Puchar Ministra Sportu i Turystyki

2008-08-31 12:22 Grzegorz Kowalski

W dniach 23 – 24 sierpnia odbyły się na Jez. Sulejowskim „Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Ministra Sportu i Turystyki” zorganizowane przez Łódzki Klub Regatowy Latający Holender. Tej rangi regaty klub po raz pierwszy zorganizował na Jez. Sulejowskim w 1998 roku pod patronatem Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Odtąd organizowane są corocznie przy wsparciu Polskich Władz Sportowych.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał w sobotę o godzinie 11.30 Komandor ŁKR Latający Holender Grzegorz Kowalski w towarzystwie Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Pana Sylwestra Pawłowskiego oraz przedstawicieli sponsorów wchodzących w skład członków Komitetu Honorowego Regat. Z upoważnienia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Pana Zbigniewa Pacelta przekazane zostały zawodnikom życzenia sukcesów i sportowej rywalizacji na polu regatowym, po czym przystąpiono do odprawy załóg. 
O godzinie 13.21 przy wietrze z kierunku SSW i sile 4° B ruszył pierwszy bieg w kategorii Open, według formuły wyrównawczej PZŻ o główną nagrodę regat, którą stanowił piękny 65 cm wysokości szklany puchar, grawerowany złotem, ufundowany przez Pana Mirosława Drzewieckiego, Ministra Sportu i Turystyki. Tego dnia rozegrano jeszcze jeden bieg w klasach jachtów T1, T2 i T3. Nadciągające z południa ciężkie, gęste cumulonimbusy oraz wzmagający się nieustannie wiatr wywołał zaniepokojenie Komisji Sędziowskiej oraz służb zabezpieczających wyścigi. W pewnym momencie wiatr osiągnął stałą siłę 6° B co było ostatecznym powodem przełożenia biegów na następny dzień. 
Jednak pod wieczór wiatr ucichł a zmęczone załogi przystąpiły do wspólnej zabawy przy wtórze rewelacyjnej kapeli szantowej „Wyciągnięci z mesy” i wspaniałych wyrobach kulinarnych miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
W niedzielę, drugiego dnia regat rozegrano trzy biegi przy wietrze z kierunku SW o stałej sile 3° B dochodzącej w porywach do umiarkowanych 4° B z tendencją zmian na kierunek zachodni.
Świecące od wczesnego rana słońce sprawiło miłą niespodziankę wszystkim uczestnikom regat wprawiając ich w doskonałe humory, sprzyjające miłej atmosferze i sportowej rywalizacji na trasie wyścigów. Lewoskrętna trasa regat wiodła na wiatr (górna boja) – z wiatrem na bramkę (2 dolne bojki) – na wiatr (górna boja) – z wiatrem meta. Poniżej bramki linię startową i mety tworzył Statek Komisji Sędziowskiej i boja startowa. Dla większości zawodników przyzwyczajonych do trójkąta i „śledzia”, ustawienie to odebrane zastało niezbyt chętnie. Jednak po pierwszym okrążeniu wszelkie wątpliwości zostały rozwiane i załogi radziły sobie doskonale.  
Podczas pierwszego, sobotniego biegu w momencie omijania górnego znaku nawietrzny jacht LG 755 „Fujimo” ze sternikiem Zbigniewem Skoczylasem nie dał miejsca wewnętrznemu jachtowi kl. 470 prowadzonemu przez Andrzeja Kralisza, doprowadzając do wywrotki „470 – tki”. 
W wyniku złożonego protestu przez sternika „470 – tki”, jacht „Fujimo” został w tym biegu zdyskwalifikowany i tym samym przegrał Puchar Ministra Sportu i Turystyki, który przypadał mu według przelicznika czasowego. Okazało się, że nie respektowanie przepisów PRŻ jest nieopłacalne. Był to jedyny przypadek protestowy między załogami. Pozostałe wyścigi w pierwszym i drugim dniu regat przebiegały bez żadnych zakłóceń i sytuacji protestowych. 
Pięcioosobowy zespół sędziowski pod kierunkiem SG, Grzegorza Kowalskiego współpracując z dwuosobowym zespołem Sędziów Trasy obserwujących przebieg wyścigów z motorówki, sprawnie i bez zakłóceń przeprowadził wszystkie biegi.
Podziękowania za ofiarną pracę należą się całej Komisji Sędziowskiej, Kol. Kol. Wacławowi Łysakowskiemu, Rafałowi Kowalskiemu, Michałowi Kurzykowi, Michałowi Nowickiemu, Grzegorzowi Kowalskiemu.  
Regaty zorganizowano na bardzo dobrym poziomie, co potwierdza iż jest to czołowa impreza żeglarska Zalewu Sulejowskiego.
Zamknięcie regat wraz z uroczystością rozdania pucharów, dyplomów i wielu nagród rzeczowych odbyło się w niedzielę 24 sierpnia na terenie Portu Jachtowego ŁKR „LATAJĄCY HOLENDER” z udziałem Pana Sylwestra Pawłowskiego Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.
Główne trofeum regat, 65 centymetrowej wysokości Puchar Ministra Sportu i Turystyki 
oraz I miejsce w kl T1 wywalczył Andrzej Kęder na jachcie „Sztuczka”. 
Sponsorami zawodów byli: Urząd Gminy Wolbórz, Dom Wysyłkowy „BAKISTA”, Biuro Targów BOATSHOW, F – ma „Bentex” Bernard Krajewski,

Z żeglarskim pozdrowieniem, 
Grzegorz Kowalski

Wyniki biegu Open o Puchar Ministra Sportu i Turystyki

1 Andrzej Kęder SZTUCZKA
2 Witold Czarnecki BRANDY
3 Grzegorz Kuliński Hobie Cat
4 Ryszard Nowak FANABERIA
5 Marek Kralisz ULA
6 Jerzy Byczkowski TUNANA
7 Paweł Ślusarczyk AGNIESZKA
8 Jakub Groman GROMANS
9 Paweł Słowiński GRAŻYNA - BIS
10 Joanna Wajnikonis ZAGADKA  
Wyniki w Klasach do 5 miejsca
OGÓLNOPOLSKIE REGATY ŻEGLARSKIE O PUCHAR MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI
23-24.08.2008 r. BRONISŁAWÓW JEZIORO SULEJOWSKIE
Sternik Jacht Klasa

Klasa T1

1 Andrzej Kęder SZTUCZKA T1 
2 Marek Kralisz ULA T1 
3 Paweł Ślusarczyk AGNIESZKA T1 
4 Joanna Wajnikonis ZAGADKA T1 
5 Bogdan Chadryś PT 744 T1 

Klasa T2

1 Witold Czarnecki BRANDY T2 
2 Ryszard Nowak FANABERIA T2 
3 Jerzy Byczkowski TUNANA T2 
4 Marcin Wacławiak ESCAPE T2 
5 Piotr Dalecki TAKIE TANGO T2 

Klasa T3

1 Jakub Groman GROMANS T3 
2 Zbigniew Skoczylas FUJIMO T3 
3 Janusz Osowski OMEGA T3 
4 Andrzej Kralisz 470 Pol 555 T3 
5 Piotr Manista SLUP 2 T3

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.