Odkrywanie potencjału Juna – regaty PPJK Siwik Holiday Cup 2019

2019-05-14 12:27 Mateusz Kossakowski

W ostatni weekend zakończyły się pierwsze historyczne regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa rozgrywane na jeziorze Juno. Impreza pokazała jak wielki potencjał, nie tylko żeglarski, skrywał ten mrągowski akwen.

Puchar Polski Jachtów Kabinowych po roku nieobecności powrócił do Mrągowa i otworzył po raz kolejny cykl lokalnych i ogólnopolskich regat. Było nie tylko ciepło, ale również momentami wietrznie, co pozwoliło na ustawienie wymagającej trasy. Na start przybyło 28 jachtów i prawie 80 zawodników. W ciągu dwóch dni zmagań rozegrano 8 wyścigów w klasach: T1, T2, T3, Open oraz Katamaran.

Podczas oficjalnego otwarcia Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” postanowiło uhonorować dwóch lokalnych sponsorów tytułem honorowego członka stowarzyszenia dwóch sponsorów, wspierających cykl Żeglarskiego Grand Prix niemal od samego początku – Filipa Klecana oraz Wioletę Cagarę. Regaty zostały otworzone przez sponsorów tytularnych Aleksandra Fereńca i Alfreda Siwika, a także przedstawicieli lokalnych samorządów: zastępców burmistrza Mrągowa Tadeusza Łapkę i Krystiana Korzyckiego, przedstawiciela starostwa powiatowego Grzegorza Maksymowa, przewodniczącego rady powiatu Bogdana Kossakowskiego oraz wójta gminy Mrągowo Piotra Piercewicza.

W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów. Bezkonkurencyjna okazała się załoga Andrzeli: Andrzej Rygielski oraz Piotr Malicki, która wygrała aż 7 wyścigów. Drugie miejsce zajęli Adam Kopytko i Wiesław Krzysztofik, a na najniższym stopniu podium uplasowali się Maciej i Kamil Majak startujący na El Bimbo. W klasyfikacji T2 zwyciężyli Piotr Adamowicz, Janusz Radomski oraz Zbigniew Czoczys. Walka o drugie miejsce trwała aż do ostatniego wyścigu, w którym ostatecznie zwycięstwo odniosła ekipa Piątki +: Tomasz Kopytko, Marcin Ostrowski. Trzecie miejsca na remisie przypadło załodze Zalewa: Piotr Matwiejczuk, Piotr Olszewski oraz Anna Zarzycka. Zawody w klasie T3 na remisie wygrali Arkadiusz Sendlewski, Sławomir Dunst i Krzysztof Nowak. Tuż za nimi uplasowali się Michał Brzozowski, Dobiesław Budzianowski i Mikołaj Kmieć, a na najniższym stopniu podium stanęli: Mirosław Sztuba, Roman Dybek oraz Krzysztof Palacz. W kategorii Open niepodzielny prym wiodła Delphia 24 OD w składzie: Jakub Malicki, Danuta Tomczak, Jakub Krzywosz i Mariusz Olszewski. Drugi i trzeci stopień podium wywalczyli odpowiednio: Dariusz Bałdyga i Barbara Musik, Tomasz Krzywosz, Hubert Jabłoński i Mateusz Kozłowski. Obie załogi rywalizowały ze sobą na łodziach Mariner 600. Organizatorzy po raz pierwszy postanowili także utworzyć klasę katamaranów. Na najwyższym stopniu podium stanęli Marek Karawajczyk i Justyna Karawajczyk, a puchary za 2 i 3 miejsce zdobyli: Tadeusz Kozakiewicz i Marcin Własiuk.

Poznaliśmy również pierwszych zwycięzców w 5 klasyfikacjach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Podczas zamknięcia regat Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” nagrodziło także cichych bohaterów żeglarskiej imprezy: Macieja Ponikowskiego, Józefa Bałdygą i Jakuba Krzywosza. –Z pewnością bez ich zaangażowania, a także wielu innych okolicznych mieszkańców Juna, ta impreza w tym miejscu nie byłaby możliwa. Cieszymy się, że tak wielu ludzi angażuje się całym swoim sercem w nasze regaty – powiedział Mateusz Kossakowski, prezes MTR „CZOS”. – Jako burmistrz Mrągowa będę wspierał takie inicjatywy. Ta impreza udowadnia jak wielki potencjał tkwi w potencjale tego jeziora. Musimy go wspólnie wykorzystać – dodaje burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski, który nagrodził najlepszych żeglarzy pucharami.

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa już 1 czerwca, a Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 8-9 czerwca na Zalewie Solińskim. Emocji w tym sezonie żeglarskim z pewnością nie zabraknie.

PEŁNE WYNIKI

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.