Velux 5 Oceans: wielka loteria przed zawodnikami
Po okrążeniu przylądka Horn w wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych Zbigniew Gutkowski zajmujący drugą pozycję w regatach dookoła świata VELUX 5 OCEANS zmierza do mety trzeciego etapu w Punta del Este w Urugwaju.
Wszyscy czterej zawodnicy znajdują się już za Hornem, a odległości między nimi zdecydowanie maleją. Do mety niecałe 1000 mil. Zapowiada się więc wyjątkowo emocjonująca końcówka trzeciego etapu, tym bardziej, że prognozy meteorologiczne nie są jednoznaczne i długoterminowe planowanie strategii i taktyki jest niemożliwe. Żeglarze będą potrzebowali tyle samo umiejętności, co szczęścia, aby znaleźć się na podium.
Gutkowski w rozmowie telefonicznej tak ocenia sytuację: „Na najbliższe kilka dni zapowiada się halsówka. Przez 24 godziny dość mocna, tak jak w tej chwili, potem trochę słabiej, potem dziura bez wiatru, potem znowu uderzenie – prognoza jest niestabilna. Trzeba będzie mieć trochę szczęścia, bo nie ma klarownej sytuacji, żeby można było trochę zaryzykować. Tak więc wielka loteria przed nami.”
Meteorolog Krzysztof Dumara uzupełnia prognozę: "Od jutra zaburzenie falowe z cieśniny Magellana wspomagane bąblem niżowym z pampasów Argentyny wytworzy silny ciąg wiatrów z południa faworyzując szczególnie parę Gutek i Derek. Brad będzie miał prawdopodobnie pełny bajdewind (wiatr od dziobu – przyp.red.) i nieco słabszy wiatr. Gutek i Derek powinni mieć pełne (od rufy czyli korzystniejsze – przyp.red.), choć słabnące wiatry już do mety, tak więc sytuacja sprzyja wyrównaniu szans."
Polskiemu żeglarzowi udało się zablokować poluzowany kil w takiej pozycji, która uniemożliwia ruch, dzięki czemu może żeglować prawie normalnie i płynie do mety wciąż zajmując drugą pozycję.
„W tej chwili płynę w dość dużym przechyle i zauważyłem, że to jest bardzo dobra pozycja dla mojego uszkodzonego kila, ponieważ jest w zasadzie w pozycji poziomej, a 3,5 tony ołowiu na końcu dają tak dużą dźwignię, że kil praktycznie się nie rusza. Dopiero jak się go wyprostuje, to znowu uderza. Jest to mało wygodne dla Operon Racing, bo jacht się trochę męczy, nie jest to też chyba dla niego najszybszy kurs, ale mi ta sytuacja odpowiada. Poza tym wszystko w całości.”
„Gutek” wciąż odczuwa ogromną satysfakcję z pokonania najtrudniejszego odcinka w tym etapie regat oraz okrążenia Hornu: „Horn wyglądał zupełnie inaczej niż ja go widziałem osobiście albo oglądałem w katalogach czy w książkach. Zawsze taki brzydki i przerażający, tym razem był zupełnie inny – to pewnie jedyny taki dzień w roku albo nawet raz na kilka lat, tak mi się wydaje.”
Zbigniew Gutkowski jest czwartym Polakiem, który opłynął Horn w samotnym rejsie i pierwszym, który dokonał tego w trakcie regat samotników. Przed nim byli to Krzysztof Baranowski, Henryk Jaskuła i Tomasz Lewandowski.
Kolejność zawodników w dniu 25.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 857 Mm do mety, dystans ostatniej doby 143 Mm, średnia prędkość 6 węzłów
2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 150 Mm do lidera, dystans ostatniej doby 140 Mm, średnia prędkość 5,9 węzła
3. Derek Hatfield, Active House (CAN): 178 Mm mil do lidera, dystans ostatniej doby 206 Mm, średnia prędkość 8,6 węzła
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 222 Mm do lidera, dystans ostatniej doby 186 Mm, średnia prędkość 7,7 węzła
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 marca wypłyną do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednia informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ