Velux 5 Oceans: Gutkowski spodziewany w Wellington w niedzielę
W dzisiejszej porannej rozmowie telefonicznej polski żeglarz Zbigniew Gutkowski powiedział, że ma nadzieję w niedzielę stawić się na mecie drugiego etapu wokółziemskich regat VELUX 5 OCEANS.
Polak zdecydował się na niestandardowe i rzadko wykorzystywane w trakcie regat podejście do mety w Wellington w Nowej Zelandii, od strony Oceanu Spokojnego. Ta opcja przynosi wciąż bardzo dobre efekty. W ciągu ostatniej doby to Gutek pokonał największy dystans – 331 mil, a jego główny rywal ze względu na słabszy wiatr zdecydowanie zwolnił.
„Brada prawdopodobnie nie uda mi się złapać, ponieważ jego „dziura” bez wiatru będzie trwała jeszcze tylko kilka godzin, a ja tracę do niego wciąż ponad 200 mil” – mówił Gutkowski. "Powinienem zameldować się w Wellington w niedzielę, choć nie jestem tego pewien, ponieważ w prognozie pogody mam słabe, a później bardzo silne wiatry przeciwne. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w rzeczywistości".
Gutek wciąż płynie bardzo szybko i zmniejsza przewagę lidera floty, Amerykanina Brada Van Liewa. Wczoraj dzieliło ich 360 mil, dziś już tylko 200. Van Liew spodziewany jest na mecie w nocy z piątku na sobotę czasu europejskiego.
Chociaż Polak znajduje się już blisko brzegów Nowej Zelandii, wciąż jej nie widzi, gdyż zmieniła się pogoda i powróciły niskie, szare chmury. Za to znajduje się już na wodach Pacyfiku, po przepłynięciu Atlantyku, Oceanu Indyjskiego oraz Południowego (czyli wód okolic Antarktydy). W związku ze zmianą głębokości morza zmieniła się też fala: „Mam taką falę złośliwą, wielkość podobna, ale odległość między falami dużo mniejsza, bo w tej chwili płynę na 100 metrach głębokości, a płynąłem na 5 kilometrach, więc ona się tu wypiętrza i jest niewygodna dla łódki” – opisuje żeglarz. „Takie warunki prawdopodobnie utrzymają się przez najbliższe 12 godzin, ale wiatr słabnie i będzie zmieniał kierunek, więc nie będzie to miało dla mnie aż takiego znaczenia. Jadę do przodu, zostało jeszcze 400 mil, zobaczymy jak będzie”.
Tymczasem trzeci z kolei zawodnik, Kanadyjczyk Derek Hatfield, znajdujący się w odległości 753 mil, czyli ok. czterech dni żeglugi od mety, ma poważny problem. Skończyły mu się zapasy wody i jedzenia. Obecny, drugi etap regat VELUX 5 OCEANS, ze względu na silny wyż, który przeszkadzał zawodnikom na początku, wydłużył się o ponad tydzień w stosunku do planowanego czasu. Na pokładzie Active House zostały zaledwie cztery porcje liofilizowanej żywności (średnio w tych warunkach zapotrzebowanie wynosi 2-3 porcje specjalnie skomponowanych posiłków) i pięć butelek wody, które Hatfield będzie musiał racjonować.
Klasyfikacja na godzinę 1200 UTC dnia 14 stycznia 2011:
1. Brad Van Liew ( USA) – Le Pingouin – 216,3 Mm do Wellington
2. Zbigniew Gutkowski (POL) – Operon Racing – 201,4 Mm do lidera
3. Derek Hatfield – Active House (CAN) – 531 Mm do lidera
4. Chris Stanmore-Major – Spartan (GB) – 1439,6 Mm do lidera
5. Christophe Bullens – Five Oceans of Smiles Too (BEL) – wycofał się z regat 3 stycznia 2011
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Kolejny etap prowadzi do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm, start 6 lutego 2011), skąd 27 marca wypłyną do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ