Sailing Poland w regatach Rolex Fastnet Race 2019
Regaty Fastnet to wyjątkowy, klasyczny żeglarski wyścig rozgrywany co dwa lata od roku 1925. Trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes na wyspie Wight do Plymouth z okrążeniem legendarnej latarni morskiej Fastnet Rock.
Każda edycja Rolex Fastnet Race przyciąga setki chętnych załóg, ale miejsc jest jedynie 340. Nie wystarczy się zgłosić (choć zapisy w tym roku trwały niecałe pięć minut) – prawo do startu można uzyskać wyłącznie dzięki kwalifikacji poprzez udział w innych regatach z kalendarza RORC (Royal Ocean Racing Club). W tym roku, 3 sierpnia 2019, na stracie Rolex Fastnet Race zobaczymy aż sześć polskich załóg. Jedną z nich będzie Sailing Poland. Na polskim jachcie Volvo Ocean 65 wystartuje m.in. Roman Paszke, który brał udział w tragicznej edycji Fastnet 1979 czterdzieści lat temu. „Wspaniale będzie pożeglować tą trasą na pokładzie wyjątkowego jachtu” – komentuje Paszke.
Oprócz niego na pokładzie Sailing Poland znajdzie się międzynarodowa załoga złożona z zawodowych żeglarzy
oraz amatorów chcących spróbować swoich sił w tych wyjątkowo wymagających regatach. W skład załogi zawodowej wejdą także m.in. Jens Lindner (skipper jachtu, dwukrotny uczestnik i zwycięzca Fastnet), Robert „Jabes” Janecki, Maciej „Świstak” Marczewski). Łącznie kapitanowie: Lidner i Paszke brali udział w 6 edycjach Fastnetu, zdobywając m.in. pierwsze miejsce (Jens Lindner, 1995) i drugie w tych regatach (Roman Paszke, 1997). Do załogi zawodowej dołączy Oskar Niemira, członek kadry narodowej PZŻ w klasie Nacra 15 Młody i obiecujący polski żeglarz będzie miał szansę połączyć perspektywę żeglarstwa olimpijskiego i regat oceanicznych. To początek współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim (PZŻ) i Sailing Poland.
Śladami Oskara w kolejnych regatach z kalendarza Sailing Poland pójdą inni utalentowani młodzi zawodnicy, wybierani wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim. Historia polskich startów w regatach Fastnet sięga roku 1977, kiedy to pierwsze nasze jachty („Bumerang” z kpt. Jerzym Siudym, „Hajduk” z kpt. Zygfrydem Perlickim, „Spaniel” z kpt. Kazimierzem Jaworskim) pojawiły się w cieśninie Solent i stanęły do zmagań ze światową czołówką żeglarzy. Dwa lata później, w 1979, na starcie stanęły trzy jednostki pod biało-czerwoną banderą: Kpt. Jerzy Siudy „Cetus”, Kpt. Zygfryd Perlicki „Hadar” i Kpt. Tadeusz Siwiec „Nauticus”. (Na tym ostatnim nawigatorem był młody polski żeglarz, Roman Paszke.) To był traumatyczny i niezwykle trudny wyścig, w którym wiatr sięgał 80 węzłów, a fale kilkunastu metrów. Wszystkie polskie jednostki ukończyły te regaty w przeciwieństwie do 194 innych (z 303 startujących). 24 jachty zatonęły lub zostały porzucone, co kosztowało życie 15 żeglarzy i 3 członków służb ratunkowych.
Załoga Sailing Poland wystartuje w Rolex Fastnet Race 2019 na jachcie typu Volvo Ocean 65 będącym własnością Klubu i noszącym polską banderę. Ten wyjątkowy jacht regatowy zajął 2 miejsce w rozegranym w 2017-2018 wyścigu dookoła świata Volvo Ocean Race, a od października ubiegłego roku jest w rękach żeglarzy z Polski. W tym roku startował już w wyścigach na Karaibach – RORC Caribbean 600, na którym załoga zdobyła kwalifikację do Rolex Fastnet Race oraz St. Martin Heineken Regatta, gdzie zajęła 3 miejsce w klasie Ocean Racing 1.
W regatach Fastnet wystartuje ponadto: Przemysław Tarnacki z załogą Ocean Challenge Yacht Club, Artur Skrzyszowski (Selma Racing), Jakub Szymański (Polish Yacht Racing Team in Dublin), Jarek Kaczorowski (I Love Poland) i Tomasz Kosobucki (Fujimo).