MŚJ: Szmit i Dzik pewne podium. Szansa na trzy medale dla Polski! [ZDJĘCIA]

2016-12-19 12:26 Wojciech Barszczowski

Znakomicie żeglują reprezentanci Polski podczas rozgrywanych w Auckland w Nowej Zelandii mistrzostw świata juniorów. Na dzień przed zakończeniem zmagań na prowadzeniu są broniące tytułu Julia Szmit i Hanna Dzik (420), drugą lokatę zajmują Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (29er), a szansę na podium ciągle ma piąty w klasie Radial Jakub Rodziewicz.

W weekend Szmit i Dzik zaliczyły jedną "wpadkę". Szósty wyścig ukończyły dopiero na 15. pozycji (najgorszy wynik nie będzie uwzględniany w klasyfikacji generalnej). W pozostałych żeglowały równo i skutecznie, odnosząc jedno zwycięstwo i trzykrotnie meldując się tuż za podium.

Taka dyspozycja wystarczyła, żeby Polki utrzymały objęte pierwszego dnia prowadzenie.  Nad drugimi Włoszkami (Aleksandra Stalder i Silvia Speri) mają osiem punktów przewagi. Trzecie Brazylijki (Olivia Belda i Marina Arndt) tracą już czternaście "oczek".

Pewne jest już to, że nasze zawodniczki nie spadną z podium, ponieważ czwarta załoga traci do nich szesnaście punktów, a do końca regat pozostał jeden wyścig (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego), w którym Julia z Hanną w najgorszym wypadku będą mogły stracić piętnaście "oczek".

Dzięki zwycięstwom w 11. i 12. wyścigu na pozycję wiceliderek w klasie 29er powróciły Melzacka z Micińską. Złotego medalu są już pewne prowadzące Natasha Bryant i Annie Wilmot z Australii, które wyprzedzają Polki o 21 punktów. Na trzeciej pozycji z dwupunktową stratą do naszych żeglarek sklasyfikowane są Greta Stewart i Kate Stewart z Nowej Zelandii. To właśnie z nimi Ola i Maja stoczą bezpośredni pojedynek o wicemistrzostwo świata. Czwarta załoga – Sirre Kronlof i Veera Hokka z Finlandii – traci bowiem do podium aż 19 punktów.

Niewykluczone, że biało-czerwoni wyjadą z Auckland z trzema "krążkami". Piąty – ze stratą dziewięciu punktów do medalowej pozycji – w klasie Laser Radial jest Jakub Rodziewicz. Polak pływa jednak bardzo nierówno. Do zwycięstwa w ósmym i trzeciego miejsca w pierwszym wyścigu "dorzucił" fatalne wyniki w trzecim, czwartym i szóstym – odpowiednio 32., 24. i 21. lokata.

Zobacz miejsca pozostałych Polaków oraz pełne wyniki MŚJ

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.