Velux 5 Oceans: Brad Van Liew na mecie I etapu

2010-11-15 10:40 Agata Boksa/Hill & Knowlton Poland
_
Autor: OnEdition

Po 28 dniach samotnego rejsu non-stop, Brad Van Liew na swoim jachcie Le Pingouin 14 listopada wieczorem wpłynął do portu w Cape Town i tym samym wygrał oficjalnie pierwszy etap samotnych regat VELUX 5 OCEANS. Dosłownie na ostatnich, coraz słabszych podmuchach wiatru utrudniających mu pokonanie ostatnich mil do mety 42-letni zawodnik z Charleston w Południowej Karolinie dotarł do celu o godzinie17.51 lokalnego czasu RPA.

Van Liew brał do tej pory udział w dwóch edycjach tego wyścigu i ma już na koncie zwycięstwo w roku 2002 w klasie jachtów 50-stopowych. Tym razem pokonanie odcinka z La Rochelle do Cape Town zajęło mu 28 dni, 1 godzinę i 51 minut. Przepłynął w sumie 8 003 Mm ze średnią prędkością 11.9 węzła.

Był to dla niego wyjątkowo frustrujący finisz, bo najpierw rano wiał wiatr o sile 45 węzłów, a potem cały dzień stał w kompletnej ciszy zaledwie 10 mil od mety.

Po zejściu na ląd mógł wreszcie przywitać się ze stęsknioną rodziną – żoną Meaghan i dwójką dzieci – siedmioletniąTate i sześcioletnim Wyattem. Schodząc z pokładu swojego niezawodnego do tej pory Eco 60 powiedział: „To fantastyczne uczucie być już w Kapsztadzie. Równo cztery tygodnie to dość dobry wynik, najlepszy, jakiego mogłem się spodziewać. Rywalizacja była zacięta, bo Gutek wciąż mnie naciskał. Kilka razy musiałem się też poddać pogodzie. Wypływając z Francji nie byłem do końca pewien, jaka jest moja motywacja do startu w tym wyścigu, ale teraz już wiem – świetnie się bawię”.

Chociaż Amerykanin prowadził przez większą część liczącego 7400 Mm pierwszego etapu, nie było to łatwe zwycięstwo. Nieustannie musiał pilnować płynącego od początku tuż za nim Polaka, 36-letniego Zbigniewa „Gutka” Gutkowskiego, który czekał na najmniejszy błąd przeciwnika i wykorzystywał maksymalnie wszystkie atuty swojego jachtu Operon Racing.

Brad wypłynął z La Rochelle chory na grypę i przez pierwszy tydzień na morzu wciąż się leczył. Potem jego jacht zrobił niekontrolowaną rufę, co groziło poważnymi uszkodzeniami, ale na szczęście nie miało żadnych konsekwencji. Udało mu się bez problemu przejść przez strefę zmiennych wiatrów w okolicach równika, gdzie zdarza się, że jachty stoją przez kilka dni.

Potem ruszył w stronę brzegów Brazylii. Kiedy płynął w kierunku wyżu św. Heleny, Gutek zbliżył się do niego skracając dystans do 0,2 mili. Jednak z powodu utraty żagla Polak nie wyprzedził Brada i został z tyłu, a w momencie dotarcia Brada do mety miał do przepłynięcia jeszcze ponad 600 mil. Gutkowski spodziewany jest na mecie we środę.

Za zwycięstwo w pierwszym etapie Brad otrzyma maksymalną stawkę 12 punktów oraz nagrodę finansową wynoszącą 24 000 euro.

Więcej informacji na temat wyścigu oraz pozostałych zawodników na stronie www.velux5oceans.com, również po polsku.

Kolejność zawodników w dn. 14.11.2010 na godzinę 18.00 czasu UTC:

Sternik

odległość do mety (Mm)

odległość do lidera

ostatni przelot dobowy (Mm)

średnia prędkość (węzły) 

Brad Van Liew

(Le Pingoiun)

0

0

-

-

Gutek

(Operon Racing)

627.5

0

255.8

10.7

Derek Hatfield

(Active House)

1203.4

575.8

276.4

11.5

Chris Stanmore-Major (Spartan)

1408.7

781.2

260.5

10.9

Christophe Bullens

(5 Oceans of Smiles)

3840.9

3213.4

217.1

9

na www.velux5oceans.com,

http://www.velux5oceans.com/?L=2

Dołącz do nas na  twitter.com/velux5oceans

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge

Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.

www.velux5oceans.com

VELUX

 Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.

www.velux.com

www.velux.pl

Clipper Ventures

W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.

www.clipper-ventures.com

Partnerzy i dostawcy regat

Partner transportowy, Maersk Line: www.maerskline.com

Port startu i mety, La Rochelle (Francja): www.ville-larochelle.fr / www.agglo-larochelle.fr

Porty: Cape Town, Wellington, Salvador, Charleston

Dostawca odzieży: www.henrilloyd.com

Dostawca nawigacji: www.maxsea.com

Partner badawczy, Portsmouth University: www.port.ac.uk

Partner dla środowiska, Sailors for the Sea: www.sailorsforthesea.org 

Oficjalny pomiar czasu: www.nauticawatches.com

POPRZEDNIE RELACJE z VELUX 5 OCEANS:

- relacja z 9 listopada (23 dzień wyścigu)

- relacja z 8 listopada (22 dzień wyścigu)

- relacja z 5 listopada (19 dzień wyścigu)

- relacja z 4 listopada (18 dzień wyścigu)

- relacja z 3 listopada (17 dzień wyścigu)

- relacja z 2. listopada (16 dzień wyścigu)

- dzień 11

- dzień 10

- dzień 9

- dzień 8

- dzień 7

- dzień 5

- dzień 4

- dzień pierwszy-dzień startu

Brad Van Liew na mecie w Kapsztadzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.