Regaty o „Puchar Korsarza”, Sailbook Cup i Morskie Regaty Szantmenów

2012-07-28 21:49 Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
_
Autor: Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski zaprasza na regaty o „Puchar Korsarza”, Sailbook Cup i Morskie Regaty Szantmenów.

Start do pierwszego wyścigu odbędzie się 28 lipca 2012 r. o godz. 10.00 przy molo w Brzeźnie. Połączenie regat o Puchar Korsarza i Sailbook Cup jest nieprzypadkowe. Regaty o Puchar Korsarza są nową inicjatywą, powstałą dla uczczenia najstarszego pomorskiego klubu żeglarskiego - Polskiego Klubu Morskiego, obchodzącego w tym roku swoje 90-lecie. Na starcie regat staną jachty morskie, a zwycięzca zdobędzie nagrodę przechodnią – „Puchar Korsarza”. Jest to replika Złotego Kompasu Kapitańskiego, który otrzymała załoga jachtu „Korsarz” pod dowództwem kpt. Tadeusza Prechitko w 1936 roku, wygrywając regaty przedolimpijskie w Kilonii na trasie Sopot - Kilonia.
Regaty Sailbook Cup są najdłuższymi regatami organizowanymi w Polsce odbywającymi się na trasie Gdańsk - Gotlandia (u wybrzeży Szwecji) – Gdańsk. Część jachtów startujących w regatach o Puchar Korsarza wystartuje na trasie ustawionej na Zatoce Gdańskiej i po minięciu linii mety tych regat, popłynie na Gotlandię okrążając wyspę Wisby, poczym powróci do Gdańska biorąc tym samym udział w regatach Sailbook Cup. Jak wiadomo regaty, które wygrał Korsarz, były regatami długodystansowymi na trasie Sopot – Kilonia i połączenie tych dwóch imprez w tym roku ma symbolizować tamte historyczne regaty.
Konferencja prasowa poświęcona tak symbolicznym regatom na Pomorzu stała się doskonałą okazją do uroczystego przekazania Certyfikatów potwierdzających przyjęcie w poczet członków Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego nowych Klubów żeglarskich szkolących młodzież, a więc przyszłość Pomorza, z których wyrosną żeglarze na miarę Tadeusza Prechitko. Nowo przyjęte Kluby to:
•    Uczniowski Klub Sportowy „Cedraki” powstały w Cedrach Wielkich korzystający z nowej przystani żeglarskiej w Błotniku,
•    Uczniowski Klub Sportowy„Wodniacy Garczyn” działający nad pięknymi jeziorami okolic Kościerzyny,
•    Uczniowski Klub Sportowy „Kotwica” działający w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Gdyni.
Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski jest otwarty na każdą inicjatywę związaną ze szkoleniem młodzieży. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski obecnie zrzesza 51 klubów żeglarskich działających na Pomorzu łącznie z nowo przyjętymi Klubami.
Najnowszą inicjatywą Związku jest organizacja „Morskich Regat Szantmenów” w dniu 4 sierpnia, wyścigi odbędą się w godzinach 14.00 – 18.00 na redzie portu Gdynia w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Regaty odbędą się w ramach organizowanego w tym samym czasie XXVII Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej oraz Targów Wiatr i Woda w dniach 02-05 lipca w basenie jachtowym w Gdyni.

Informacja o regatach:

Regaty o „Puchar Korsarza”
Miejsce regat - Gdańsk (start godz. 10.00 przy molo w Brzeźnie)
Data rozgrywania regat – 28 lipiec 2012 r.
Organizatorem regat jest Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski I Polski Klub Morski w Gdańsku.
W regatach udział biorą jachty morskie pomierzone i mające certyfikat w formule KWR, a zwycięzca zdobędzie nagrodę przechodnią – „Puchar Korsarza” (widnieje na dołączonym zdjęciu). Jest to replika Złotego Kompasu Kapitańskiego, który otrzymała załoga jachtu „Korsarz” pod dowództwem kpt. Tadeusza Prechitko w 1936 roku, wygrywając regaty przedolimpijskie w Kilonii na trasie Sopot - Kilonia.
Jest to pierwsza edycja regat cyklicznych. Powstała ona dla uczczenia najstarszego pomorskiego klubu żeglarskiego - Polskiego Klubu Morskiego, obchodzącego w tym roku swoje 90-lecie.

Regaty Sailbook Cup
Miejsce regat - Gdańsk (start godz. 10.00  przy molo w Brzeźnie)
Data rozgrywania regat – 28 lipiec 2012 r.
Organizatorem regat jest Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski I Polski Klub Morski w Gdańsku i Portal żeglarski Sailbook.pl.
W regatach udział biorą jachty morskie pomierzone i mające certyfikat w formule KWR a zwycięzca zdobędzie Puchar Sailbook.
Jest to druga edycja regat uważanych za najdłuższe regaty w Polsce odbywającymi się na trasie Gdańsk - Gotlandia (u wybrzeży Szwecji) – Gdańsk. Część jachtów startujących w regatach o Puchar Korsarza wystartuje na trasie ustawionej na Zatoce Gdańskiej i po minięciu linii mety tych regat, popłynie na Gotlandię okrążając wyspę Wisby. Tegoroczna edycja regat będzie dłuższa o pętlę zatokową, to jest opłynięcie trasy regat o Puchar Korsarza.
Informacja prasowa

Morskie Regaty Szantmenów
Miejsce regat -  Reda Portu Gdynia w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego, Biuro regat Yacht Klub Polski; Aleja Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia.
Data rozgrywania regat – 04 sierpień 2012r. (start o godz. 14.00)
Organizatorem regat jest -  Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski,  XXVII Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej 2012 i Targi żeglarskie Wiatr i Woda.
W regatach udział biorą jachty morskie w klasie Delphia 36 prowadzone przez doświadczonych Skiperów i obsadzone zespołami Szantmenów biorących udział w XXVII Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej 2012.
Jest to pierwsza edycja regat, po której organizatorzy spodziewają wpisania na stałe w kalendarzu wydarzeń żeglarskich w następnych latach. Podczas trwania regat organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla widzów, łącznie z komentarzem spikera w trakcie trwania wyścigów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.