Vendee Globe: na kilka godzin przed startem Zbigniewa Gutka Gutkowskiego

2012-11-09 23:01 Materiały prasowe Energa Sailing
_
Autor: Materiały prasowe Energa Sailing

Już za kilka godzin, 10 listopada o godzinie 13:02, dwudziestu żeglarzy z całego świata, a wśród nich Zbigniew Gutkowski, na jachcie ENERGA wyruszy na trasę samotniczych, wokółziemskich regat Vendee Globe 2012/13.

W tym pracowitym dniu Gutek znalazł chwilę na spotkanie z dziennikarzami z Polski - wszyscy Ci, którzy nie mieli okazji odwiedzić Les Sables d'Olonne, ani porozmawiać ze skiperem przez telefon, mieli szansę uczestniczyć w zwołanej na 23 godz. przed startem videokonferencji. Jej zapis można obejrzeć tutaj:

lub ściągnąć z http://media.energasailing.pl pod adresami:

 zwykła jakość: http://media.energasailing.pl/file/mediakit/460058/d8/konferencja-gutka-on-line-small.mp4  średnia jakość: http://media.energasailing.pl/file/mediakit/460056/3a/konferencja-gutka-on-line-small.mp4?hq=true

Ostatnie przygotowania do startu

Ostatnie chwile na brzegu, ostatnie spotkania i rozmowy. "Tu masz wodę, a tutaj baterie zapasowe, tutaj to, a tutaj tamto" - ostatnie informacje, pakowanie ostatnich rzeczy. Na pomoście, od dzisiaj przeznaczonym tylko dla załóg, tłok - jedni pchają taczki pod górę, drudzy w dół - na prawie wszystkich jachtach trwa ruch, układanie rzeczy, przenoszenie. Ostatnie chwile zarezerwowane dla rodziny i przyjaciół przed trzymiesięczną samotnością.

Przedstartowa odprawa żeglarzy

Dzisiejsza poranna odprawa zawodników obejmowała omówienie procedury startowej oraz tego, jak będzie wyglądał podział stref na wodzie - gdzie mogą wpływać jednostki dla gości, gdzie mogą przebywać media. Eskortę będzie stanowić kilka statków i 52 pontony organizatorów. W przypadku tych wyjątkowych regat organizatorzy zadecydowali, że nie będzie żadnego wyścigu przy brzegu (jak było ostatnio np. w przypadku Volvo Ocean Race), tylko najpierw uroczyste wychodzenie jachtów z portu według określonego harmonogramu, a później, kiedy wszyscy będą już w strefie przeznaczonej tylko dla zawodników, start - po sygnale - z jednej linii od razu na pełne morze.

Prognoza pogody na pierwsze 24-godziny

Prognozy pogody są zgodne - pierwsze 24 godziny na Zatoce Biskajskiej, która cieszy się złą sławą wśród żeglarzy, tym razem będą niezbyt trudne, a start odbędzie się przy prędkości wiatru około 15-18 węzłów. Zdarzało się w przeszłości, że zawodnicy wypływali w silny sztorm, co skutkowało licznymi awariami. Są jednak dwa momenty w trakcie pierwszych 36 godzin, gdzie można sporo zyskać lub stracić. Jest to związane z frontem atmosferycznym oraz dokładnym momentem jego przejścia. Jest więc wysoce prawdopodobne, że flota dość szybko się podzieli, a w jaki sposób - zobaczymy jutro.

Zapraszamy do kibicowania Gutkowi oraz śledzenia http://www.EnergaSailing.pl, https://www.Facebook.com/EnergaSailing oraz www.zagle.com.pl

Pogoda na start – komunikat meteorologiczny nr. 1

Pogodę na starcie regat Vendée Globe będą determinowały dwa układy baryczne. Niż  (977 hPa) z centrum nad Wyspami Owczymi oraz wreszcie stabilizujący się i wracający na swoje miejsce Wyż Azorski.W efekcie oddziaływania tych dwóch układów ciśnień żeglarze dostaną na starcie wiatr zachodni o sile  18 kt (w porywach do 24 kt).

Rano nad Les Sables mogą wystąpić gwałtowne opady deszczu i duże zachmurzenie (85%) związane z przechodzącym zimnym frontem. Jednak w momencie samego startu pomiędzy chmurami powinno przebijać się już słońce. Poranne opady będą ustawały. Wiatr będzie miał tendencje do skręcania w prawo, co będzie korzystne dla samotników i pozwoli im spokojnie opuścić wody Zatoki Biskajskiej. Fale wiatrowe z kierunku W (275°-285°) – nie powinny przekraczać 2 m – 2,5 m, a ich okres powinien wynosić od 6-8 s. Widzialność ograniczona do ok. 7.5 Nm.

Układ wiatrów w Zatoce Biskajskiej w momencie startu / www.navsim.pl

Przez pierwsze 24 godziny regat, wiatr będzie wiał z kierunków NW i NWbN z prędkością od od 18-21 kt. Zachmurzenie umiarkowane do dużego. Niewielkie opady ciągłe. Ciśnienie będzie rosło w miarę oddalania się od brzegu. Żeglarze będą dostawać się pod wpływ Wyżu Azorskiego. Skiperzy w pierwszej dobie powinni zatem się spieszyć i odejść w miarę możliwości jak najdalej na zachód od 9 południka długości zachodniej, gdyż w niedzielę ok. godziny 1600 obszar żeglugi  w rejonie La Coruna będzie zakłócany budującym się płytkim klinem wyżowym nad Hiszpanią. Oznacza to, że w żegludze przy brzegu (do 60 Nm) w okolicach Finisterre można będzie napotkać przeciwny wiatr południowy. Strategia wykorzystania początkowego wiatru aby odejść jak najdalej na zachód wydaje się być przy takiej prognozie uzasadniona. Być może w początkowej fazie warto będzie nawet popłynąć na północny zachód (WNW), by po 9-12 godzinach skręcić na południowy zachód (WSW).

Uklad wiatrów w Zatoce Biskajskiej +12 godzin po starcie. / www.navsim.pl

W kolejnej dobie żeglugi opady ustaną, ale utrzyma się zachmurzenie. Wiatr o sile od 13-17 kt (w porywach do 21 kt) będzie miał tendencję do skręcania w lewo na WbS. Gutek jednak powinien mieć już taki zapas wysokości, że spokojnie mógłby wejść w objęcia północno-wschodniej ćwiartki Wyżu  Azorskiego żeglując półwiatrem lub nawet baksztagiem prawego halsu na południe.

Jacek Pietraszkiewicz

Układ wiatrów +24 godziny po starcie. / www.navsim.pl

Prognozy regatowe dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu w regatach Vendée Globe przygotowuje NavSim, producent programów nawigacyjnych dla profesjonalistów i nie tylko.

 
 
 
 
 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.