Piąte miejsce Magdaleny Kwaśnej w mistrzostwach świata!

2020-02-28 17:15 inf. pras. PZŻ
Magdalena Kwaśna
Autor: mat. pras. PZŻ

Magdalena Kwaśna piątą zawodniczką mistrzostw świata klasy Laser Radial! To największy sukces żeglarki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w karierze. Druga z Polek, Agata Barwińska (SSW MOS Iława), zajęła w Australii 23. miejsce. Mistrzynią świata została Marit Bouwmeester z Niderlandów. Na starcie stanęło 105 zawodniczek.

Magdalena Kwaśna od początku mistrzostw pływała znakomicie i równo. Na 10 rozegranych wyścigów aż 7 kończyła w pierwszej dziesiątce, a jej najsłabszy wynik to miejsce 17., na którym finiszowała trzy razy. Przed rozpoczęciem regat Magda mówiła, że wierzy w siebie i gdy jest w swojej najlepszej dyspozycji, może rywalizować z najlepszymi na świecie. W Melbourne udowodniła, że nie były to słowa rzucane na wiatr.

– Niesamowity tydzień. Nigdy nie czułam się tak dobrze przygotowana, nigdy też chyba nie byłam tak pewna swoich umiejętności. To przede wszystkim zasługa trenera, który zadbał o jak najlepsze przygotowanie do regat, dzięki czemu na starcie czułam się na 100 procent przygotowana do walki. To były też najrówniejsze regaty w historii moich startów na tak wysokim poziomie. 17. miejsce, które w dalszym ciągu jest dobrym wynikiem w stawce ponad 100 zawodniczek, było moją odrzutką. Jestem z siebie bardzo dumna, niesamowicie się cieszę i z tych emocji nie jestem w stanie zbyt wiele powiedzieć – stwierdziła Magdalena Kwaśna.

Magda ma powody do zadowolenia nie tylko z uwagi na 5. miejsce w mistrzostwach świata. Chojniczanka zdobyła także najwięcej punktów w krajowych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Tokio.

– Dopóki nie dostanę oficjalnej nominacji, to o tym nie myślę, bo nie chcę zapeszać. Na razie cieszę się z dobrego startu w mistrzostwach świata i z postępu jaki zrobiłam. Wyniki są nagrodą za dobrą pracę wkładaną na treningach i dowodem na to, że jestem coraz lepszą żeglarką. W Melbourne miałyśmy wyścigi w każdych warunkach wietrznych, od słabych, przez średnie do silnych, co tym bardziej mnie cieszy, bo czuję że mam dobrą prędkość w każdych warunkach i staje się coraz bardziej uniwersalną zawodniczką. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie i za trzymanie kciuków – dodała Magda.

Finalną decyzję o tym, kto pojedzie do Tokio podejmuje Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego. Wyniki uzyskane w imprezach kwalifikacyjnych są najważniejszym kryterium, niemniej pod uwagę brane są także takie czynniki jak aktualna forma i zdrowie zawodnika, ocena wyników sportowych uzyskanych podczas pozostałych regat krajowych i zagranicznych, w szczególności rozgrywanych na akwenie olimpijskim, ocena psychologiczna, w tym ocena umiejętności skutecznego działania pod presją.

Nominacja olimpijska musi zostać ogłoszona najpóźniej 30 czerwca 2020 roku. Teraz przed reprezentantkami Polski europejski cykl zgrupowań i startów. 20 marca zaczyna się zgrupowanie na Majorce, którego zwieńczeniem będą regat o Puchar Księżniczki Zofii.

PEŁNE WYNIKI MŚ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.