RS:X wypadnie z programu igrzysk? iFoil z rekomendacją olimpijską

2019-10-18 19:29 inf. pras. PZŻ
iFoil z rekomendacją olimpijską
Autor: mat. firmowe

Starboard iFoil zamiast klasy RS:X w programie konkurencji żeglarskich na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Taka jest bowiem rekomendacja grupy roboczej powołanej do testowania nowego sprzętu olimpijskiego w windsurfingu. Rekomendacja będzie teraz poddana głosowanoiu na Komisji ds. Sprzętu World Sailing, a następnie musi zostać zatwierdzona przez radę World Sailing Council, która zbierze się na przełomie października i listopada.

Wszystko wskazywało na to, że klasa RS:X, w której medale olimpijskie zdobywali Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński, znajdzie się w programie igrzysk nie tylko w Tokio, ale też i w Paryżu. Technologia znacznie jednak się rozwinęła, a postęp widoczny jest również w windsurfingu. Oczywiście chodzi głównie o dynamicznym rozwoju hydroskrzydeł, które pozwalają żeglarzom unosić się nad wodą i wykorzystywać słabsze wiatry.

Czołowi zawodnicy świata, z dwukrotnym mistrzem olimpijskim Dorianem van Rijsselberghe na czele, sugerowali władzom światowego żeglarstwa, aby przyjrzały się pojawiającym się nowinkom sprzętowym, argumentując, że za pięć lat klasa RS:X będzie technologicznie daleko w tyle. World Sailing nie pozostał głuchy na te sugestie i po niedawnych mistrzostwach Europy na jeziorze Garda zaprosił żeglarzy i trenerów do testów. Wśród testujących nowy sprzęt byli m.in. Zofia Klepacka, Maja Dziarnowska oraz Przemysław Miarczyński, trener reprezentacji Polski w klasy RS:X.

iFoil z rekomendacją olimpijską
Autor: mat. firmowe

We Włoszech testowano pięć desek, dwie mieczowe – RS:X i Glide (klasa mieczowa, podobna do RS:X tylko nieco dłuższa) oraz trzy deski na foilach: ifoil firm Starboard i Severn, WindFoil1 oraz Formula Foil. Po testach zawodnicy wypełniali szczegółowe ankiety, w których opiniowali poszczególne deski i dzielili się swoimi wrażeniami. Po opracowaniu wyników ankiet okazało się, że najbardziej optymalna jest deska iFoil Starboard.

W rekomendacji grupa robocza podkreśliła, że iFoil najlepiej spełnia kryteria i zaprezentuje pełny potencjał windsurfingu na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Sprzęt ten daje możliwość rywalizacji w różnych warunkach wiatrowych, od 5 do 35 węzłów i przede wszystkim promuje umiejętności czysto żeglarskie oraz wiedzę taktyczną zawodników. Ponadto iFoil jest łatwy w transporcie, deska jest lżejsza i bardziej kompaktowa niż RS:X. Cały sprzęt mieści się w dwóch torbach, co znacznie ułatwia transport zarówno samochodem, jak i samolotem. Podkreślono też, że iFoil jest atrakcyjny dla windsurfingowej młodzieży, co może mieć bezpośrednie przełożenie na szkolenie i przyszłość windsurfingu. Zwrócono też uwagę na widowiskowość pływania na foilach, co z kolei jest atrakcyjne dla oglądających i może poprawić też medialność dyscypliny.

Starboard iFoil oferuje wyposażenie one design, w którym większość elementów jest taka sama dla obu płci. Różnica wielkości dotyczy tylko żagla i masztu. Sprzęt został opracowany z myślą o mężczyznach od 65 kg do 85 kg oraz kobietach od 55 kg do 70 kg. Co ważne, firma Starboard zgodziła się, aby licencjonowane firmy zewnętrzne produkowały i dystrybuowały sprzęt iFoil pod własnymi markami po osiągnięciu standardów produkcji, co wychodzi naprzeciw polityce antymonopolowej prowadzonej przez World Sailing.

iFoil z rekomendacją olimpijską
Autor: mat. firmowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.