poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał – Krzysztof Dziedzic oraz kierownik Portu Ekomarina Giżycko – Dariusz Klimaszewski, odczytane zostały wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy otrzymali puchary, medale (fundator Tryumf Sp. z o.o.) i dyplomy. Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu trofeów odbyło się losowanie nagród, wśród których było m.in. 4-osobowe kanu z firmy Akwen w Giżycku, sportowe gadżety i kupony wartościowe (500, 300 i 200 zł) ze sklepu Decathlon, zegarki żeglarskie od Watch Fashion, akumulatory PUH Żeglarz, smakowite sękacze od Mark z Giżycka, zestawy podróżne Moya oraz wiele innych wartościowych upominków, które były rozlosowane wśród wszystkich uczestników regat.

Pakiet powitalny dla uczestników (koszulki i paski żeglarskie) ufundowały firmy Loconi, Pol-Krusz, Investa, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz.

Podsumowania XXVI MPJK dokonał Wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych Jarosław Bazylko.

XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
Autor: Czesław Kalinowski

Zwycięzcy w poszczególnych klasach:
T-1 – Tomasz Feret (załoga Bartosz Mikołajczak)
T-2 – Tomasz Kopytko (Magdalena i Antoni Kopytko)
T-3 – Michał Brzozowski (Dobiesław Budzianowski, Mikołaj Kmieć)
Tango – Radomił Maciak (Michał Klonowski, Michał Talecki, Filip Szpakowski, Franek Grzymała)
Open – Jakub Malicki (Danuta Tomczak, Mariusz Olszewski)
Katamaran – Janusz Dąbrowski

Regaty sędziowali: sędzia główny Andrzej Nowicki, sekretarz Adriana Konarzewska oraz Dorota Michalczyk i Wojciech Caban. Bezpieczeństwo na wodzie zapewniało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku. Szczególne podziękowania należą się koleżankom z Biura Regat pod kierownictwem Andrzeja Bery oraz całemu personelowi Portu Ekomarina.

Sponsorami regat byli min.: Urząd Miasta Giżycko, Starostwo Powiatowe Giżycko, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, PPUH Akwen Piotr Gryka, sieć stacji paliw Moya, ZPH Mark – sękacze mazurskie, Investa Sp. z o.o., Watch Fashion, Firma Handlowo Usługowa Pol-Krusz, Ubojnia Drobiu Górni i Synowie, M-6 Jarosław Sulewski, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Tawerna Hangar, Gertis – szkoła żeglarstwa, AZS Wilkasy, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, Fin-Lex Andrzej Bera, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, Pakrom Jerzy Romejko, Elżbieta i Lech Łapińscy, Kancelaria Doradztwa Prawno-Administracyjnego Czesław Kalinowski, Giżycka Grupa Regatowa, Wojtek Caban.

Do zobaczenia za rok na XXVII MPJK!

XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
Autor: Czesław Kalinowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.