Velux 5 Oceans: Blisko, coraz bliżej...
Flota czterech regatowych jachtów Eco 60 zbliża się coraz szybciej do portu etapowego regat Velux 5 Oceans w Wellington w Nowej Zelandii. Prawdopodobny finisz pierwszego zawodnika nastąpi w trakcie weekendu.
Jeżeli prowadzący stawkę od początku wyścigu Amerykanin Brad Van Liew utrzyma prędkość, z jaką płynie przez ostatnie dwie doby, pokonując powyżej 300 mil morskich w ciągu kolejnych 24 godzin i nie napotka żadnych przeszkód w cieśninie Cooka, może znaleźć się na mecie już jutro, w piątek, 14 stycznia. Jednak z prognozy wynika, że słabsze i przeciwne wiatry w końcowym etapie mogą go nieco spowolnić.
Utrzymujący niezmiennie drugą pozycję Polak Zbigniew „Gutek” Gutkowski płynie trasą alternatywną, inaczej niż Le Pingouin. Wybierając drogę od południowej strony Nowej Zelandii Gutek zaskoczył komisję regatową, bo nie jest to trasa uczęszczana. Niemniej z prognoz pogody analizowanych przez Gutkowskiego wynika, że ta decyzja, pozwalająca płynąć szybko z silnym wiatrem od rufy, może się opłacić.
„Na Morzu Tasmana dzieją się rzeczy dziwne, płynąłem tamtędy w poprzednim rejsie dookoła świata i nie było łatwo. Zdejmujesz refy i przychodzi szkwał 50 węzłów, czego nie można wyczytać z map pogody, bo to lokalny wiatr spowodowany termiką i ukształtowaniem terenu” – mówi Gutkowski, znajdujący się dziś w odległości 748 Mm od celu.
Dyrektor regat David Adams tak komentuje tę decyzję zawodnika: „Droga od południa wygląda dobrze, z wiatrem od 15 do 20 węzłów z południowego zachodu. Idealne warunki żeglarskie. Ale do niedzieli wszystko może się zmienić. Ze strony Gutka to śmiały ruch – rzuca na stół wszystkie karty. Zawodnicy są od miesiąca na morzu, naprawdę zmęczeni, co nie pozostaje bez wpływu na proces podejmowania decyzji. Zapowiada się naprawdę bardzo ciekawa końcówka drugiego etapu.”
Trzeci w kolejności Kanadyjczyk Derek Hatfield podjął dwa dni temu złą decyzję taktyczną, przez co odległość między nim a Operon Racing urosła od zaledwie kilku do 250 mil. Obecnie Active House walczy z przeciwnym wiatrem na swojej drodze, podczas gdy płynący 641 mil przed nim Van Liew ma silny wiatr „w plecy” i szybko zwiększa przewagę.
Klasyfikacja na godzinę 1200 UTC dnia 13 stycznia 2011:
1. Brad Van Liew – Le Pingouin – 343,8 Mm do Wellington
2. Zbigniew Gutkowski – Operon Racing – 405 Mm do lidera
3. Derek Hatfield – Active House – 641,9 Mm do lidera
4. Chris Stanmore-Major – Spartan – 1440,2 Mm do lidera
5. Christophe Bullens – Five Oceans of Smiles Too – wycofał się z regat 3 stycznia 2011
Zapraszamy na www.velux5oceans.com
Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans
Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans
Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010
Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.
VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.
Clipper Ventures
W tym roku mija 41 lat od kiedy Sir Robin Knox Johnston po raz pierwszy samotnie opłynął świat. Obecnie jako prezes Clipper Ventures jest jednym z największych promotorów regat dookoła świata. Firma Clipper Ventures, założona w 1995 r. zajmuje się przygotowaniem i promocją największych wydarzeń żeglarskich, które przyciągają wielu uczestników, generują znaczące przychody, zainteresowanie mediów i sponsorów. Knox-Johnston zakładając Clipper Venture kierował się zasadą, że żeglarstwo powinno być dostępne dla wszystkich, dlatego zainicjował regaty Clipper Round the World Race, które do tej pory ukończyło 2 tysiące osób.
Poprzednią informację z regat Velux 5 Oceans zamieściliśmy TUTAJ