Rio de Janeiro 2016: Rywalizacja poza Zatoką Guanabara!

2015-04-28 15:05 Andreas Nicolaides
RioTestEvent_05_FotMZwierz_0939
Autor: Archiwum Żagli

Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ISAF) jest coraz bliżej ostatecznej decyzji o przeniesieniu regat olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 poza Zatokę Guanabara. Powodem tej decyzji jest ogromne zanieczyszczenie akwenu.

Jak się okazuje, ISAF nie wierzy w możliwość oczyszczenia zatoki, mimo że do rozpoczęcia igrzysk pozostał jeszcze ponad rok. Jej decyzji trudno się jednak dziwić. Akwen pełen jest zanieczyszczeń, wirusów i bakterii, co wykazały przeprowadzone tam badania. To z kolei może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zawodników i przebiegu rywalizacji.

Więcej na ten temat przeczytać możecie w felietonie Waldemara Helficha: Z wiatrem i pod wiatr: Czysta woda zdrowia doda

Jak podaje chicagonow.com za "Associated Press", z tego powodu ISAF zdecydował, że najprawdopodobniej sportowcy rywalizować będą na wodach Oceanu Atlantyckiego. Dzięki temu nie tylko zmniejszą ryzyko kontaktu z groźnymi bakteriami, ale też nie będą narażać się na wpływanie w wielkie ilości śmieci podczas regat.

Rozwiązanie to ma służyć zachowaniu warunków sprawiedliwej rywalizacji. Wiadomo, że na rozstrzygnięcie regat mogą mieć wpływ najdrobniejsze szczegóły takie jak np. złapanie worka foliowego na miecz, zderzenie się z dużym przedmiotem w wodzie (skrzynki, telewizory, pralki i lodówki...), a tych w Zatoce Guanabara przecież nie brakuje!

Zobacz również: Rio 2016: Martwe ryby na torze wioślarskim! ZDJĘCIA + WIDEO

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.