Ostatni sprawdzian polskich żeglarzy przed MŚ 49er i 49er FX

2019-11-25 13:19 inf. pras. PZŻ
Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński
Autor: Sailing Energy / World Sailing

W poniedziałek w Auckland rozpoczęły się regaty Oceania Championship w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. W Nowej Zelandii startują trzy polskie załogi – w klasie 49er ścigać się będą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, a w 49er FX Ola Melzacka i Kinga Łoboda.

Dla reprezentantów Polski to ostatni sprawdzian przed grudniowymi mistrzostwami świata, które będą jednocześnie batalią o prawo startu dla polskiej załogi w igrzyskach olimpijskich. Kadrowicze w Nowej Zelandii są już od dwóch tygodni, gdzie trenują i się aklimatyzują. Oto podsumowanie zgrupowania przesłane przez Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego:

Za nami dwutygodniowy okres przygotowawczy pod kątem zbliżających się MŚ. Zaznaliśmy wiosennej niżowej pogody, która codziennie niosła ze sobą silny wiatr, przeważający z kierunku południowo-zachodniego. Czas poświęciliśmy na sprawdzenie nowych żagli, masztu oraz zweryfikowanie ustawień, które już częściowo wypracowaliśmy w Japonii. Akwen zatoki Hauraki jest bardzo zróżnicowany. Bliskość dużego miasta, wysokich wzniesień oraz urozmaiconego ukształtowania terenu sprawia, że wiatr przechodząc przez ląd jest zmienny w swojej sile i kierunku. W poniedziałek 25 listopada zaczniemy ściganie w regatach Oceania Championship. Będą to mistrzostwa, w których wystartuje większość załóg zgłoszonych do MŚ.

Na liście zgłoszonych znajdziemy najmocniejsze załogi z floty 49er'a. Wiemy, że zabraknie jedynie Chorwatów. Spośród zgłoszonych załóg warto wymienić wspomnieć mistrzów olimpijskich i mistrzów świata Petera Burling’a oraz Blair’a Tuke’a, którzy poza żeglowaniem w olimpijskiej klasie 49er, kilkukrotnie przelatywali (dosłownie) pomiędzy jachtami na nowym bolidzie Teamu New Zeland przygotowując się do regat o Puchar Ameryki (ale to przy okazji). Mistrzostwa Oceanii potrwają trzy dni. Zaplanowanych jest łącznie dziewięć wyścigów. Tym razem bez wyścigu medalowego. Dwa pierwsze dni to wyścigi kwalifikacyjne w grupach: żółtej, niebieskiej oraz czerwonej. Natomiast na środę zaplanowane są finały w grupach Złotej (25 najlepszych załóg), Srebrnej oraz Brązowej.

Nad naszym przygotowaniami czuwa Paweł Kacprowski. Cieszymy się, że przylecieliśmy pełnym składem, we dwie załogi. Możliwość porównywania się prędkościowego z Dominikiem i Szymonem to wartościowa sprawa. Każdy trening ustalamy wspólnie na czym się koncentrujemy, w jakim kierunku idziemy. W składzie reprezentacji jest również załoga żeńska. W klasie 49er FX wystartują Ola Melzacka & Kinga Łoboda. Nad przygotowaniem dziewcząt czuwa trener Tomasz Stańczyk.

Więcej informacji oraz wyniki na stronie regat:
https://49er.org/event/2019-oceania-championship/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.