XIV Regaty Barbórkowe w Koninie
W sobotę, 13 grudnia, konińscy żeglarze zakończą tegoroczny sezon regatowy na akwenie Jeziora Pątnowskiego. Ostatnie regaty w Polsce zawsze ściągają gości z całego kraju. Zobaczymy jak będzie tym razem.
Historia konińskich Regat Barbórkowych rozpoczęła się w grudniu 1968 roku, kiedy ówczesny kierownik sekcji żeglarskiej Klubu Sportowego „Zagłębie” Konin Andrzej Pietrzyk zorganizował pierwsze zawody. Wystartowało w nich kilka sportowych załóg na łódkach typu „Finn” i „FD”. Głównym celem było zainteresowanie niezamarzającym, podgrzewanym przez elektrownię, akwenem, żeglarzy-sportowców.
W drugiej edycji, w 1969 roku, wystartowało dziewięć załóg, a w trzeciej, w 1970 roku, piętnaście. Potem nastąpiła długa, bo trwająca prawie dwadzieścia lat, przerwa. W 1988 roku grupa zapaleńców z Klubu Żeglarskiego KWB „Konin” i KŻ „Energetyk” postanowiła reaktywować imprezę. Gdyby nie Andrzej Rybacki, Włodzimierz Bozacki, Stanisław Arasimowicz i Piotr Kotlewski Regat Barbórkowych w ich dzisiejszym kształcie pewnie by nie było. Czwarte regaty odbyły się 5 grudnia 1988 roku na wodach Jeziora Mikorzyńskiego w iście zimowej atmosferze. Kilkustopniowy mróz, śnieg i wiatr wiejący w porywach do 5 stopni w skali Beauforta. Wystartowało 12 jachtów w klasach: MK Cafe 24 i Omega.
Regaty w latach sześćdziesiątych to była impreza dla wyczynowców. W Koninie pojawiali się tak znani polscy żeglarze startujący w klasach Finn i Hornet jak: Andrzej Zawieja, Zbigniew Kania, Konrad Fick i Stefan Ślusarek.
Po reaktywacji imprezy głównym celem organizatorów stał się nie tyle wyczyn sportowy, co pokazanie piękna regionu, a także tradycji górniczych. Do Konina przyjeżdżali i przyjeżdżają nie tylko zawodowi żeglarze regatowi, ale i amatorzy traktujący ściganie się na żaglach jako formę rekreacji. Chociaż sław też nie brakowało. W klasie Omega uczestniczyli wielokrotni mistrzowie i zdobywcy Pucharu Polski: Artur Bieguński, Remigiusz Bieguński, Romuald Knasiecki i Mateusz Franciszkowski, w klasie MK Cafe 24 i 730 olimpijczycy, mistrzowie świata i Europy: Zbigniew Kania, Piotr Adamowicz, Zbigniew Malicki i Roman Paszke, wreszcie w klasie Micro: Marek Muzykiewicz i Marcin Pietrzak.
W XXI wieku impreza zmieniła swoje oblicze. Odbywa się bez atrakcyjnych nagród, fanfar i "przytupu", właściwie ze składkowych pieniędzy. Coraz trudniej jest zorganizować środki i znaleźć sponsorów. Lokalne kluby mają swoje problemy, a Klub Żeglarski KWB „Konin” już tylko nazwą (i oczywiście sporą grupą członków – konińskich górników) jest związany z Kopalnią „Konin”. Tym bardziej warte odnotowania jest to, że regaty spotykają się ze sporym zainteresowaniem największych pasjonatów żeglarstwa. W 2005 – rekordowym – roku na starcie stawiło się 125 żeglarzy (41 załóg) z całej Polski.
Także w tym roku impreza odbędzie się dzięki konińskim klubom żeglarskim: KWB „KONIN”, „Bryza”, „Energetyk”, „Kaper” oraz Konińskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu i grupie zapaleńców pod wodzą Marka Berlińskiego.
Sponsorami tegorocznych regat będą między innymi: Apteki Świat Zdrowia, Glaspo, Gastrotadex, Metkomp, Burmistrz Ślesina. Regaty objął honorowym patronatem Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski.
XIV Regaty Barbórkowe
Początek XIV Regat Barbórkowych o Puchar Prezesa KWB „Konin” w sobotę, 13 grudnia, o godzinie 10.00 na przystani KŻ KWB „Konin” w Pątnowie (zapisy od godziny 8.30). Zawody odbędą się na akwenie Jeziora Pątnowskiego w klasach: Omega Sport, Omega Standard, T-1 , T-2 i T-3. Uroczyste zakończenie odbędzie się w Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowym „Glaspo” w Pątnowie.