Velux 5 Oceans: Van Liew coraz bliżej mety
Niewykluczone, że Amerykanin dopłynie do mety już w najbliższy piątek, ale w regatach aż do samego końca nie można mówić, że wszystko wiadomo z góry. Na razie Brad Van Liew spędził ostatnią dobę w sztormie, jaki przechodzi nad Północnym Atlantykiem. Wszystkie cztery jachty przechodzą aktualnie przez bramkę pomiaru prędkości, gdzie można zyskać dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej regat VELUX 5 OCEANS, których ostatni etap zakończy się już niebawem we francuskim porcie La Rochelle.
Tymczasem Polak Zbigniew Gutkowski na Operon Racing oraz Derek Hatfield na pokładzie Active House od godziny drugiej nad ranem dnia dzisiejszego do drugiej nad ranem jutro znajdują się w trybie ukrytym, a ich pozycja znana jest jedynie komisji regatowej i służbom ratowniczym. Z tymi zawodnikami będzie można skontaktować się dopiero po zakończeniu przez nich 24-godzinnego utajnienia pozycji.
43-letni lider wyścigu Brad Van Liew ma szansę na kolejną pierwszą lokatę, która dałaby mu „czystą” wygraną we wszystkich pięciu etapach.
„Bramka pomiaru prędkości nie jest dla mnie aż tak bardzo ważna, nie mam powodu, żeby się na niej koncentrować” – mówił dziś rano Van Liew. „Nie zamierzam sprawdzać, gdzie są granice mojego jachtu, nie chcę ryzykować żadnej awarii” – dodał.
Amerykanin zbliżył się jednak bardzo do środka niżu, szukając prędkości. Wiatr osiągnął jednak prędkość 47 węzłów (siła 9-10°B) i wygenerował bardzo nieprzyjemną falę. „Nie jest wielka, ale bardzo krótka i stroma. W tym momencie staram się głównie dbać o jacht – mam trzy refy na grocie i zrzuciłem całkowicie foka. Być może powinienem postawić foka sztormowego, ale mam nadzieję, że te koszmarne warunki zaraz się skończą, a do tego jadę z wiatrem, dosyć szybko. Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć cało do mety już niedługo.”
Przebieg Le Pingouin za ostatnią dobę wynosi prawie 370 mil morskich, co jest wynikiem bliskim rekordu (najszybszy w tych regatach od momentu startu był Chris Stanmore-Major – pokonał 385 mil w ciągu jednej doby). Brad Van Liew spodziewany jest w La Rochelle 27 maja, w piątek, około południa. „Jestem potwornie zmęczony, bardzo chciałbym już postawić stopę na suchym lądzie” – przyznaje żeglarz.
Kolejność zawodników w dn. 23.05.2011 na godzinę 06.00 czasu UTC (08.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 1082 Mm do mety, dystans ost. doby 369 Mm, śr. pr. 15,4 węzła
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): TRYB UKRYTY
3. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): TRYB UKRYTY
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 111 Mm do lidera, dystans ost. doby 331 Mm, śr. pr. 13,8 węzła
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 marca flota wypłynęła do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie, którego start miał miejsce 14 maja żeglarze wyruszyli w drogę powrotną do francuskiego portu La Rochelle (3600Mm) tym samym zamykając wokółziemską pętlę liczącą ok. 30 000 mil morskich.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 400 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ