Velux 5 Oceans: Trudne warunki dla "Gutka"

2011-03-30 16:27 Biuro prasowe regat VELUX 5 OCEANS
_
Autor: Ainhoa Sanchez/w-w-i.com

Mija trzecia doba czwartego etapu regat VELUX 5 OCEANS z Punta del Este do Charleston w USA. Polak, Zbigniew „Gutek” Gutkowski płynie na czwartej pozycji. Aktualny półwiatrowy kurs, jakim płyną wszyscy czterej zawodnicy chcąc jak najszybciej znaleźć się u celu jest mało korzystny dla "Operon Racing".

Szybciej nie pojadę, gdyby było ostrzej lub pełniej, to może by było inaczej” – komentował Gutek dziś rano swoją sytuację. „Ogólnie te kursy są fajne, bo dają duże przebiegi dobowe, ale widać różnice w potencjale jachtów. Nic nie zmienisz, jedziesz tak, jak pozwala ci konstrukcja” – wyjaśnia. „Ani lepiej nie posterujesz, fala w poprzek, jedziesz jak po szynach. Ja na to mówię żużel – w kółko to samo, nic się nie da zrobić. Ani taktyki, ani strategii, ani możliwości zyskania jak ktoś lepiej steruje ręcznie. I tak jadę rekordowo szybko jak na możliwości tej łódki.”

Gutkowi nie udało się dokonać w Urugwaju napraw, jakich wymagał uszkodzony kil "Operon Racing". Płynie więc w dalszym ciągu z taką awarią, z jaką minął metę poprzedniego etapu. Jak sam mówi, pogodził się z tym, choć nie jest zadowolony, ale nie było po prostu takich możliwości technicznych, jakich potrzebował do wykonania prac.

Polak bardzo cieszy się natomiast z tego, iż komisja regatowa zgodziła się na wprowadzenie „trybu ukrytego” pozwalającego zawodnikom na zniknięcie z rankingu na 24 godziny dwukrotnie w trakcie tego etapu:

Zabiegałem bardzo mocno o wprowadzenie trybu ukrytego, bo były takie sytuacje, kiedy czułem się śledzony. Zapytałem wiec dyrektora regat, Davida Adamsa, czy nie możemy zastosować czegoś takiego jak w Vendée Globe czy w Barcelonie. Brak tej opcji ogranicza pole manewru i możliwości taktyczne, co w moim przypadku ma największe znaczenie, ponieważ jestem najwolniejszy, jeśli chodzi o możliwości łódki. Chciałem, żeby tak było i cieszę się, że tak jest. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że z tego skorzystam, bo ma to sens tylko wtedy kiedy będę płynął z przodu i będzie ciasno. Wtedy to się może przydać. W chwili obecnej mógłbym się tylko schować przed tymi, którzy śledzą regaty.”

Kolejność zawodników w dn. 30.03.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 4720 Mm do mety, dystans ost. doby 332 Mm, śr. pr. 13,8 w

2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 29.3 Mm do lidera, dystans ost. doby 313 Mm, śr. pr. 13,1w

3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 79 Mm do lidera, dystans ost. doby 295 Mm, śr. pr. 12,3 w

4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 90 Mm do lidera, dystans ost. doby 283 Mm, śr. pr. 11,8 w

 

Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 marca wypłyną do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) żeglarze powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.

www.velux5oceans.pl

Zapraszamy na www.velux5oceans.com

Dołącz do nas na  twitter.com/velux5oceans

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010

 

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge

Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.

www.velux5oceans.com

 

VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 400 osób.

www.velux.com

www.velux.pl

Clipper Ventures

W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.

www.clipper-ventures.com

Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.