Tak wyglądały regaty Unity Line
Na stronie kpt. Jerzego Kulińskiego czytamy: Już byłem poważnie zaniepokojony brakiem informacji od Piotra Stelmarczyka. Ani maila, ani wiadomości na stronie oficjalnej Regat. Już pisałem do Szczecina - co z Piotrem? A to po prostu najzwyklejsza awaria komputera. Nic to. Najważniejsze, że mogę opublikować omówienie Regat. Lepiej później niż wcale.
29 sierpnia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Będzie z tego u mnie ilustrowany news. Nie pokażę tych, którzy nie będą ubrani, tak jak się na galę ubrać wypada. Żadne podkoszulki, T-shirty czy rozchełstane koszule! Gala, to gala. W razie wątpliwości - radzę poprosić o konsultację eksperta - Komandora JK AZS Szczecin
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
_______________________________
W IX Regatach Unity Line uczestniczyło 88 jachtów
W dniach 14-16.08.2009 r. odbyły się na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście IX Regaty Unity Line. Na pokładach 88 jachtów płynęło 339 żeglarzy, w tym 65 kobiet. Wśród 88 jachtów było 14 niemieckich, 1 czeski i 1 duński.
Pogoda dopisała, w pierwszym dniu wiało dość silnie z zachodu i jachty szybko płynęły do Kołobrzegu. Po drodze zaprezentowały się publiczności w Międzyzdrojach i Rewalu. Publiczność była liczna, bo to wakacje i plaże zapełniły się tysiącami wczasowiczów, a widowisko przy tej ilości jachtów i pogodzie wielogodzinne i z widocznością jachtów znakomite. W drugim dniu regat również wiatr dopisał i na redzie portu w Kołobrzegu odbył się wyścig ustawiony bardzo blisko plaży od mola do jej wschodniego krańca. A na plaży przy pomocy miejscowego radiowęzła red. Andrzej Gedymin z „Kuriera Szczecińskiego”, kapitan jachtowy i sędzia naszych regat, informował plażową publiczność w szczegółach o oglądanym widowisku.
W trzecim dniu regat wiatr zdecydowanie osłabł i Sędzia Główny oraz organizator regat zdecydowali o skróceniu trasy do odcinka Kołobrzeg – Rewal. W Rewalu na plaży przy tej wspaniałej, wczasowej pogodzie oczywiście tłum plażowiczów. I znakomicie widoczne jachty, które przez kilka godzin dopływały do linii mety.
W grupie żeglarzy samotnych z pomiarem KWR I miejsce zajął Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin” z Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Drugi był Maciej Zięba na jachcie „Janeczka 2” z JKM Neptun Gdańsk, a trzeci Krzysztof Kołakowski na „Vacu Line” z Ostródzkiego Klubu Żeglarskiego.
W grupie żeglarzy samotnych bez pomiarów I miejsce zajął Henryk Kałuża na jachcie „Harry” z Jacht Klubu AZS w Szczecinie. Drugi był Andrzej Kruszczyński na jachcie „Resumee” z YKP Gdynia, a trzeci niepełnosprawny niemiecki żeglarz Ralf Pritzkow na „Seba”. Czwarty w tej grupie był Edward Zając na maleńkim 6 metrowym „Holly”. Edward Zając to obecnie najwięcej żeglujący po Bałtyku samotny żeglarz. Odwiedził w tym roku porty Niemiec, Szwecji, Estonii i oczywiście Polski.
W grupie jachtów z pomiarem ORC o zdecydowanie sportowym, wyczynowym charakterze I miejsce zajął jacht „Swallow” z kpt. Michałem Korneszczukiem z JK Stal Gdynia. Drugi był jacht „Pallas” z kpt. Tomaszem Konnakiem z JKM Gryf Gdynia, a trzeci jacht „Słoni” z kpt. Zbigniewem Rembiewskim z JK Stoczni Gdańskiej. Startowało w tej grupie 5 jachtów.
W grupie jachtów dużych z pomiarem KWR I miejsce zajął jacht „Dana” z kpt. Januszem Frączkiem z UKS Keja. Drugi był jacht „Polus” z kpt. Lechem Łuckim z JKM LOK Szczecin, a trzeci jacht „Sokrates” z kpt. Piotrem Wojszelem. Startowało w tej grupie 9 jachtów.
W grupie jachtów mniejszych z pomiarem KWR I miejsce zajął jacht „Bryza Sport” z kpt. Tomaszem Piaseckim z MKŻ Bryza Goleniów. Drugi był jacht „Wisła” z kpt. Adamem Lisieckim z JK AZS Szczecin, a trzeci jacht „Malajka” z kpt. Jerzym Karpińskim z JKM LOK Szczecin. Startowało w tej grupie 7 jachtów. „Bryza Sport” i „Wisła” to jachty startujące od początku regat i zawsze z sukcesami. Na jachcie „Marimba” startował kpt. Jan Waraczewski, znany muzyk i organizator koncertów „Muzyka na Wodzie”, które co roku w czerwcu przyciągają na przystań JK AZS setki melomanów.
W grupie jachtów dużych powyżej 10,5 m długości bez pomiarów I miejsce zajął jacht „Enjoy” z kpt. Stefanem Muschterem ze Stralsundu. Drugi był jacht „Amarelek” z kpt. Ronaldem Laską z JKM AZS Szczecin, a trzeci jacht „Hebe III” z kpt. Jakubem Havelką. Startowało w tej grupie 15 jachtów, między innymi jacht „Mist” z kpt. Joanną Pajkowską.
W grupie jachtów o długości 8,5 – 10,5 m bez pomiarów I miejsce zajął jacht „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim. Drugi był jacht „Loca” z kpt. Władysławem Chmielewskim z HOM Szczecin, a trzeci jacht „Verano” z kpt. Markiem Wróblewskim z JK AZS Szczecin. Startowało w tej grupie 16 jachtów.
W grupie jachtów o długości 6,5 – 8,5 m bez pomiarów I miejsce zajął jacht „Trochus II” z kpt. Edwardem Banaszakiem. Drugi był jacht „Hals Team” z kpt. Tomaszem Chrząścikiem z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, a trzeci jacht „Ocean 650” z kpt. Radosławem Kowalczykiem. Startowało w tej grupie 15 jachtów. Start jachtu „Ocean 650” to jego pierwszy rejs, jest to specjalna konstrukcja budowana z zamiarem startu w regatach żeglarzy samotnych przez Atlantyk.
W grupie jachów oldtimerów I miejsce zajął jacht „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą z JKMW „Kotwica” w Świnoujściu. Drugi był jacht „Hajduk” z kpt. Markiem Lisowskim z SEJK Pogoń Szczecin, a trzeci jacht „Mat” z kpt. Edwardem Majchrowskim z JKMW „Kotwica” w Świnoujściu. Startowało w tej grupie 12 jachtów, miedzy innymi jacht „Szaman S’ z kpt. Martą Sziłajtis-Obiegło.
W grupie jachtów wielokadłubowych I miejsce jacht „Blue Angel” z kpt. Andrzejem Kamińskim. Drugi był jacht „Cabrio” z kpt. Andrzejem Armińskim z JK AZS Szczecin. Startowały w tej grupie 2 jachty. „Cabrio” to zupełnie nowy, wyjątkowo szybki katamaran, na metę w Kołobrzegu wpłynął jako pierwszy z prędkością około 20 węzłów w obłokach wodnego pyłu. Niestety nie mógł wziąć udziału w dalszych biegach.
Regaty żeglarze oceniają jako bardzo udane a możliwość osobistego spotkania tak znakomitych żeglarzy jak Joanna Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Andrzej Armiński i Edward Zając podnosi rangę regat. Już teraz bardzo wielu żeglarzy deklaruje start w X Regatach Unity Line w roku 2010.
Bardzo istotnym elementem tegorocznych regat był udział jachtu motorowego „Morski Patrol”. Jego armator Zbigniew Grześkowiak aktywnie włączył się do organizacji imprezy udostępniając swój jacht Komisji Sędziowskiej, organizatorowi regat, dziennikarzom oraz ekipie filmowej. Ta duża jednostka, 33 metrów długości, o możliwości pływania w każdych warunkach była znakomitą bazą regat.
Tradycyjnie już, bo od początku regat, uczestniczył w nich statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt.ż.w. Jarosławem Łopytą. Pełnił on rolę statku zabezpieczenia ratowniczego oraz gościł na swoim pokładzie sześciu fotografów.
Wspomogły regaty, podobnie jak w latach poprzednich, motorówka Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, statek szkolny Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu „Pilot”, OSiR „Wyspiarz” w Świnoujściu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim, Urząd Miasta w Świnoujściu, Urząd Miasta w Międzyzdrojach, Urząd Gminy w Rewalu. Urząd Miasta w Kołobrzegu i Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu.
Otwarte dla publiczności zakończenie regat odbędzie się w dniu 29 sierpnia o godz. 1700 w Jacht Klubie AZS w Szczecinie, ul. Przestrzenna 9.