Polacy na 4. m w regatach ARC 2009!

2009-12-09 14:23 Jakub Pawluk
_
Autor: archiwum Żagli

W poniedziałek 7 grudnia 2009 o godzinie 22:50 czasu lokalnego (UTC -4h) polski jacht „Barbara” pod dowództwem Jakuba Pawluka, przekroczył linię mety przy karaibskiej wyspie Santa Lucia, kończąc 2800 milowe transatlantyckie regaty ARC 2009 na czwartym miejscu w swojej grupie!

Polacy płynęli na jachcie Grand Soleil 50 w składzie: Jarek Kubik, Tomek Songin, kapitanowie Bogdan Grzywniak, Artur Kasner, oraz skipper, najmłodszy kapitan regat - Jakub Pawluk (23 lata) - jako POLOmarket team. Przez cały wyścig utrzymywali doskonałą pozycję, oscylując w okolicach pierwszego - piątego miejsca w grupie. Ostateczne wyniki ustaliły się dopiero na ostatniej prostej na metę, gdy karty zaczął rozdawać nieco słabszy wiatr. Na mecie zameldowali się jako piąta ekipa w dywizji, jednak lepszy przelicznik pozwolił ostatecznie zająć czwartą lokatę. Polacy ustąpili jedynie świetnie żeglującej załodze z Finlandii (1 miejsce w grupie - „Luna Azzurra") i dwóm Brytyjskim.
Ale to nie koniec dobrych wieści. Równie dobry wynik zapowiada się w klasyfikacji generalnej - „Każdy z jachtów ma przypisany odpowiedni przelicznik. Przed nami skończyły szybkie maszyny regatowe, jak np. jachty klasy Volvo60, Swan112 i tym podobne. Każdy ze znacznie gorszym przelicznikiem. Część jachtów jeszcze płynie, więc ostateczne wyniki klasyfikacji generalnej zostaną przeliczone dopiero po zamknięciu linii mety, czyli po 18 grudnia. Jednak pewne jest, że będziemy wysoko. Jesteśmy trzecim najkrótszym jachtem na mecie, a przeliczniki liczone są z powierzchni żagli, wagi całkowitej a przede wszystkim z z długości jachtu" - mówi kpt. Jakub Pawluk. Szanse na zajęcie miejsca w ścisłej czołówce klasyfikacji ponad 220 jachtów są zatem spore. A to świetny wynik.
W klasyfikacji Open (bez przeliczników) pierwszy linię mety przekroczył po 11 dniach i 18 godzinach jacht „Big One" klasy Volvo 60. Polskiej załodze pokonanie trasy regat zajęło 15 dni i 13 godzin.
Ostatnie 4 dni wyścigu dla polskiej ekipy to dosłownie sprint pod żaglami. Siedem jednostek szło bardzo równo, walcząc o zwycięstwo w dywizji. Nie brakowało przygód - „Żeglowaliśmy ponad 100 godzin non-stop pod 160-metrowym genakerem. Można powiedzieć, że aż ‘wióry leciały'. Wczoraj w nocy dogoniły nas burzowe chmury. Noc stała się zupełnie czarna. Spod jednej takiej chmury dostaliśmy szkwał o sile do 40 węzłów. Zaliczyliśmy ostrą ‘wywózkę' pod wiatr, po za tym bloczki od genakera nie wytrzymały. Jednak wszystko zostało opanowane i dość szybko wróciliśmy na swój kurs. Ale to nie był koniec. Zmiany wiatru o 40 stopni, wiatr od 8-40 węzłów. Ta noc naprawdę nas wymęczyła" - opisuje Kpt. Jakub Pawluk.
Ciekawostką jest, że ostatnie 8 godzin, po 15 dniach oceanicznej żeglugi, polska ekipa stoczyła zaciętą walkę na kursie pełnym z.. niemiecką załogą. Jachty szły łeb w łeb, 0 do 2 mil od siebie, jednak to Polacy przecięli linię mety jako pierwsi, ale jedynie o 2 min i 2 sek. Niemiecki jacht dowodzony był przez „Mr.ARC" - 17-krotnego uczestnika regat ARC, byłego zwycięzcę tego wyścigu - Manfreda Kersana (jacht „Albatros" - Swan 62RS)
W regatach ARC 2009 istniała możliwość śledzenia jachtu „Barbara" co 4 godziny przez 7 dni w tygodniu dzięki specjalnemu nadajnikowi GPS zamontowanemu na stałe na rufie. Pozycja wyświetlana była na aplikacji Google Maps. Teraz każdy może w ten sam sposób zobaczyć trasę przelotu. Wystarczy wejść na stronę Regat i wyszukać nazwę lub numer startowy jachtu („Barbara" nr 103).
Oficjalne zakończenie regat planowane jest na sobotę 19. grudnia na wyspie St. Lucia. Tegoroczny wyścig ARC rozgrywany jest już po raz 24. Warto wspomnieć, że regaty ARC są najliczniej obsadzonym oceanicznym wyścigiem na Świecie i jako takie wpisane są do Księgi Rekordów Guinnessa!

W regatach udział wzięły dwie polskie jednostki. Pierwszy z nich to wspomniana „Barbara". Drugi to jacht „SunsuSea" (Oyster 46), gdzie startują właściciele Mariusz i Paulina Kierebińscy oraz Kpt. Darek Krzemiński - załoga ta wciąż płynie.
Lista zgłoszonych załóg wraz z opisem:
http://www.worldcruising.com/arc/entries.aspx
Oficjalna strona regat, gdzie publikowane są najnowsze komunikaty oraz historia przelotu jachtów:
http://www.worldcruising.com/arc/viewer.aspx
Codzienne prognozy pogody na Ocean Atlantycki można sprawdzić na stronie: http://www.passageweather.com/

Jakub Pawluk

Sails.pl TEAM

 

Załoga jachtu "Barbara" na mecie regat ARC 2009

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.