Wyślijmy kartkę świąteczną do Gutka!
Już od dzisiaj, 17 grudnia do 3 stycznia wszyscy kibicujący Zbyszkowi Gutkowskiemu oraz śledzący jego postępy w regatach VELUX 5 OCEANS mogą wysłać do żeglarza kartkę świąteczną własnego projektu ze strony www.zbyszekgutkowski.pl
Podczas gdy większość z nas przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia i świętowania Nowego Roku, polski żeglarz Zbyszek Gutkowski rozpoczyna zmagania z żywiołami na trudnych wodach Oceanu Indyjskiego. Wczoraj, 16 grudnia rozpoczął drugi etap regat VELUX 5 OCEANS z Kapsztadu w RPA do Wellington w Nowej Zelandii. Gutek Święta i Nowy Rok spędzi samotnie na jednych z najtrudniejszych i najbardziej wymagających wód oceanicznych na świecie.
Każdy, kto chce wysłać Gutkowi życzenia może to zrobić ze strony www.zbyszekgutkowski.pl, gdzie można wybrać spośród różnych wariantów zdjęć, gotowych tekstów życzeń, bądź napisać wiadomość samemu. Zbyszek Gutkowski obiecał, że w miarę możliwości, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, odpowie na najciekawsze listy. Na 100 osób, które wyślą najciekawsze życzenia czeka upominek – zdjęcie z autografem żeglarza. Gorąco zapraszamy do kibicowania Gutkowi i wysyłania do niego życzeń świątecznych i noworocznych.
Drugi odcinek regat VELUX 5 OCEANS z Kapsztadu do Wellington ma długość 7 000 Mm (ok. 13 000 km) i ma potrwać do końca stycznia. Będzie to najbardziej wymagający pod względem fizycznym odcinek regat. Ocean Indyjski to wyjątkowo trudne wody, na których żeglarze doświadczą ekstremalnych warunków pogodowych: silnych wiatrów, ekstremalnie niskich temperatur oraz fal o wysokości drapaczy chmur. Mogą napotkać również bardzo niebezpieczne góry lodowe.
Gutek ukończył pierwszy etap rejsu z La Rochelle we Francji do Kapsztadu w RPA, na bardzo dobrej, drugiej pozycji, po trudnej walce z Bradem van Liew, Amerykaninem, który zwyciężył w pierwszym odcinku wyścigu. Podczas pierwszego etapu regat VELUX 5 OCEANS Gutek podjął bardzo dobre decyzje taktyczne, co pozwoliło mu objąć prowadzenie w regatach na prawie trzy doby. Niestety awarie i utrata żagli spowodowały, że nie udało mu się zdobyć pierwszego miejsca. Za drugie miejsce w regatach Gutek otrzymał 10 punktów oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. euro.
Polak przepłynął 8 153 mil morskich ze średnią prędkością 10,87 węzła. Spędził na wodzie dokładnie 31 dni, 6 godzin i 3 minuty. Do portu w Kapsztadzie dotarł 17 listopada o godzinie 21.03 czasu polskiego.
VELUX 5 OCEANS, organizowany przez Clipper Ventures PLC jest najstarszym indywidualnym wyścigiem dookoła świata, znanym od 28 lat najpierw jako BOC Challenge, a później jako Around Alone. W obecnej edycji trasa liczy pięć odcinków, które żeglarze przepłyną w trakcie dziewięciu miesięcy. Po starcie, który miał miejsce 17 października z La Rochelle flota dotarła do Cape Town, następnie płynie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek biegnie przez Atlantyk z powrotem do Francji. Jachty spodziewane są na mecie VELUX 5 OCEANS w czerwcu 2011 roku.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Partnerzy i dostawcy regat
Partner transportowy, Maersk Line: www.maerskline.com
Port startu i mety, La Rochelle (Francja): www.ville-larochelle.fr / www.agglo-larochelle.fr
Porty: Cape Town, Wellington, Salvador, Charleston
Dostawca odzieży: www.henrilloyd.com
Dostawca nawigacji: www.maxsea.com
Partner badawczy, Portsmouth University: www.port.ac.uk
Partner dla środowiska, Sailors for the Sea: www.sailorsforthesea.org
Oficjalny pomiar czasu: www.nauticawatches.com