Narciarze wodni i wakeboardziści walcą o medale na polskich akwenach
Szczecinek ponownie z narciarstwem wodnym. Dwa tygodnie temu z powodu ulewy i zbyt silnego wiatru nie można było do końca przeprowadzić zawodów z cyklu Pucharu Europy – Grand Prix of The Cable. Organizatorzy zaklinali pogodę i wygląda na to, że druga ważna impreza w narciarstwie wodnym w Szczecinku będzie miała swój szczęśliwy finał. Z kolei od dziś w Ostródzie odbywają się I Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie na wyciągu!I Te dni na pewno nie będą zwyczajne! To stosunkowo młoda dyscyplina, ale już ma swoich stałych zwolenników i licznych sympatyków.
Plaża Miejska w samym centrum Szczecinka tym razem stanie się areną zmagań młodych narciarzy wodnych, do lat 15 i 19 oraz weteranów (pow. 35 roku życia), którzy powalczą o tytuły mistrzów Starego Kontynentu. Do zdobycia są cztery komplety medali w każdej kategorii indywidualnie (U15 kobiety i mężczyźni, U19 kobiety i mężczyźni oraz weterani kobiety i mężczyźni) w następujących konkurencjach: slalomie, jeździe figurowej, skokach oraz łącznie, czyli w trójkombinacji oraz trzy komplety medali drużynowo.
W mistrzostwach w Szczecinku wystartuje łącznie 11 polskich zawodników: sześciu do lat 15, czterech do lat 19 oraz jedna weteranka.
U15:
- Małgorzata Rutkowska – AKS Sparta Augustów
- Magdalena Molenda – MOS Augustów
- Kamil Borysewicz – AKS Sparta Augustów
- Erwin Zawadzki – MOS Augustów
- Krzysztof Kowalczyk – Zefir Bytom
- Wojciech Gogola – Klub Nart Wodnych Jaworzno
U19:
- Aleksandra Gogola - Klub Nart Wodnych Jaworzno
- Aleksandra Kuźbiel – MOS Augustów
- Paweł Świętek – Zefir Bytom
- Olaf Ułanowicz – MOS Augustów
Weterani:
- Anna Gogola - Klub Nart Wodnych Jaworzno.
- Rywalizacja w tych kategoriach w Europie jest bardzo wyrównana, ale liczę, że nasi zawodnicy powalczą w Szczecinku o medale – powiedział Wiesław Kurnik, Wiceprezes ds. Narciarstwa Wodnego Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. – Szanse na wysokie lokaty ma na pewno Kamil Borysewicz, głównie w skokach i trójkombinacji, Paweł Świętek w jeździe figurowej oraz Małgorzata Rutkowska, która jednak boryka się z kontuzją stawu skokowego i do końca nie możemy przewidzieć, jak wystartuje. Pewne medale ma oczywiście Anna Gogola, która od lat wiedzie prym wśród weteranów. Po cichu liczę również na medal drużyny do lat 15 – dodał prezes Kurnik.
PROGRAM ZAWODÓW
Czwartek, 12 sierpnia
16:00 - 17.00 – Rejestracja zawodników
17.00-20.00 – Homologacja
20.30 – Odprawa sędziów i kierowników ekip
Piątek, 13 sierpnia
07.00-12.30 Oficjalny trening
13.30-20.30 Eliminacje slalom
Weterani / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U19 / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U15 / dziewczynki i chłopcy
Sobota, 14 sierpnia
08.00-11.30 Eliminacje jazda figurowa
Weterani / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U19 / kobiety
12.00-13.00 Ceremonia otwarcia (Plac Wolności)
13.30-15.00 Eliminacje jazda figurowa
Juniorzy U19 / mężczyźni
Juniorzy U15 / dziewczynki i chłopcy
15.30-20.30 Eliminacje skoki
wys. progu 150 / kobiety i mężczyźni
wys. progu 165 / mężczyźni
Niedziela, 15 sierpnia
08.00-10.30 Finały slalom
Weterani / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U19 / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U15 / dziewczynki i chłopcy
11.00-13.30 Finały jazda figurowa
Weterani / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U19 / kobiety i mężczyźni
Juniorzy U15 / dziewczynki i chłopcy
13.30 Ceremonia wręczenia medali slalom (Plaża Miejska)
14.00-16.00 Finały skoki
wys. progu 150 / kobiety i mężczyźni
wys. progu 165 / mężczyźni
17.00 Ceremonia wręczenia medali w jeździe figurowej i skokach (Plaża Miejska)
19.00 Evening Party (Ślusarnia). Wręczenie medali w kombinacji i drużynowo
W Ostródzie zaś święto wakeboardzistów!
Jak większość sportów ekstremalnych i ta odmiana miksu kitesurfingu i snowboardu, zawitała do nas prosto z USA. Polega na wyjątkowo szybkim płynięciu, za motorówką bądź na wyciągu, na specjalnej desce, w pozycji bocznej i wykonywaniu przeróżnych trików, odbijając się od powierzchni wody. Wykorzystywane są także skocznie nazywane kickerami, dające szanse wykonywania w powietrzu wielu efektownych ewolucji!
Zawody odbędą się na wybudowanym na Jeziorze Drwęckim – nowoczesnym, elektrycznym wyciągu. Konkurencje mistrzostw obejmować będą dwie dyscypliny - Wakeboard i Wakeskate /deska bez wiązań/, a w nich wszystkie kategorie wiekowe.
Zgłosiła się rekordowa liczba – 70 – zawodników. Uczestnicy startować będą w formule freestyle, gdzie na około 500 metrowej trasie każdy pokaże swoje wyjątkowe umiejętności. Przejazd urozmaicą dwa kickery oraz box-slider (przeszkoda, po której przejeżdża się w różnych pozycjach). Sędziowie ocenią trudność wykonywanych elementów, sposób ich wykonania, różnorodność ewolucji, styl jazdy oraz ogólne wrażenie z przejazdu.
Specjalną atrakcją wymyśloną przez organizatorów, będzie konkurs skoków wzwyż na wakeboardzie, ponad strumieniem tryskającej wody.
- Wakeboard jest najmłodszą z dyscyplin, które wchodzą w skład Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy, że zorganizujemy zawody rangi mistrzowskiej, zarówno te o tytuł mistrza Polski, jak i o Puchar Polski. Jesteśmy niezwykle radzi, że cieszą się one tak ogromnym zainteresowaniem, bo to napawa nas optymizmem, że wakeboard może stać się w przyszłości niezwykle popularną dyscypliną, mającą swoich stałych fanów. Chciałbym wyrazić podziękowania władzom miasta Ostróda, za pomoc i przychylne spojrzenie na nasze zawody oraz wszystkim, którzy przyczynili się do ich organizacji i promocji. Wierzę, że kibicom nie zabraknie wielu wspaniałych wrażeń, zaś zawodnikom życzę udanych ewolucji i wysokiego poziomu adrenaliny – powiedział Paweł Szabelewski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
Kategorie, jakie obowiązują w obu dyscyplinach:
Wakeboard: Junior młodszy dziewczęta i chłopcy, junior dziewczęta i chłopcy, open kobiety i mężczyźni, senior kobiety i mężczyźni, weteran kobiety i mężczyźni.
Wakeskate: open kobiety i mężczyźni.
Konkurencja będzie rozegrana przy zgłoszeniu przynajmniej 4 osób. Start na zawodach możliwy w swojej kategorii wiekowej + open. Przy starcie w konkurencji wakeskate możliwy start w konkurencji wakeboard w swojej kategorii wiekowej lub open.
Wakeboard to niezwykle widowiskowa i dynamicznie rozwijająca się dyscyplina. W Polsce od kilku lat można oglądać osoby pływające na deskach za motorówkami i coraz częściej na wyciągach, których mamy w kraju już pięć. Niespełna rok temu wakeboard, jako nowa dyscyplina sportu został formalnie usankcjonowany, dzięki czemu przy Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego powstała Komisja ds. Wakeboardu i Wakeskatu.