Polacy bez medali w MŚ klas 49er i 49erFX

2020-02-17 14:37 inf. pras. PZŻ
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński
Autor: Jesus Renedo / Sailing Energy / mat. pras. World Sailing

To nie były udane mistrzostwa świata dla polskich załóg klas 49er i 49erFX. Regaty zakończyły się w australijskim Geelong. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński jako jedyni awansowali do złotej grupy (TOP 25), ale wyścigi finałowe już nie były tak udane w ich wykonaniu i w efekcie nie awansowali do wyścigu medalowego. W klasyfikacji generalnej zostali sklasyfikowana na 17. miejscu.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki nie mogli być z siebie zadowoleni po eliminacjach. Nie udało im się awansować do złotej grupy walczącej o medale. W grupie srebrnej, rywalizującej o miejsca 25-50, pokazali jednak, że walczyć trzeba do samego końca. Dwa wygrane wyścigi, dwa kolejne w ścisłej czołówce dały im awans na 27. miejsce w "generalce". Tuż za nimi, na miejscu 28. uplasowali się Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch. Trzeba przyznać, że młoda załoga może mieć powody do zadowolenia. Dla Mikołaja i Kuby był to pierwszy start w seniorskich mistrzostwach świata i widać było, że drzemie w nich duży potencjał. 

W klasie 49erFX na miejscu 29. sklasyfikowane zostały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Ola i Kinga świetne wyścigi przeplatały słabszymi i stąd też brak awansu do grupy złotej. Nierówne pływanie było zresztą bolączką wszystkich polskich załóg i jest to z pewnością element, nad którym trzeba popracować w perspektywie zbliżających się igrzysk olimpijskich. 

Złote medale w klasie 49er, dzięki znakomitej końcówce regat, wywalczyli faworyci, wielokrotni mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy, Peter Burling i Blair Turke. W klasie 49erFX po tytuł mistrzowski sięgnęły Hiszpanki, Tamara Echegoyen i Paula Barcelo, mistrzynie świata z roku 2016. W klasie Nacra 17, w której nie startowali Polacy, triumf odniosła załoga brytyjska John Gimson / Anna Burnet. 

PEŁNE WYNIKI MŚ:

https://49er.org/event/2020-world-championship/#49erresults
https://49er.org/event/2020-world-championship/#49erfxresults
https://nacra17.org/events/2020-world-championship/#results

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.