Polish Match Tour: Tarasiuk najlepszy w Rybniku

2019-10-23 12:25 inf. pras. organizatorów
Polish Match Tour: Rybnik Match Race
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. PMT

Załoga HRM Racing w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażej i Jakub Padzik wygrała międzynarodowe regaty Rybnik Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. Regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata o randze Grade3 rozegrano w sobotę i niedzielę na Zalewie Rybnickim, a udział w nich wzięło 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji.

Była to już piąta edycja tych jesiennych regat na południu Polski, jednocześnie tradycyjnie zamykająca sezon meczowy w Polsce. Niestety, przez oba dni zawodnikom towarzyszył słaby i niestabilny wiatr. Mimo tego w sobotę udało się rozegrać 10 wyścigów, a w niedzielę dokończono rundę eliminacyjną i rozegrano finały. Łącznie przeprowadzono 38 wyścigów.

Eliminacje z uwagi na mniejsza liczbę wyścigów rozegrano w grupach. W grupie A najlepszy okazał się Tarasiuk przed Wiktorem Plitko (po trzy wygrane), Michałem Gryglewskim i Pavlem Ziminem z Rosji oraz Tomkiem Feretem. W grupie B najlepiej spisał się Jens Hartwig (Niemcy), z trzema wygranymi, przed Denisem Shapovalovem (Rosja), Maciejem Cylupą i Tomaszem Szymańskim (wszyscy po dwie wygrane) oraz Radosławem Żurkiem.

Do ćwierćfinałów awansowały po cztery najlepsze załogi z każdej grupy. Tarasiuk szybko poradził sobie z Szymańskim, wygrywając 2-0, a Hartwig zaskakująco łatwo uległ 0-2 Ziminowi. W kolejnych pojedynkach było już bardziej emocjonująco, bo po pierwszej wygranej Plitko musiał uznać wyższość Cylupy w kolejnych dwóch wyścigach. Podobnie w ostatnim ćwierćfinale Gryglewski 1-2 uległ Shapovalovowi.

Polish Match Tour: Rybnik Match Race
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. PMT

W półfinałach Tarasiuk trafił na Shapovalova i po zaciętej walce wygrał 2-0, natomiast w drugiej parze Cylupa objął prowadzenie 1-0 z Ziminem, potem przegrał kolejny wyścig, by w decydującym przechylić szalę awansu do finału na swoją korzyść.

W meczu o trzecie miejsce Zimin był lepszy od rodaka Shapovalova, natomiast w finale, przy słabnącym wietrze, Tarasiuk pewnie wygrał z Cylupą, w którego składzie zobaczyliśmy debiutującą na regatach na jachtach znaną i utytułowaną żeglarkę z klasy RS:X Zuzannę Czuryło. Warto wspomnieć, że Czuryło i Cylupa w tym sezonie dali się poznać jako komentatorzy regat Polish Match Tour i Polskiej Ligi Żeglarskiej w trakcie relacji TV prowadzonych na żywo z kamery na motorówce.

Klasyfikacja końcowa Rybnik Match Race 2019, grade3:

1. HRM Racing Team – Tarasiuk, Padzik, Błażejak
2. MT Media Team – Cylupa, Czuryło, Spałek
3. Saratov Team – Zimin, Svinarchuk, Evtikhov (RUS)
4. Moscow Sailing Academy – Shapovalov, Shapovalov, Nuriev (RUS)
5. Hartwig Match Team – Hartwig, Steinbrecher, Kruger (GER)
6. OKŻ – Plitko, Małecki K., Kuszka
7. Termos Sailing – Szymanski, Sleziona O, Kominek
. Sail2Win – Gryglewski, Jabłoński M., Byrski
9. Między Żaglami – Żurek, Górski, Jakubowski
10. Electrum SKŻ Powidz – Feret, Michalski, Płaska

Regaty rozegrane były na czterech jednakowych regatowych jachtach Skippi 650 Match. Odbyły się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy zapory na Zalewie Rybnickim. Organizatorem regat Rybnik Spring Cup były MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour, a bazą Hotel Stodoły przy ulicy Cisowej w Rybniku.
Partnerami regat są Miasto Rybnik, MUSTO – Kees International Polska, Marina Trzebież, Harken, Bryt Sails , AVA Marine i wodoaktywni.com.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i facebooku Polish Match Tour.

***

Polish Match Tour to jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składał się z siedmiu imprez rozegranych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.