Velux 5 Oceans: Gutek drugi na mecie w Urugwaju!
Rywalizacja o miejsca na podium w trzecim etapie regat trwała dosłownie do ostatnich metrów. Polak Zbigniew „Gutek" Gutkowski na Operon Racing ukończył etap u wybrzeży Punta del Este 3 marca o godzinie 16.40 lokalnego czasu (19.40 polskiego czasu). Po zaciętym, trwającym ponad dobę pojedynku, w trakcie którego żeglarze kilkakrotnie zamieniali się miejscami, wyprzedził Chrisa Stanmore-Majora (Spartan) na ostatnich 500 metrach przed metą i wygrał po przepłynięciu ponad 6000 mil morskich z przewagą 40 sekund. Tym samym zajął drugie miejsce na podium, tak samo jak w poprzednich dwóch etapach, za Amerykaninem Bradem Van Liew, który zameldował się na mecie 1 marca.
"Tak się cieszę, że trudno uwierzyć" - powiedział zmęczony, ale bardzo szczęśliwy "Gutek" zaraz po zejściu na brzeg. "To drugie miejsce jest trzy razy lepsze niż dwa poprzednie razem. Wyjść z 4 miejsca dwa dni temu na drugie, po tych wszystkich kłopotach, jakie miałem, to smakuje zupełnie inaczej" - dodał. "Zaplanowałem sobie wszystkie ruchy, udało się w stu procentach. Bardzo jestem dumny z Operonu, że z takimi problemami dopłynął znowu na drugim miejscu, może nie jest tak szybki jak pozostałe jachty, ale da się jeszcze na nim zawalczyć. Tuż przed metą Chris popełnił jeden mały błąd, bo popłynął wzdłuż linii, zamiast ją od razu przeciąć. Zostawił mi możliwość, więc ją wykorzystałem. Zorientował się, ale było już za późno, zabrakło mu 40 sekund" - tak Gutkowski opowiadał o ciężko wywalczonym zwycięstwie.
"Gutek żegluje swoim jachtem niesamowicie" - komentował Stanmore-Major. "Popełniłem błąd, wyprzedził mnie, szkoda, ale takie są regaty. W tym etapie udowodniłem jednak, że mam szybką łódź i wiem, o co chodzi" - dodał.
Niewiele ponad godzinę po Gutkowskim i Stanmore-Majorze linię mety przekroczył Derek Hatfield ("Active House"), co sprawia, że finał tego etapu staje się wydarzeniem nieprawdopodobnym i przechodzi do historii regatowych zmagań na trasie dookoła świata. Czterech zawodników po pokonaniu więcej niż 6 000 mil morskich w drodze przez Ocean Południowy i wokół przylądka Horn dopływa do mety w mniej niż 48 godzin, a ostatnia trójka na przestrzeni niecałych 80 minut.
"To był niesamowity wyścig" - powiedział Derek Hatfield. "Do Hornu dotarliśmy naprawdę szybko, ale najtrudniej było potem. Nasze wyniki w tym etapie świadczą, że jachty Eco 60 są wciąż dobre, a te regaty nie ustępują innym. Nigdy nie widziałem po 6 000 mil takiego finiszu jak dziś."
Zakończony właśnie trzeci etap regat VELUX 5 OCEANS z pewnością nie był łatwy dla żadnego z zawodników. Gutkowski najpierw uderzył kilem o pływający pod wodą pień drzewa, potem naprawiał obluzowane mocowanie silnika, a przed przylądkiem Horn miał awarię kila, która do końca etapu uniemożliwiła mu pełne wykorzystanie potencjału jachtu. Z kolei CSM podarł główny żagiel, grota, którego w sztormie naprawiał, żeby móc wrócić do gry. Derek Hatfield od samego startu walczył z wyciekiem oleju z silnika, co skutkowało niedoborem prądu, niezbędnego do funkcjonowania jachtowej elektroniki. Zarówno on, jak i CSM mieli również przeciek na jachcie. Brad Van Liew, choć dopłynął pierwszy, również miał kłopoty, związane ze sterem.
Kolejny, czwarty etap regat VELUX 5 OCEANS wystartuje 27 marca. Zawodnicy po drodze do Charleston w Południowej Karolinie (USA) będą musieli pokonać 5800 mil morskich.
WYNIKI 3 ETAPU
1. Brad Van Liew (USA, Le Pingouin): 6530 Mm. Czas 23 dni, 17 godzin i 46 minut. Średnia prędkość 11,5 węzła.
2. Zbigniew Gutkowski (PL, Operon Racing): 6828 Mm, średnia prędkość 11,1 węzła. Czas 25 dni, 17 godzin 10 minut.
3. Chris Stanmore-Major (GBR, Spartan): 6767 Mm, średnia prędkość 11 węzłów. 25 dni, 17 godzin, 10 minut i 40 sekund.
4. Derek Hatfield (CAN, Active House): 6715 mil, średnia prędkość 10,9 węzła. 25 dni, 18 godzin i 22 minuty.
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm). Trzeci etap ruszył 6 lutego 2011 do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm), skąd 27 marca wypłyną do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS - The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ