Velux 5 Oceans: Kolejny dzień sztormu
Po 22 dniach drugiego etapu samotnych regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS nadal prowadzi Amerykanin Brad Van Liew na pokładzie Le Pingouin. Polak Zbigniew „Gutek” Gutkowski po raz kolejny na drugiej pozycji.
Wszyscy trzej zawodnicy znajdujący się ok. 2000 Mm od Nowej Zelandii mają wciąż trudne warunki pogodowe, silny wiatr i wysoką falę. „Jadę z tym niżem, bo nie mam innego wyboru. Dalej jest wyż, który trzeba będzie ominąć i zejść nisko, ale nie wiem jeszcze jak nisko. Nie chcę mówić o strategii, żeby nie zapeszyć” – mówił Gutkowski dziś rano przez telefon. „Teraz się trochę uspokoiło, tak do 37 węzłów, więc zacząłem myśleć o tym, żeby postawić więcej żagli, ale szybko zrezygnowałem z tego pomysłu, bo po pięciu minutach wiatr wrócił z poprzednią siłą. Wiało wczoraj do 50 węzłów, więc zjazdy z fali miałem z prędkością po 25 węzłów, to jakby jechać ze stromej skarpy w dół, ale po kamieniach, nie po śniegu, dokładnie tak jak na filmie, który przysłał Brad. Więc trzymam się, czego mogę. Brad zjeżdża jeszcze szybciej, bo ma lżejszą łódkę i płaską. A tu jeszcze kawał drogi.”
Każda fala wchodząca na pokład niesie ze sobą tony wody, które wypełniają kokpit i wlewają się do środka przez najmniejsze szczeliny. „Ujawniło się sporo mikroprzecieków, zbieram wodę, żeby nie zamoczyła kabli” – opowiada Gutek. „Jeżeli ktoś oglądał filmy z regat Volvo Ocean Race, i sceny, gdzie jachty zalewa fala, to u mnie jest teraz dokładnie tak samo.”
Nawet szybkie jednostki, takie jak Eco 60, nie są w stanie płynąć szybciej od głębokiego niżu, który wciąż zapewnia zawodnikom bardzo silny wiatr. Czasami udaje im się jednak poruszać z prędkością taką samą jak sztorm. „Od 2 dni jedziemy razem z Derekiem Hatfieldem na jednej izobarze, 978. Jestem dokładnie tam, gdzie czerwona strzałka oznaczająca na mapach 40 węzłów wiatru. Myślę, że mamy przed sobą jeszcze 2 dni takich warunków. Muszę do niego zadzwonić, bo jest blisko, ale go nie widzę na radarze.”
Przebiegi dobowe zawodników w tych warunkach pogodowych sięgają od około 250 mil morskich (Gutkowski i Hatfield, płynący podobnym kursem i blisko siebie) do ponad 300 mil morskich (Brad Van Liew, płynący z przodu i mogący już postawić większe żagle). Średnia prędkość dobowa to około 12 węzłów w przypadku Polaka i Kanadyjczyka oraz 14 dla Amerykanina.
Klasyfikacja na godzinę 12.00 UTC dnia 7 stycznia 2011:
1. Brad Van Liew – Le Pingouin – 1827 Mm do Wellington
2. Zbigniew Gutkowski – Operon Racing – 404,8 Mm do lidera
3. Derek Hatfield – Active House – 409,7 Mm do lidera
4. Chris Stanmore-Major – Spartan – 1093,6 Mm do lidera
5. Christophe Bullens – Five Oceans of Smiles Too – wycofał się z regat 3 stycznia 2011
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ