Przemysław Tarnacki mistrzem Polski w match racingu

2019-09-23 2:24 inf. pras. organizatorów
Mistrzostwa Polski w Match Racingu
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. PMT

Na jeziorze Dąbie w Szczecinie zakończyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu organizowane przez Polish Match Tour. Udział wzięło 12 zespołów z Danii, Estonii, Francji, Holandii, Szwajcarii i Polski. W klasyfikacji generalnej wygrali Francuzi, ale tytuł mistrza Polski po pięciu latach odzyskał Przemysław Tarnacki.

W piątek i sobotę rozegrano 66 wyścigów w ramach rundy eliminacyjnej w formule każdy z każdym. Słaby początek zanotowali dwaj sternicy z czołowej "10" rankingu Pucharu Świata – Patryk Zbroja, przegrywając trzy pierwsze wyścigi i Mati Sepp, przegrywając dwa. Najlepiej pływali Przemek Tarnacki i Jeppe Borch, którzy nie przegrali żadnego wyścigi pierwszego dnia.

W sobotę pogoń za czołówką zaczął Patryk Zbroja, ale mimo wygrania trzech wyścigów awansował jedynie na 7. miejsce, ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinałów. Bezbłędnie pływał Sepp.Wwygrał wszystkie pozostałe wyścigi i awansował bezpośrednio do półfinałów. Do ćwierćfinałów awansowali Borch, Francuz Mesnil, Tarnacki, Van Beek z Holandii i Emil Kjaer z Danii. Pozostałe polskie załogi, niestety, były tłem rywalizacji czołowych załóg światowego rankingu. Najlepiej z nich wypadł Igor Tarasiuk, który zajął 8. miejsce w klasyfikacji generalnej i 3. wśród Polaków, przed Szymonem Szymikiem, Rafałem Sawickim i Krzysztofem Małeckim.

Brak wiatru w sobotę popołudniu i niedzielę rano zmusił organizatorów do anulowania ćwierćfinałów i przejścia od razu do półfinałów, przez co zapowiadany bezpośredni pojedynek o tytuł mistrza Polski pomiędzy Tarnackim i Zbroją nie doszedł do skutku.

W półfinałach Sepp przegrał z Borchem 1:2, a Mesnil wygrał z Tarnackim również 2:1. W efekcie w meczu o 3. miejsce spotkali się Borch i Tarnacki. Po zaciętej walce lepszy okazał się Duńczyk 21. W dużym finale, po emocjach w pierwszym wyścigu wygranym przez Mesnila, w drugim fatalny błąd popełnił Sepp i po trzech karach został zdyskwalifikowany, oddając zwycięstwo w regatach Francuzom.

Mistrzem Polski została po pięciu latach przerwy załoga Przemka Tarnackiego w składzie Przemek Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartek Bartnicki, startująca jako Albert Riele Sailing Team. Srebrny medal zdobyła załoga KS Dobra Marina w składzie Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Marcin Zubrzycki i Adam Laskowski. Brąz trafił do młodzieżowej ekipy HRM Racing Team w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażejak, Jakub Padzik i Bartek Walencik.

Mistrzostwa Polski w Match Racingu
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. PMT

Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu, Puchar Świata Grade 2:

1. Maxime Mesnil – Match In Black – Francja
2. Mati Sepp – Eesti Match Race Litt – Estonia
3. Jeppe Rørholm Borch – Team Faraway – Dania
4. Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team – Polska
5. Emil Kjaer – Downhill Racing Team – Dania
6. Jelmer van Beek – Team Dutch Wave – Holandia
7. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina Szczecin – Polska
8. Igor Tarasiuk – HRM Racing Team – Polska
9. Rafał Sawicki – GSC Yachting – Polska
10. Szymon Szymik – Szymik Racing – Polska
11. Krzysztof Małecki – HRM Racing – Polska
12. Lorenz Muller – Bienne Voile – Szwajcaria

Regaty sędziowane były przez dziewięcioosobową komisję sędziowską i arbitrów z Polski, Włoch, Szwecji, Rosji, Szwajcarii i Grecji.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich w Szczecinie możliwa jest dzięki wsparciu miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z zawodów prowadzona była transmisja na profilu facebookowym Polish Match Tour.
Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, Musto – Kees International oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i Centrum Żeglarskie.
Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz facebooku i instagramie.

***

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z siedmiu imprez rozgrywanych w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.