Velux 5 Oceans: Brad Van Liew zwycięża w drugim etapie
Będący głównym przeciwnikiem Polaka Zbigniewa Gutka Gutkowskiego Amerykanin Brad Van Liew odniósł drugie z kolei zwycięstwo, dopływając znów na pierwszym miejscu do mety drugiego etapu regat dookoła świata w Wellington w Nowej Zelandii. Amerykanin zwiększa tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej żeglarskiego wyścigu samotników.
Przy wietrze wiejącym z siłą 40 węzłów w okolicach portu Wellington Harbour Van Liew wpłynął na metę na pokładzie swojego jachtu Le Pingouin 15 stycznia o godzinie 18.49 czasu UTC (19.49 czasu polskiego), gdy nad nowozelandzką stolicą wschodziło słońce.
Pomimo wczesnej pory, samotnego żeglarza witały tłumy, gdy przy pomocy swojego zespołu brzegowego cumował w centrum miasta, przy kei Queens Wharf. Pierwsza była wzruszona żona, Meaghan, wraz z dziećmi Tate (7 lat) Wyattem (lat 6).
„To, że tu jestem, jeszcze do mnie całkiem nie dotarło” – powiedział po zejściu na ląd Brad Van Liew. „Mam już za sobą pięć przejść Oceanu Południowego i mogę powiedzieć, że to ostatnie było najtrudniejsze. Pogoda, jaką mieliśmy po drodze, była nieporównywalna z tym co widywałem tu wcześniej. Etap zaczął się z opóźnieniem i trwał dużo dłużej niż ktokolwiek się spodziewał – naprawdę nie było łatwo. Najtrudniejsze dla mnie były jednak Święta spędzone bez dzieci, a najlepsze z pewnością jest to, że dotarłem już do Wellington.”
42-letni żeglarz z Charleston w Południowej Karolinie (USA) zakończył trwający miesiąc i wyjątkowo trudny rejs przez nieprzyjazne wody Oceanu Południowego, na które flota jachtów VELUX 5 OCEANS wyruszyła z Kapsztadu w Południowej Afryce.
W trakcie drugiego z pięciu etapów składających się na wokółziemską pętlę Brad przepłynął 7 682 mile morskie, co zajęło mu dokładnie 30 dni, 9 godzin i 49 minut. Za to drugie z kolei zwycięstwo dostaje maksymalną liczbę 12 punktów, a tym samym umacnia swoją pozycję lidera w klasyfikacji generalnej tych wyjątkowo trudnych regat.
Obecny, drugi etap wokółziemskich regat samotnych żeglarzy dookoła świata był wyjątkowo emocjonujący, jako że często dochodziło do zmian na prowadzeniu, a flota musiała pokonać wyjątkowo silne wiatry i monstrualne fale, warunki charakterystyczne dla wód Oceanu Południowego otaczającego Antarktydę.
„Tym razem płynęliśmy naprawdę blisko siebie” – dodał Brad. „Z punktu widzenia rywalizacji to naprawdę super, każdy z nas naprawdę walczył. Cieszę się, że udało mi się zwiększyć przewagę, bo Gutek i pozostali są coraz bardziej zdeterminowani”.
Brad Van Liew, który objął prowadzenie floty 24 grudnia, ani na chwilę nie mógł zapomnieć, że płynący za nim Zbigniew „Gutek” Gutkowski (Operon Racing) oraz Kanadyjczyk Derek Hatfield (Active House) są w stanie wykorzystać najmniejszy błąd i zrobią wszystko, aby go dogonić. Polak spodziewany jest na mecie, jeszcze dziś, w niedzielę 16 stycznia.
Regaty VELUX 5 OCEANS to wokółziemskie regaty samotników z przystankami w pięciu portach etapowych. Żeglarze wystartowali z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Do Kapsztadu (7500Mm) dopłynęli po około miesiącu. Start drugiego etapu do Wellington w Nowej Zelandii miał miejsce 16 grudnia 2010 (7000Mm) a pokonanie tej trasy również zajęło miesiąc. Kolejny etap prowadzi do Punta del Este w Urugwaju (5800Mm, start 6 lutego 2011), skąd 27 marca zawodnicy wypłyną do Charleston w USA (5700Mm). W piątym etapie (start 14 maja) powrócą do francuskiego La Rochelle (3600Mm) i tym samym wokółziemska pętla licząca ok. 30 000 mil morskich zostanie zamknięta.
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ