Velux 5 Oceans: Jeszcze "tylko" 1000 mil

2011-01-12 10:24 Agata Boksa/Hill & Knowlton Poland
Brad Van Liew na prowadzeniu regat Velux 5 Oceans
Autor: Brad Van Liew/OnEdition Brad Van Liew na prowadzeniu regat Velux 5 Oceans

Pasjonująca końcówka drugiego etapu regat VELUX 5 OCEANS wciąż trzyma w napięciu wszystkich fanów żeglarstwa. Wszystko jest jeszcze możliwe na ostatniej części trasy z Kapsztadu do Wellington.

Prowadzący stawkę niezmiennie i od początku w tym etapie Brad Van Liew ma do mety tysiąc mil – około czterech dni. Goniący go Zbigniew „Gutek” Gutkowski wyraźnie zbliża się coraz bardziej do lidera. Płynący na trzecim miejscu Kanadyjczyk waha się, którą trasę wybrać, by przegonić Polaka.

To bardzo poważna rywalizacja” – mówił rano Brad, który w ciągu ostatnich kilku dni widział, jak jego przewaga nad Polakiem topnieje o połowę. „To koszmar, tyle stracić. Dzisiaj płynie mi się dobrze, ale przez ostatnich kilka dni nie miałem tyle wiatru, co Gutek i Derek. Dobijają mnie! Tak naprawdę boję się tego, że oni mają do wyboru jeszcze kilka opcji taktycznych i mogą mnie wyprzedzić.”

Obawy Amerykanina są uzasadnione. Ponieważ płynie pierwszy, jako pierwszy musi zdecydować, czy płynąć przez kapryśne wody Morza Tasmana pomiędzy Australią a Nową Zelandią czy też podchodzić do Wellington od strony południowej. Niezależnie od tego, na co się zdecyduje, nie będzie mógł się wycofać, a w przypadku zmiany pogody jego rywale z pewnością wykorzystają możliwość zdobycia przewagi.

Jeżeli Brad popełni jakiś błąd, to oczywiście będę chciał to wykorzystać, ale patrzę na Dereka, żeby nie stracić wszystkiego - trzeba zachować spokój i nie przesadzić” – komentuje sytuację Gutkowski, który w tych regatach już kilka razy pokazał, że jest świetnym taktykiem.

Amerykanin wciąż prowadzi i ma największe żagle, ale wie, że jedna zła decyzja może go kosztować bardzo dużo, co zwiększa jeszcze presję psychiczną. Po 26 dniach na morzu i kilku sztormach wszyscy zawodnicy są już bardzo zmęczeni.

Chciałbym mieć większą przewagę i po prostu wygrać ten etap!” – mówi wprost Van Liew. „Ale wszyscy trzej chcemy tego samego i wszystkie karty są już w grze. Gdybym miał jeszcze jakikolwiek żagiel do postawienia, postawiłbym go, ale nie mam, więc mogę tylko zdjąć bieliznę i powiesić gdzieś na wantach. Z łódki już więcej nie wycisnę. Świetne regaty, ale i bardzo ciężka praca. Pójście na zachód może być dobrym rozwiązaniem, ale jest to trasa dość niekonwencjonalna. Na Nowej Zelandii są wysokie góry i to może mieć naprawdę spory wpływ na wiejące z tamtej strony wiatry. Ale na pewno będzie ciekawie.

Decyzje podejmowane właśnie teraz będą niewątpliwie miały ogromne znaczenie i mogą rozstrzygnąć o zwycięstwie w tym etapie.

Klasyfikacja na godzinę 12.00 UTC dnia 11 stycznia 2011:

1. Brad Van Liew – Le Pingouin – 978 Mm do Wellington

2. Zbigniew Gutkowski – Operon Racing – 240 Mm do lidera

3. Derek Hatfield – Active House – 326 Mm do lidera

4. Chris Stanmore-Major – Spartan – 1120 Mm do lidera

5. Christophe Bullens – Five Oceans of Smiles Too – wycofał się z regat 3 stycznia 2011

www.velux5oceans.pl

Zapraszamy na www.velux5oceans.com

Dołącz do nas na  twitter.com/velux5oceans

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010

 

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge

Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.

www.velux5oceans.com

VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.

www.velux.com

www.velux.pl

 

Clipper Ventures

W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.

www.clipper-ventures.com

Poprzednią relację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.