Ocean Challenge Yacht Club w regatach Fastnet

2019-06-10 11:13 materiały prasowe Ocean Challenge Yacht Club

Polska załoga reprezentująca Ocean Challenge Yacht Club pod dowództwem Przemysława Tarnackiego pożegluje w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Yacht Race, które wystartują 3 sierpnia w brytyjskim Cowes. Polacy popłyną pod banderą Polskiego Związku Żeglarskiego na wynajętym specjalnie na regaty nowoczesnym jachcie oceanicznym klasy Volvo Ocean 65 (Ambersail2).

Wyścig obok słynnych regat Sydney Hobart należy do elity regat morskich na świecie. 608 mil morskich załoga planuje pokonać w 3 doby aby osiągnąć metę w Plymouth w okolicach 6 sierpnia. Na starcie regat stanie ponad 340 jachtów morskich rożnych klas stanowiących aktualną czołówkę światowego żeglarstwa. Pod polską banderą popłynie łącznie sześć jachtów co jest rekordem w tych regatach.

Osiemnastoosobowa załoga Tarnackiego popłynie w formule PRO/AM co oznacza, że złożona jest z żeglarzy profesjonalnych i amatorów. Ekipa zwyciężała już kilkukrotnie w regatach morskich w swojej klasie, min. w regatach Rolex Giraglia w St. Tropez i St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach. W grudniu 2017 roku załoga osiągnęła metę w Tasmanii kończąc swój udany debiut w regatach Sydney Hobart.

‘Jestem niezmiernie szczęśliwy, że wystartujemy w regatach, które od zawsze były moim marzeniem’ cieszy się Tarnacki, czterokrotny mistrz świata w żeglarstwie i zwycięzca regat Sopot Match Race 2018. ‘Wdzięczność jaką mam w sobie miesza się ze świadomością jaki ogrom pracy mamy do wykonania z moją fantastyczną załogą na tak wymagającym jachcie. Podchodzimy zawsze rzetelnie do tego typu projektów, nie inaczej jest i tym razem. Póki co załoga przygotowuje się do startu fizycznie oraz pracuje z fizjologiem i psychologiem sportowym.’

Załogę na miejscu wspierać będzie min. Kapitan Bronisław Tarnacki, żeglarski pionier, uczestnik min. wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race 1973/74 (znanych jako Volvo Ocean Race) oraz Admiral’s Cup 1979, które zakończyły się tragiczną edycją wyścigu Fastnet Race, zginęło wtedy 15 żeglarzy.

Założony w 2014 roku Ocean Challenge Yacht Club to klub żeglarzy i pasjonatów jachtingu. Środowisko skupione wokół klubu hołduje żeglarskiej tradycji i etykiecie podkreślając dokonania Polaków na morzach i oceanach XX wieku. Członkowie klubu regularnie startują w największych regatach morskich na świecie takich jak min. Giraglia Rolex Cup, St. Maarten Heineken Regatta, Les Voiles de St. Barth, Les Voiles de St. Tropez.

W grudniu 2017 roku załoga klubu zadebiutowała w jednych z najbardziej wymagających regat morskich – Rolex Sydney to Hobart.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.