Regaty otwarcia sezonu klasy Korsarz 2014 - Jezioro Charzykowskie - podsumowanie

2014-06-05 9:09 Piotr Danowski
Regaty Korsarzy, fot: Katarzyna Kardasz
Autor: Archiwum Żagli Regaty Korsarzy, fot: Katarzyna Kardasz

Pierwsze oficjalne regaty klasy Korsarz w sezonie 2014 odbyły się w miniony weekend w Charzykowych. Organizatorzy - Chojnicki Klub Żeglarski (www.chkz.pl) oraz Polska Flota Klasy Korsarz (www.korsar.pl) stanęli na wysokości zadania i perfekcyjnie przygotowali zarówno część sportową, jak i rekreacyjną. (http://www.zagle.com.pl/regaty/puchar-j-charzykowskiego-korsarz-2014-zawiadomienie-o-regatach,3_14414.html). Zapewnili również fantastyczną pogodę regatową.

Relacja z pierwszej części regat jest dostępna pod linkiem: http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/regaty-klasy-korsarz-na-jeziorze-charzykowskim,1_14429.html

Niedziela była drugim i ostatnim dniem zmagań. Również tutaj słońce na bezchmurnym niebie podgrzewało regatowy zapał… który niestety nie mógł być schłodzony wiatrem. Flauta, przerywana słabymi podmuchami kręcącego zefirka, pozwoliła jedynie na wystartowanie jednego wyścigu. Jego dokończenie było pod znakiem zapytania do ostatniej chwili. Dramatyzm sytuacji pogłębił się, gdy pierwsza załoga minęła linię mety, a przeważająca część floty miała jeszcze do przebycia dwa boki drugiego trójkąta. Podmuchy wyczarowane przez Organizatorów i Sędziego jednak pozwoliły większości załóg zmieścić się w 15 minutowym limicie zamknięcia mety. Przy trudnych warunkach lejącego się z nieba żaru korsarska walka była zacięta, ale - na szczęście - bezkrwawa.

Ten jeden wyścig zakończył całą imprezę, przesądzając o ostatecznym wyniku regat - punktacji tym ważniejszej, że liczącej się do pierwszego w historii klasy Pucharu Polski.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Niedzielne popołudnie to już była typowa rzeczywistość poregatowa - pakowanie sprzętu, dekoracja zwycięzców, pamiątkowe fotografie i kilka słów na do widzenia.

Przed Korsarzami teraz przygotowania do Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec (18-22.06 Grosser Brombachsee - www.korsar.de). W Polsce spotkamy się na pewno z tą dynamiczną klasą w trakcie regat Nord Cup (05-06.07 Górki Zachodnie -www.nordcup.pl).

Puchar Jeziora Charzykowskiego - Korsarz 2014 to były pod wieloma względami udane regaty. Po raz pierwszy na wspólnym starcie zgromadziło się aż 18 łódek w kwiecie wieku (jachty mają od ok. 20 do 50 lat). Rozegrano kilka naprawdę emocjonujących biegów, podyskutowano o ważnych sprawach rozwoju klasy w Polsce i wspólnie bawiono się w aktywny sposób.

Zainteresowanie Korsarzami cieszy podwójnie, gdyż w przyszłym roku będziemy gościć czołówkę europejską na zawodach Korsar EuroCup 2015 organizowanych w Górkach Zachodnich.

Piotr Danowski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.