Velux 5 Oceans: Gutek niecałe 800 mil przed metą
Już tylko 800 mil zostało Polakowi Zbigniewowi Gutkowskiemu do mety ostatniego, piątego etapu wokółziemskich regat samotników VELUX 5 OCEANS we francuskim porcie La Rochelle. Przez ostatnią dobę zarówno pozycja „Gutka” jak i jego bezpośredniego rywala, Kanadyjczyka Dereka Hatfielda, była ukryta. Od dzisiejszego rana znów można obserwować lokalizację wszystkich czterech jachtów Eco 60
Wejście obu zawodników w tryb ukryty zbiegło się z przekroczeniem przez nich pierwszej linii bramki pomiaru prędkości. Nikt się nie oszczędzał – przebiegi dobowe Operon Racing i Active House w trakcie doby przebywania w trybie ukrytym wynosiły odpowiednio 331 i 318 mil morskich, a średnie prędkości 13,8 i 13,3 węzła. To prawdziwa „jazda bez trzymanki”, biorąc pod uwagę, że przez ostatnie dni nad północnym Atlantykiem dominuje silny układ wyżowy, który przyniósł zawodnikom sztormowe wiatry.
„Cały dystans w tej bramce to jest tak naprawdę bardzo trudne płynięcie” – mówił Gutkowski dziś rano przez telefon. „Udało mi się uciec Derekowi, on jest teraz w zupełnie innym miejscu, choć dystans do mety ma bardzo podobny jak ja” – dodaje. Polak w klasyfikacji generalnej ma tyle samo punktów co Kanadyjczyk i nie ukrywa, że chciałby być na mecie przed nim.
„Od samego początku trzymałem się na zewnątrz niżu, jechałem po jego skraju; wczoraj o godzinie 06.00 rano zrobiłem rufę i popłynąłem na północ. Udało mi się podjechać tak jak zaplanowałem, w kierunku centrum niżu. Wiatr był jednak coraz silniejszy, miałem do 39 węzłów i tak się utrzymywało przez dłuższy czas. Fale były jak na Oceanie Południowym, a ja prawie cały czas płynąłem na pełnym grocie ze względu na tą szynę, dopiero wczoraj się zarefowałem. Na razie tak jadę, zobaczymy co dalej, bo raz mam 8 węzłów a raz 22, więc nie chcę zdejmować refów i przesadzać z prędkością, nie spałem ostatnie trzy doby.
A co na to Derek Hatfield?
„Gutek ma teraz trochę przewagi, bo ma lepszy kąt do wiatru, ale będę cisnął i zobaczymy jak wyjdzie” – komentował Derek swoją pozycję dziś rano. Według raportu o godzinie 08.00 naszego czasu Polak był drugi, a Kanadyjczyk czwarty. „Fala, jaka została po sztormie nie pozwala się rozpędzić, jest nieprzyjemna. Jeżeli ja i Gutek skończymy ten etap z jednakową liczbą punktów, to zwycięstwo przypadnie jemu, bo trzy razy kończył na drugiej pozycji. Ale tak czy inaczej to niesamowity wyścig – w rejsie dookoła świata, po 30 000 mil morskich różnica jednego czy dwóch punktów to naprawdę niewiele” – kontynuuje Hatfield.
„Z jednej strony jechałem szybko, z drugiej bałem się, żeby nie uszkodzić jachtu. Do mety zostały nam trzy dni, więc trzeba hamować swój temperament, żeby dojechać w całości. Teraz karty już są rozdane i zobaczymy, jaka będzie rozgrywka. Każdy będzie zwycięzcą w tym etapie, jesteśmy wszyscy naprawdę bardzo blisko siebie.
Kolejność zawodników w dn. 25.05.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 761 Mm do mety, dystans ost. doby 321 Mm, śr. pr. 13,4 węzła
2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 77 Mm do lidera, dystans ost. doby 343 Mm, śr. pr. 14,3 węzła
3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 86 Mm do lidera, dystans ost. doby 347 Mm, śr. pr. 14,5 węzła
4. Derek Hatfield, Active House (CAN): 124 Mm do lidera, dystans ost. doby 288 Mm, śr. pr. 12 węzłów
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 marca flota wypłynęła do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie, którego start miał miejsce 14 maja żeglarze wyruszyli w drogę powrotną do francuskiego portu La Rochelle (3600Mm) tym samym zamykając wokółziemską pętlę liczącą ok. 30 000 mil morskich.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 400 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ