Ruszają regaty Gdynia 400 Double

2018-05-31 21:10 Paweł Paterek
Ruszają regaty Gdynia 400 Double
Autor: Paweł Paterek

Na starcie dwuosobowych regat Gdynia 400 Double stanęło jedenaście załóg. Wśród zgłoszonych jest nasz najlepszy samotnik – Zbyszek Gutkowski, który żeglować będzie na jachcie klasy Open 60, którym zajął drugi miejsc w wyścigu Velux 5 Oceans.

Regaty Gdynia 400 Double są najdłuższym wyścigiem w całym cyklu regat przeznaczonych dla dwuosobowych załóg. Wyścig na dystansie 400 Mm startuje w sobotę 2 czerwca, a uroczyste zakończenie regat zaplanowano na 7 czerwca w Gdyni. Bałtycka trasa wyścigu biegnie z Gdyni pod szwedzką wyspę Olandię i z powrotem.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Paweł Wilq Wilkowski. – Pomysł dwuosobowych regat pojawił się około 2014-15 roku – zdradza Paweł Wilkowski - Z jednej strony miały na to wpływ moje kłopoty ze znajdowaniem załogi na regaty, a z drugiej - obserwacja tego co się dzieje na świecie. Tam bardzo wiele jachtów pływa z małymi załogami oraz organizowane są regaty shorthanded. U nas tego brakowało. Ma nadzieję, że tymi regatami rozruszamy nasze bałtyckie żeglarstwo regatowe.

– W tych regatach duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo – podkreśla Paweł Wilkowski – Nasi inspektorzy dokładnie sprawdzają jachty i załogi pod tym względem. Współpracujemy także z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa – SAR oraz Urzędem Morskim i Ośrodkiem Szkoleń Ratownictwa Morskiego MAYDAY Gdynia. We współpracy z tymi organizacjami prowadzimy szkolenia mające poprawić umiejętności i nawyki żeglarzy startujących w naszych regatach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.