Tytus Butowski trzeci po pierwszym dniu MMŚ

2019-07-16 11:27 Jarosław Debert
Młodzieżoe Mistrzostwa Świata
Autor: Robert Hajduk / World Sailing

Pierwszego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Świata pogoda nie rozpieszczała żeglarzy i z powodu braku wiatru przymusowe wolne mieli deskarze w klasie RS:X oraz zawodniczki w klasach 29er i 420. W poniedziałek z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polacy w klasie Laser Radial – w inauguracyjnym wyścigu Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) uplasował się na trzeciej, a Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) na szóstej pozycji.

W klasie Laser Radial rywalizuje 47 zawodniczek i 57 zawodników. Wśród dziewcząt prowadzi Włoszka Chiara Benini Floriani, a kolejne lokaty zajmują Francuzka Manon Peyre i Simone Chen z Singapuru. Z kolei u chłopców liderem jest Fin Otto Dahlberg, a drugie miejsce przypadło Connorowi Nelsonowi ze Stanów Zjednoczonych.

Po trzech wyścigach Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) plasują się w klasie Nacra 15 na 14. pozycji. Stawkę 21 załóg otwierają Silas Muhle i Levke Moeller – Niemcy wyprzedzają Australijczyków Willa Cooley’a i Rebeccę Hancock oraz Titouana Petard i Marion Declef z Francji.

Trzy wyścigi rozegrano także w klasie 29er, w której najlepiej radzili sobie Finowie Ville Korhonen i Edvard Bremer. Kolejne lokaty zajmują Norwedzy Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty oraz Szwedzi Marius Westerlind i Olle Aronsson. Wśród 28 załóg na 19. miejscu sklasyfikowani są Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława).

 W klasie 420 rywalizuje 30 duetów, a po dwóch startach Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn) plasują się na 17. pozycji. Czołową trójkę tworzą Szwajcarzy Achille Casco i Elliot Schick, Seb Menzies i Blake McGlashan z Nowej Zelandii oraz Hiszpanie Martin Wizner i Pedro Ameneiro.

- Tym razem prognoza się sprawdziła i dlatego trzeba było długo czekać na sprzyjającą pogodę oraz na warunki, jeśli chodzi o kierunek i prędkość wiatru, które zapewniłby zawodnikom fair ściganie. Wielkie słowa uznania dla komisji sędziowskiej, która starała się wykorzystać każdy podmuch i każdą sposobność, aby rozegrać wyścig. Pomimo wysiłków arbitrów w poniedziałek nie wszystkie klasy przystąpiły do rywalizacji, dlatego program mistrzostw będzie nadganiany w kolejnych dniach. Bardzo nas cieszy dobry start Polaków w klasach jednoosobowych. Tytus Butowski był trzeci, a Julia Rogalska szósta w klasie Laser Radial i te wyniki napawają optymizmem przed kolejnymi wyścigami. Stare żeglarskie powiedzenie mówi, że regat nie wygrywa się pierwszego dnia, ale można je wtedy przegrać. Żaden z Polaków nie może jeszcze tych zawodów spisać na straty, ale w kilku przypadkach nasi reprezentanci muszą się spiąć, bo limit błędów został już praktycznie wyczerpany - skomentował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

 We wtorek pierwsi na wodę zejdą zawodnicy, którzy nie mieli okazji ścigać się pierwszego dnia mistrzostw, czyli dziewczyny w klasie 29er i 420. Po nich do rywalizacji przystąpią deskarze.

Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – zgodnie z harmonogramem w klasach 420 oraz Laser Radial ma zostać rozegranych dziewięć, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X 13 wyścigów. 

***

Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia oraz współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

World Sailing jest światowym organem zarządzającym sportem żeglarskim, oficjalnie uznanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). World Sailing jest odpowiedzialny za: promocję sportu na arenie międzynarodowej; zarządzanie żeglarstwem na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich; opracowanie Reguł Wyścigowych Żeglarstwa i przepisów dla wszystkich zawodów żeglarskich; szkolenie sędziów, arbitrów i innych administratorów; rozwój sportu na całym świecie; i reprezentowanie żeglarzy we wszystkich sprawach dotyczących sportu.

Polski Związek Żeglarski jest krajowym organem zarządzającym żeglarstwem na stałe współpracującym z World Sailing, Europejską Federacją Żeglarską (EUROSAF) oraz Polskim i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Misją Polskiego Związku Żeglarskiego jest promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia a w szczególności popularyzacja wszelkich form żeglarstwa (sport, turystyka morska i śródlądowa), pozyskiwanie nowych, młodych talentów i budowanie silnej kadry olimpijczyków. Związek od lat jest liderem w pozyskiwaniu praw do organizacji najbardziej prestiżowych wydarzeń żeglarskich oraz pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.