Velux 5 Oceans: Kolejne zwycięstwo Van Liewa
Amerykański żeglarz Brad Van Liew wygrał kolejny, czwarty z rzędu etap wokółziemskich regat VELUX 5 OCEANS i wpłynął do macierzystego portu w Charleston, gdzie czekało go powitanie godne bohatera. Kilkanaście godzin później linię mety przekroczył Kanadyjczyk, Derek Hatfield.
Mieszkańcy miasta tłumnie przybyli witać 43-letniego zawodnika kończącego liczący 5900 Mm etap z Punta del Este w Urugwaju. Ostatnia doba na podejściu do portu była wyjątkowo trudna – wiały bardzo słabe i zmienne wiatry, a czas przybycia żółtego jachtu "Le Pingouin" wciąż się opóźniał. Brad Van Liew wpłynął na metę o godzinie 16.50 czasu lokalnego (22.58 czasu polskiego). Pokonanie całej trasy zajęło mu 23 dni, 4 godziny i 58 minut a średnia prędkość wyniosła 10,6 węzła.
Pośród jednostek, które witały Brada na wodzie był kuter pilotowy z Charleston Fort Moultrie wiozący rodzinę Brada oraz prezesa VELUX America, Tima Millera oraz władze miasta. Nad jachtami przeleciał też samolot należący do byłego partnera biznesowego Brada Van Liew, z którym prowadził kiedyś firmę czarterującą samoloty.
Przy wyjątkowo ciepłej i słonecznej pogodzie "Le Pingouin" zacumował w porcie Seabreeze Marina o godzinie 19.00 czasu lokalnego, gdzie Brad wreszcie mógł przywitać się z żoną i dziećmi, których nie widział od wypłynięcia z Wellington w Nowej Zelandii 6 lutego bieżącego roku.
Po zejściu na ląd Brad powiedział: „Dla mnie to zwycięstwo jest wyjątkowe. Gdybym mógł wybierać wygraną w jednym etapie, wybrałbym właśnie ten. To mój port macierzysty, bardzo jestem związany ze społecznością żeglarską Charleston, tu mieszkają moi przyjaciele i rodzina. Gdybym wygrał poprzednie etapy, a tego nie, byłbym bardzo zawiedziony. Bardzo mi zależało i bardzo się starałem. Teraz jestem wyczerpany – to był naprawdę wykańczający etap.”
Brad wygrał jak dotąd wszystkie cztery etapy liczących w sumie 30 000 mil morskich regat VELUX 5 OCEANS. Do końca pozostał zaledwie jeden, a Brad jest oczywistym liderem i kandydatem na zwycięzcę w klasyfikacji generalnej. Były pilot jest weteranem tej imprezy – ukończył jej dwie edycje, gdy odbywała się jeszcze pod nazwą Around Alone - w roku 1998 i 2002. W roku 2002 Brad wygrał w swojej klasie jachtów 50-stopowych każdy kolejny etap. Teraz jest bliski powtórzenia tego wyczynu.
Zwycięstwo w edycji 2010/11 sprawi, że Brad Van Liew będzie żeglarzem startującym w tym niezwykle trudnym wyścigu dookoła świata z największymi sukcesami. Van Liew już przeszedł do historii jachtingu stając się pierwszym Amerykaninem, który trzykrotnie opłynął samotnie Przylądek Horn w regatach.
Dobrze znany w Charleston, Brad był jednym ze współzałożycieli Fundacji Morskiej Południowej Karoliny (South Carolina Maritime Foundation) zajmującej się działalnością charytatywną w zakresie szkoleń żeglarskich. Od roku 2007 kursy ukończyło ponad 6000 osób.
Najbliższy rywal Brada w tym etapie, Derek Hatfield, także dopłynął już do mety, kończąc czwarty etap na drugim miejscu. Kanadyjski żeglarz dopłynął do portu zaledwie 15 godzin po liderze klasyfikacji Amerykaninie Bradzie Van Liew. Jego "Active House" przeciął linię mety 20.04 o godzinie 07.36 czasu lokalnego (11.36 UTC, 13.36 czasu polskiego). Tym samym niweluje różnicę punktów z Polakiem Zbigniewem „Gutkiem" Gutkowskim.
Hatfield już drugi raz bierze udział w etapowych regatach samotników dookoła świata VELUX 5 OCEANS. Startował wcześniej w edycji 2002/03, gdy impreza jeszcze nosiła nazwę Around Alone. Były policjant ścigał się również w samotnych regatach dookoła świata non-stop - Vendée Globe (w roku 2008), ale nie udało mu się ich ukończyć z powodu awarii jachtu. Z pewnością jest to żeglarz bardzo doświadczony.
„Wypłynąłem z Punta del Este z jasnym celem - poprawy swojej pozycji" - mówił Derek Hatfield już w porcie w Charleston, gdzie witała go rodzina, żona Patianne oraz dzieci Ben i Sarah. „Regaty VELUX 5 OCEANS to długi wyścig, więc przez pierwsze trzy etapy tak naprawdę bardzo uważałem na jacht, ale w czwartym wiedziałem, że mogę przycisnąć. Active House dobrze radził sobie z obciążeniami, jakim go poddawałem, więc mogłem przyspieszyć."
58-letni żeglarz dotarł do Charleston w Południowej Karolinie po liczącym 5 981 mil morskich rejsie z Punta del Este w Urugwaju. Pokonanie trasy zajęło mu 23 dni, 19 godzin i 36 minut, 15 godzin więcej niż liderowi regat Bradowi Van Liew. Średnia prędkość wyniosła 10.5 węzła. Przez większość trasy Hatfielda od Brada Van Liew dzieliło niewiele ponad 100 mil morskich, co zmuszało lidera do szaleńczego wysiłku.
„Trzeci etap był dla mnie prawdziwą katastrofą" - wspomina Hatfield. „Płynąłem drugi przez dłuższy czas, a skończyłem finalnie na czwartym miejscu. Byłem zdruzgotany. Teraz bardzo się cieszę, że dopłynąłem z drugą lokatą. Za to ostatni etap na pewno będzie prawdziwą bitwą."
Jak Kanadyjczyk ocenia swoich rywali? „Brad żegluje fantastycznie. Mój jacht w niektórych warunkach nie jest tak szybki jak jego, ale generalnie Active House zachowuje się bardzo dobrze. Wiem, że chwilami mogę przycisnąć jeszcze mocniej i zagrozić Bradowi."
Zbigniew Gutkowski, do tej pory zajmujący drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu, planuje dzisiaj wyruszyć z portu w Fortalezie. Konieczność zawinięcia do portu spowodowana awarią techniczną oraz złamanym żebrem sprawiła, że gdy Gutek dotrze do portu etapowego w USA, będzie miał tyle samo punktów co zajmujący wcześniej trzecie miejsce Derek Hatfield.
„Życzę Gutkowi jak najlepiej" - komentował Derek zaistniałą sytuację. „Mam nadzieję, że dotrze do Charleston w dobrej kondycji i gotów na walkę. Chris również nie odpuści. Tak więc etap piąty będzie naprawdę wielkim finałem."
Kolejność zawodników w dn. 21.04.2011 na godzinę 06.00 czasu UTC (08.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 23 dni, 4 godziny, 8 minut, śr. pr. 10,6 węzła.
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 23 dni, 19 godziny, 36 minut, śr. pr.
3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 107 Mm do mety,
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): postój techniczny – Fortaleza – 3205 Mm do mety
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 flota wypłynęła do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) żeglarze powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 400 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.