Polska z kwalifikacją olimpijską w klasie 470 kobiet!

2019-08-09 16:32
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar
Autor: World Sailing

W Enoshimie na akwenie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zakończyły się mistrzostwa świata klasy 470. W konkurencji kobiet 7. miejsce zajęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar. Podopieczne trenera Zdzisława Staniula wywalczyły kwalifikację olimpijską dla Polski, a ostatniego dnia regat wygrały wyścig medalowy.

Klasa 470 kobiet dołączyła tym samym do trzech innych konkurencji, w których polscy żeglarze wywalczyli już kwalifikację olimpijską. Dotychczasowe zostały zdobyte w klasach RS:X kobiet, RS:X mężczyzn oraz Laser Radial podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Żeglarstwie World Sailing Aarhus 2018. Szansę na wywalczenie kolejnych będą miały polskie załogi w klasach 49er i 49er FX w grudniu br. podczas mistrzostw świata skiffów w Nowej Zelandii.

Osiągnięcie to nie jest jednoznaczne z wywalczeniem kwalifikacji imiennej. Według "Zasad kwalifikacji krajowych zawodników do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio2020" (do ściągnięcia ze strony PZŻ), reprezentantów PZŻ na igrzyska w Tokio wskaże zespół decyzyjny PZŻ do 30 czerwca 2020 roku. Ponieważ Agnieszka i Jola nie mają rywalek żeglujących na zbliżonym poziomie w kraju, można przypuszczać, że to one reprezentować będą Polskę za rok na akwenie olimpijskim w Enoshimie.

Najbliższy start załogi Skrzypulec/Ogar planowany jest już za kilka dni, podczas regat przedolimpijskich Test Event, również w Enoshimie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.