Velux 5 Oceans: Gutek naprawił bukszpryt i płynie trzeci
W czołówce floty regat Velux 5 Oceans, żeglującej w czwartym etapie z Urugwaju do Stanów Zjednoczonych, znajdują się wciąż Brad Van Liew i Derek Hatfield. Kanadyjczyk od dzisiejszego poranka żegluje w trybie ukrytym, podobnie jak Amerykanin. Polak płynie wciąż trzeci i zdołał naprawić bukszpryt.
Kanadyjczyk pozostanie w trybie ukrytym do jutra (czwartek, 7 kwietnia, rano). Amerykanin również jest niewidoczny – jego pozycję poznamy dopiero w czwartek o godzinie 02.00 czasu polskiego.
Drugą grupę tworzą Zbigniew Gutkowski i Chris Stanmore-Major. Wszystkim żeglarzom dokucza upał. „Jest cieplej niż jak płynęliśmy do Kapsztadu” – mówił Gutek dziś rano. „Prawdę mówiąc piekło. W środku i na zewnątrz. Na zewnątrz lepiej, bo wiatr trochę chłodzi, ale trzeba uważać na słońce. Temperatura wody 35 stopni. Najwięcej na oceanie widziałem 37, ale wtedy już nie ma tam żadnego życia. Dziś rano widziałem wielkie stado delfinów, kilkaset sztuk, ale niestety skierowały się w drugą stronę. Są jeszcze ryby latające, ale już coraz mniej.”
Gutkowski na Operon Racing wciąż pracuje nad polepszeniem prowizorycznej naprawy pękniętego bukszprytu, ponieważ niebawem wejdzie w strefę wiatrów umożliwiających postawienie genakera i chce mieć gwarancję, że tymczasowa konstrukcja wytrzyma obciążenie.
„Nie jestem pewien naprawy bukszprytu, myślę o nim cały czas, bo wiem, że będę miał za chwilę kursy genakerowe. Wydaje mi się, że całość konstrukcji wytrzyma, ale nie mam stuprocentowej pewności. Na pewno coś tam jeszcze poprawię. Najbardziej jednak zastanawia mnie to, że ten bukszpryt się złamał – to jest właściwie niemożliwe. Pływałem na wielu podobnych jachtach, były tam bukszpryty mniej solidne niż ten, ale nigdy nie było z nimi żadnych problemów” – dodaje polski żeglarz, któremu do mety pozostało jeszcze ok. 3500 Mm.
Według Zbigniewa Gutkowskiego w tym rejonie Atlantyku przejście równika, do którego jest już niedaleko, powinno być dużo łatwiejsze niż w pierwszym etapie regat.
„Po zachodniej stronie równika na Atlantyku nie ma takiego klasycznego „przebijania się” przez ten rejon. Równik po prostu się przejeżdża. Raz już tak miałem, że cały czas był równy pasat, powyżej dwudziestu węzłów. Zmieniał się lekko jego kierunek, ale w granicach kilku stopni. To będzie moje szóste przejście równika - raz już zdarzyło mi się przechodzić go właśnie bardzo blisko brzegów Brazylii i nie było żadnej strefy ciszy czy zmiennych wiatrów. Na prognozach też wygląda to na razie dobrze. Ale Brad jak teraz „odpalił wrotki” to zatrzyma się pewnie dopiero w wyżu przed samą metą w Charleston.”
Brad Van Liew dziś rano wszedł w punktowaną strefę pomiaru prędkości położoną pomiędzy 5ºS i 5ºN. Tego rodzaju wirtualne „bramki” ustawiane są w każdym etapie regat VELUX 5 OCEANS i umożliwiają zawodnikom zdobycie dodatkowych punktów w klasyfikacji generalnej. Liczy się jak najszybszy czas w strefie pomiarowej.
Kolejność zawodników w dn. 06.04.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): TRYB UKRYTY
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): TRYB UKRYTY
3. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 3521 Mm do mety, dystans ost. doby 233 Mm, śr. pr. 9,7 w
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 14,2 Mm do Gutka, dystans ost. doby 234 Mm, śr. pr. 9,8 w
VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 flota wypłynęła do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) żeglarze powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 400 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ