Regaty ISSA w Qingdao: w cieniu tajfunu

2019-09-06 16:51 Materiał partnerski

Podczas kolejnej edycji Qingdao International Optimist Training Camp & Regatta 2019 z udziałem naszych młodych zawodników doszło do niecodziennej sytuacji. W czasie tygodniowego zgrupowania (8 – 15 sierpnia) już drugiego dnia pojawiły się ostrzeżenia pogodowe o nadchodzącym tajfunie Lekima.

W związku z tym zintensyfikowano nieco zajęcia i po zaplanowanym pierwszego dnia losowaniu sprzętu i trzygodzinnym treningu nazajutrz rozegrano cztery
wyścigi kwalifikacyjne, po których wyłoniono dwie grupy do dalszej rywalizacji – złotą i srebrną. Młodzi żeglarze z klubu UKŻ Wodniak z Piły (Julia Krych, Agnieszka Piątek, Zuzanna Michalska, Gabriela Smołka, Jakub Pudłowski) i MUKŻ z Mielna (Hanna Kozłowska ) trafili do grupy srebrnej (33 zawodników). Oprócz polskiej ekipy w zgrupowaniu brała udział młodzież z Nowej Zelandii, Australii, USA, Singapuru, Makau, RPA i oczywiście Chin.

Wspomniany tajfun przerwał rywalizację na trzy dni. Był więc czas na dodatkowe atrakcje i przyjemności. Zwiedzanie tego młodego choć niezwykle nowoczesnego miasta było nie lada gratką. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z międzynarodowym sędzią żeglarskim, a także prezydentem klasy 420 Nino Shmuelim. Podczas dwugodzinnego wykładu opowiedział, czym kierują się sędziowie przy rozstrzyganiu sytuacji spornych, a także przekazał kilka użytecznych rad dla młodych adeptów żeglarstwa.

Na koniec, pomimo rozkołysanego jeszcze akwenu, na dość tradycyjnych trasach (trapezy ze śledziem) rozegrano kolejne wyścigi. Trener Ryszard Michalski i lider zespołu Łukasz Smołka mogli być zadowoleni z ostatecznych wyników. Dziewczyny zajęły miejsca: Hanna Kozłowska – 1., Agnieszka Piątek – 4., Julia Krych – 5., Zuzanna Michalska – 6., a Gabriela Smołka – 9. Ta ostatnia zasłużyła na szczególne gratulacje. Była najmłodszą żeglarką w stawce (zaledwie 10 lat). Doskonale poradziła sobie z pierwszym w życiu morskim żeglowaniem, przepływając wszystkie 11 wyścigów.

Niestety, na skutek choroby jedynemu chłopcu w grupie – Kubie Pudłowskiemu – nie do końca udały się starty. Swoją wartość udowodnił natomiast od razu po powrocie do kraju, zajmując znakomitą drugą pozycję w klasie Europa w regatach okręgu pilskiego.

Mamy nadzieję, że na mocy podpisanej współpracy Centrum Olimpijskiego w Qingdao z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Szkół Żeglarskich ISSA jeszcze nie raz będziemy się emocjonować podobnymi wydarzeniami oraz kibicować kolejnej grupie naszych młodych zawodników.

Regaty ISSA w Qingdao: w cieniu tajfunu
Autor: mat. pras. ISSA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.