Velux 5 Oceans: ostatni etap rozpoczęty!
Derek Hatfield pierwszy na linii startu, Spartan pierwszy na pierwszym znaku kursowym. Wypływających 14.05 o godzinie 21.00 czasu polskiego zawodników żegnało kilkaset osób zgromadzonych na pomostach Maritime Centre w Charleston. Specjalnie dla Polaka Zbigniewa „Gutka” Gutkowskiego w porcie pojawiła się spora grupa polskich kibiców z polskimi flagami. „Gutkowi” było bardzo miło widzieć rodaków dopingujących go przed ostatnim, finałowym etapem, kończącym zmagania samotnych żeglarzy na trasie dookoła świata.
„Dziękuję bardzo, że mnie odwiedziliście, jestem dumny, że mogę być tutaj, was reprezentować, mam nadzieję, że do tej pory was nie zawiodłem i dalej nie zawiodę” – powiedział Gutkowski ze sceny. Schodzącemu na jacht żeglarzowi towarzyszył głośny doping po polsku.
Emocje, jakich można się spodziewać w tym finałowym etapie, rozpoczęły się już przed startem. Wszystkie cztery jachty przecięły linię mety w trakcie zaledwie kilku sekund, więc start wyglądał jakby ścigały się małe łódki otwartpokładowe a nie potężne Eco 60. Warunki były idealne, 15 do 20 węzłów wiatru. Brad Van Liew, Derek Hatfield, Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Chris Stanmore-Major postawili wszystkie żagle, załoganci zeszli z pokładów, rozpoczął się finałowy sprint przez Atlantyk. 3600 mil z Charleston do La Rochelle, skąd jachty wyruszyły osiem miesięcy temu. Pierwszy spodziewany jest na mecie po około 12 dniach żeglugi.
Najpierw linię startu przeciął Active House, dosłownie kilka metrów za nim był Operon Racing. Później Le Pingouin i Spartan. Z kolei na pierwszym znaku kursowym pierwszy zameldował się Chris Stanmore-Major.
Na wodzie zawodnikom towarzyszyło około 80 jachtów i motorówek z kibicami oraz dziennikarzami, a start znajdował się około 10 mil od mariny, gdzie wcześniej cumowały jachty zawodników, więc każda jednostka musiała płynąć około dwóch godzin w jedną stronę, żeby obejrzeć start bezpośrednio z wody.
Piąty i ostatni etap zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Każdy z zawodników ma swój cel w tym rejsie. Brad Van Liew musi dotrzeć na metę, żeby wygrać i bardzo chciałby wygrać „na czysto”, czyli po raz kolejny być pierwszy na mecie.
Derek i Gutek zaczynają ten etap z taką samą liczbą punktów – każdy ma 43. Ten, który przypłynie pierwszy, zajmie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. CSM z pewnością wykorzysta każdą szansę, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.
Dodatkowe punkty można zdobyć na bramce pomiaru prędkości ustawionej pomiędzy szerokością 35° i 20° W, a wejście do bramki znajduje się na 48 stopniu długości północnej, więc wcale nie po drodze, jeżeli ktoś chce szybko znaleźć się na mecie.
W tym etapie, tak samo jak w poprzednim, zawodnicy również będą mogli skorzystać z trybu ukrytego, ale tylko raz, przez 24 godziny.
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm) a pokonanie tej trasy również zajęło miesiąc. Kolejny etap prowadził do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm, start 6 lutego 2011), skąd 27 marca zawodnicy wypłynęli do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieścilismy TUTAJ